Nejlepší stavbou roku je Mateřská škola Nová Ruda. Nabízí hodně parády za málo peněz

Nejlepší stavbou roku je Mateřská škola Nová Ruda. Nabízí hodně parády za málo peněz
Mateřskou školu Nová Ruda architekti Petr Stolín a Alena Mičeková dokončili minulý rok. Vznikla na malém pozemku v těsné blízkosti staré budovy střední školy a několika rodinných domů.
Porota ocenila hlavně "způsob, jakým architekti dosáhli velmi vysokého
standardu stavby při skromném rozpočtu. Precizní detaily, pečlivý a inovativní
design interiéru i chytré využití materiálů činí projekt výjimečným a úspěšným.“
Cenu ministerstva pro místní rozvoj získala rekonstrukce hospody se sálem v Máslovicích od ateliéru Bod architekti.
Hospoda vznikla přestavbou bývalého autoservisu, který dlouhou dobu nikdo nevyužíval. Podnět vzešel z radnice, která neměla kde pořádat kulturní a společenské akce.
Foto: ČKA (archiv)
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
14. 11. 2019 21:30
Česká cena za architekturu má svého vítěze. Stavbou roku se stala Mateřská škola Nová Ruda, kterou pro Vratislavice nad Nisou navrhli architekti Petr Stolín a Alena Mičeková. „Chtěli jsme děti naučit vnímat architekturu prostoru v různých formách a také si tento prostor umět přizpůsobit podle sebe,“ říkají vítězové. Porota ocenila kvalitu a důvtip stavby, na kterou měli architekti malý rozpočet.

Na slavnostním galavečeru České ceny za architekturu byly 14. listopadu ve Foru Karlín vyhlášeny výsledky 4. ročníku soutěžní přehlídky České
komory architektů.

Hlavní cenu si převzali Petr Stolín a Alena Mičeková za realizaci Mateřské školy Nová Ruda. Ve finále letošního ročníku porota vybírala mezi šesti stavbami. Vítěz i finalisté vzešli z 34 nominovaných prací, které porota představila v červnu.

Celkově se o Českou cenu za architekturu ucházelo 186 děl dokončených
v posledních pěti letech. 

Akademie České ceny za architekturu současně udělila cenu za výjimečný počin architektovi Petru Hájkovi za dostavbu Centra současného umění DOX. Všechna oceněná díla budou od 12. do 22. prosince vystavená v Centru architektury a městského plánování v Praze.

Finalisty ze 34 nominovaných vybírala mezinárodní porota v čele s předsedkyní Imke Woelkovou z Německa. Dalšími členy byli Teresa Borsuková z Velké Británie, Michael Jakob ze Švýcarska, Etan Kimmel z Izraele, Iván Nagy z Maďarska, Julien Rousseau z Francie a Michal Sulo ze Slovenska.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Státní kasa už pociťuje dopady koronaviru. Schodek ke konci března stoupl na 44,7 miliardy Kč

Schodek státního rozpočtu ke konci března stoupl na 44,7 miliardy korun z únorových 27,4 miliardy korun. Loni ke konci března byl schodek 9,2 miliardy korun. Informovalo o tom ministerstvo financí.

Letošní březnový výsledek je nejhorší od roku 2010, tehdy skončil ke konci března rozpočet ve schodku 45,9 miliardy korun. Sněmovna minulý týden kvůli dopadům šíření koronaviru zvýšila letošní schodek rozpočtu ze 40 na 200 miliard korun.

Příjmy rozpočtu ke konci března meziročně stouply o 13 miliard na 377,3 miliardy korun. Daňové příjmy včetně pojistného na sociální zabezpečení stouply meziročně o 14,2 miliardy na 320,2 miliardy korun. Výdaje rozpočtu meziročně stouply o 48,5 miliardy na 422 miliard korun. Některá dosud přijatá opatření na omezení dopadů šíření koronaviru podle ministerstva financí již ovlivnila březnové příjmy rozpočtu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy