Nejlepší stavbou roku je Mateřská škola Nová Ruda. Nabízí hodně parády za málo peněz

Foto: ČKA (archiv)
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
14. 11. 2019 21:30
Česká cena za architekturu má svého vítěze. Stavbou roku se stala Mateřská škola Nová Ruda, kterou pro Vratislavice nad Nisou navrhli architekti Petr Stolín a Alena Mičeková. „Chtěli jsme děti naučit vnímat architekturu prostoru v různých formách a také si tento prostor umět přizpůsobit podle sebe,“ říkají vítězové. Porota ocenila kvalitu a důvtip stavby, na kterou měli architekti malý rozpočet.

Na slavnostním galavečeru České ceny za architekturu byly 14. listopadu ve Foru Karlín vyhlášeny výsledky 4. ročníku soutěžní přehlídky České
komory architektů.

Hlavní cenu si převzali Petr Stolín a Alena Mičeková za realizaci Mateřské školy Nová Ruda. Ve finále letošního ročníku porota vybírala mezi šesti stavbami. Vítěz i finalisté vzešli z 34 nominovaných prací, které porota představila v červnu.

Celkově se o Českou cenu za architekturu ucházelo 186 děl dokončených
v posledních pěti letech. 

Akademie České ceny za architekturu současně udělila cenu za výjimečný počin architektovi Petru Hájkovi za dostavbu Centra současného umění DOX. Všechna oceněná díla budou od 12. do 22. prosince vystavená v Centru architektury a městského plánování v Praze.

Finalisty ze 34 nominovaných vybírala mezinárodní porota v čele s předsedkyní Imke Woelkovou z Německa. Dalšími členy byli Teresa Borsuková z Velké Británie, Michael Jakob ze Švýcarska, Etan Kimmel z Izraele, Iván Nagy z Maďarska, Julien Rousseau z Francie a Michal Sulo ze Slovenska.

 

Právě se děje

Další zprávy