Nejkrásnější stavby Česka. O cenu soutěží "papírové" domy, chata na kolech i sauna

Nejkrásnější stavby Česka. O cenu soutěží "papírové" domy, chata na kolech i sauna
Studio Platforma architekti oslovili porotu s rekonstrukcí kulturního domu Poklad v ostravské Porubě. Obnovili v něm kino, přibyla restaurace nebo baletní škola. Přestavba stála 400 milionů korun.
Dalším kandidátem na cenu je rekonstrukce domu Telegraph z roku 1908 v Olomouci. V opuštěné továrně na lehkou textilní a kožedělnou výrobu navrhlo studio Ječmen galerii, coworkingový prostor a loftový byt.
Překvapením letošního roku je, že se mezi kandidáty probojovaly i malé soukromé realizace, jako je pojízdný domek Mobile Hut od studia Artikul architekti...
V Českých Budějovicích oslovila porotu také rekonstrukce Pavilonu Z na Výstavišti, které je spjato s veletrhem Země živitelka. Architekti ze studia A8000 dostali za úkol vybudovat v areálu víceúčelový prostor, který by kromě výstav mohl hostit i divadla, koncerty, konference nebo diskuse.
Foto: Alex Shoots Buildings, monom
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
Aktualizováno 6. 7. 2022 10:01
Porota vybrala kandidáty na Českou cenu za architekturu, do užšího kola prestižní soutěže postoupilo celkem 29 staveb. Překvapením letošního roku je, že se mezi finalisty probojovaly i malé soukromé realizace jako pojízdný domek, sauna nebo interiér provaznictví.

Nominovaná díla vybrala mezinárodní porota z 201 přihlášených prací. Ve výběru jsou celkem početně zastoupeny projekty pro bydlení, jako jsou rodinné a bytové domy, nebo chaty a rekreační penziony. Veřejné stavby pak reprezentuje tělocvična, knihovna a kulturní dům. Porotu zaujaly také menší realizace jako mobilní domek, sauna v zatopeném lomu a vyhlídky v krajině. Šanci má ale i vinařství nebo lihovar. 

Poprvé v historii soutěže udělila porota Cenu předsedy Senátu Parlamentu České republiky Miloše Vystrčila, kterou získali autoři sportovní haly Základní školy v Novém Hrozenkově Janica Šipulová a Martin Sládek z ateliéru Consequence Forma Architects. Cenu za celoživotní dílo získala architektka Eva Jiřičná. Vítěze z 29 nominovaných vyhlásí porota v listopadu.

Podívejte se na přehled všech kandidátů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Zemřel vědec, vynálezce a odbojář Mojmír Petráň, bylo mu 99 let

Ve věku 99 let zemřel v sobotu 13. srpna vědec Mojmír Petráň. Na facebooku o tom dnes informovala Učená společnost ČR, jejímž členem Petráň byl. Petráň společně se svým kolegou Milanem Hadravským v 60. letech sestrojili a patentovali konfokální mikroskop s dvojitým řádkováním. Vynález znamenal převrat v mikroskopických technikách a přispěl k bouřlivému rozvoji molekulární buněčné biologie. Vědec Petráň byl i protinacistickým odbojářem.

Svůj přelomový vynález Petráň a Hadravský, kteří v 60. letech působili na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Plzni, patentovali v roce 1967 ve Spojených státech. Publikovali ho v roce 1968 ještě před okupací Československa. Po srpnové okupaci Petráň upadl v nemilost, neboť v době Pražského jara sympatizoval s reformními politiky. Svůj mikroskop pak musel vyrábět "podomácku" pod záštitou JZD Komorno u Plzně. Kvůli tomu vzniklo jen několik kusů přístroje.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Při izraelském náletu u Tartúsu zahynuli podle Damašku tři syrští vojáci

Při dnešním izraelském náletu na oblast u syrského pobřežního města Tartús přišli o život tři syrští vojáci a další tři byli zraněni. Oznámila to syrská armáda. Televizní stanice Al-Arabíja předtím uvedla, že izraelská vojenská letadla zaútočila na Tartús a před vypálením střel letěla nad libanonským pobřežím. Izraelská armáda své operace v Sýrii nechává bez komentáře. Útočí hlavně na cíle spojené se spojenci syrské vlády, což je Írán a libanonský Hizballáh. Agentura Reuters napsala, že se k Tartúsu blíží loď, která veze z Ukrajiny obilí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy