Spojuje staré s moderní estetikou. Českou cenu za architekturu má dům v Novém Boru

Spojuje staré s moderní estetikou. Českou cenu za architekturu má dům v Novém Boru
Následujících šest staveb získalo ceny od partnerů soutěže. Hasičská zbrojnice v Líbeznicích od Lukáše Ehla a Tomáše Koumara má Cenu Ministerstva pro místní rozvoj České republiky za prosazování kvalitní výstavby prostřednictvím architektonických soutěží. "Je to účelová stavba, u kterých je pořádání architektonických soutěží výjimečné, tím méně obvyklé je to u relativně malé obce," tvrdí ministerstvo. Výsledek podle nich dokazuje, že i u těchto staveb je smysluplné vyhlásit architektonickou soutěž, "a to nejen s ohledem na estetickou hodnotu výsledné stavby, ale i na provozní jednoduchost a snadnou údržbu, která nebude rozpočet obce nadmíru zatěžovat.“
Základní škola Járy Cimrmana v pražských Lysolajích získala za práci s denním světlem v interiéru cenu společnost Velux, která se specializuje na výrobu střešních oken. "Ocenili jsme péči, kterou architekti v projektu světelným parametrům věnovali, stejně jako vlastní provedení učeben, jež díky tomu poskytují plnohodnotný prostor pro celodenní vzdělávání školou povinných dětí,“ říkají zástupci firmy.
Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky udělila cenu "za inspirativní řešení dominanty v přírodním prostředí" rozhledně na Velké Deštné. Vyhlídku s estetickým motivem deště a větru navrhli architekti Tomáš Jurák a Lukáš Svoboda.
Uspěl i ateliér Chybík+Krištof, který kromě Enotéky v minulém roce dostavěl i rezidenci s názvem Vila Park Olomouc. Za "nenápadnou eleganci, uměřené architektury, skvělé obytné měřítko staveb a dokončený parter" získal Cenu společnosti Central Group, která se soustřeďuje na inovativní přístup v řešení nového bydlení.
Foto: stavbaroku.cz
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
23. 11. 2020 20:30
Českou cenu za architekturu 2020 získalo sídlo sklářské firmy Lasvit v Novém Boru. Porota na něm ocenila spojení tradičních hodnot s estetikou a potřebami 21. století: "Bravurnost přístupu k zadanému problému a lehkost, s jakou finální výstup působí v tak složitém architektonickém prostředí, dovedly porotu ke konečnému verdiktu...“ Za návrhem stavby stojí duo Jiří Opočenský a Štěpán Valouch.

Sídlo firmy Lasvit stojí na Palackého náměstí v Novém Boru na Českolipsku, který byl v 18. století jedním z hlavních center ručního sklářství. Skládá se z roubených domů a dvou moderních přístaveb z cihel a průsvitných skleněných tašek. Architekti ze studia ov-a navázali na formu typických dvoupodlažních sklářských domů a spojili areál v harmonický celek. Kromě hlavní ceny za architekturu, udělila porota i pět čestných uznání Finalista a šest cen partnerů. 

HLAVNÍ CENA

  • Sídlo firmy Lasvit, Nový Bor / ov architekti / Jiří Opočenský, Štěpán Valouch. "Oceněné dílo je kombinací původního a navrhovaného, starého a nového, tradičního s tím úplně současným," tvrdí porota.

ŠEST FINALISTŮ (z nich jeden je držitel hlavní ceny)

OCENĚNÍ ZA VÝJIMEČNÝ POČIN

ŠEST CEN PARTNERŮ

Ministerstva pro místní rozvoj ČR za prosazování kvalitní výstavby prostřednictvím architektonických soutěží: Hasičská zbrojnice a zázemí technických služeb v Líbeznicích / EHL & KOUMAR ARCHITEKTI

Ministerstva průmyslu a obchodu ČR za velkorysý přístup k novostavbě průmyslového objektu: Výrobní a administrativní objekt firmy Pilana Karbid v Hulíně / ellement architects

Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky za inspirativní řešení dominanty v přírodním prostředí: Rozhledna na Velké Deštné / architekti.in

Společnosti Central Group za inovativní přístup k řešení nového bydlení: Vila Park Olomouc / CHYBIK + KRISTOF ARCHITECTS & URBAN DESIGNERS

Společnosti VELUX za práci s denním světlem: Základní škola Járy Cimrmana v Praze-Lysolajích / PROGRES ATELIER

Společnosti Vekra za dostupné bydlení s nadčasovou perspektivou: Bytový dům na Sylvánu v Plzni / PRO-STORY

Projděte si stavby podrobněji v naší galerii.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 37 minutami

Havlíček: Vláda chce přispět na zvýšené ceny energií 800 000 domácností

Vláda chce pomocí takzvaných energetických šeků přispět na výdaje za zdražující se elektřinu zhruba 800 000 nízkopříjmových rodin. Zaplatit jim plánuje kolem poloviny částky za zvýšené náklady. Vyplácet by mohla začít již v listopadu, řekl dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). S nějakou formou podpory souhlasí i předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek či předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. Proti se naopak postavil předseda poslanců hnutí SPD Radim Fiala.

Krátkodobý plán na pomoc domácnostem potenciálně ohroženým energetickou chudobou bude podle Havlíčka hotový do několika týdnů. V říjnu by ho mohla schválit vláda, v listopadu by již stát mohl doručovat peníze lidem. Na počátku října se však v Česku uskuteční volby do Poslanecké sněmovny, po kterých se může složení kabinetu změnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy