Stavbou Česka je rodinný dvojdům na jihu Čech. Bodovaly i vyhlídky nebo knihovna

Stavbou Česka je rodinný dvojdům na jihu Čech. Bodovaly i vyhlídky nebo knihovna
Bydlení má asi 300 metrů čtverečních. Omítky v části interiéru architekti obrousili až na hrubé kamenné zdi, které doplnili hladkou vestavbou ze smrkové dýhy.
Takzvaná hlídka na Stráži vznikla v přírodě podél pěších cest na stejnojmenný kopec. "Nápad se zrodil z původního záměru obce postavit na vrcholu klasickou rozhlednu. Morfologie kopce se ukázala jako nevhodná na stavbu vyhlídkové věže, a tak jsme se rozhodli pro návrh několika zastavení na skalách, které lemují vrchol kopce," vysvětlují architekti. Komise o projektu řekla, že je "architekturou pro smysly, kde se poezie potkává s důvtipem".
Posledním finalistou je studio A8000 a obnovený Pavilon Z, který stojí od 70. let minulého století na výstavišti v Českých Budějovicích. "Ukazuje možnost, jak pracovat
na stávajících budovách, vyhnout se zbytečným demolicím a obnovit i s nevelkým rozpočtem prostory s netušenými stavebními a architektonickými kvalitami," myslí si porota.
Součástí soutěže České ceny za architekturu je každoročně také pět ocenění, která udělují její partneři. Cenu ministerstva pro místní rozvoj za prosazování kvalitní výstavby prostřednictvím architektonických soutěží získalo Kulturní centrum – Pivovar Domažlice od studia Mepro.
Foto: Alex Shoots Buildings
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
8. 11. 2022 21:15
Českou cenu za architekturu získal rodinný dům v jihočeské vesnici od Barbory a Jiřího Weinzettlových. Skládá se z několika starých budov, které architekti opravili a spojili v jeden velký celek. Dnes v něm bydlí společně s dětmi. "Je to výjimečný počin roku," odůvodnila své rozhodnutí porota.

Vítěze porotci vyhlásili 8. listopadu v pražském Fóru Karlín. V soutěži, kterou každoročně pořádá Česká komora architektů, letos vybírali z dvou set staveb dokončených v posledních pěti letech. 

Dům na Kozině od Barbory a Jiřího Weinzettlových odborníci ocenili z několika důvodů. Líbil se jim způsob, jakým si jeho autoři poradili s už zastavěnou částí obce, dále kvalita odvedené práce i detaily v interiéru. "Atmosféra místa předčila všechna naše očekávání založená na předložených obrázcích a plánech," tvrdí komise.

Kromě vítěze ocenila další čtyři stavby či rekonstrukce, vybrala Hlídku na Stráži v Rokytnici na Jizerou, Knihovnu IGI ve Vratislavicích nad Nisou, rekonstrukci Paláce Elektrických podniků v pražských Bubnech nebo obnovu Pavilonu Z v Českých Budějovicích. 

Podívejte se na ně v galerii a přečtěte si jejich příběh.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

Na Karvinsku usmrtil vlak člověka. Provoz na trati vedoucí i do Polska, stojí

Na železniční trati mezi Bohumínem a Dětmarovicemi na Karvinsku srazil okolo 18:00 vlak člověka, který na místě zemřel. Provoz na trati vedoucí i na Slovensko a do Polska je přerušený. Řekla to policejní mluvčí Kateřina Kubzová.

"Bližší informace zatím nejsou známy. Okolnosti události zjišťují policisté, kteří jsou v tuto chvíli na místě," řekla mluvčí. Neštěstí se stalo poblíž dětmarovické elektrárny. Trať z Dětmarovic vede jednak přes Petrovice u Karviné do Polska a jednak do Českého Těšína a dál na Slovensko. Podle webu Českých drah potrvá přerušení provozu předběžně do 21:50.

Další zprávy