Nejkrásnější stavba v Brně? Bydlení v továrně cílí na komunitu, má ateliéry i bistro

Nejkrásnější stavba v Brně? Bydlení v továrně cílí na komunitu, má ateliéry i bistro
Nový bytový dům v Brně vznikl proměnou továrenských skladů. Industriální budova nazvaná Dada District propojuje soukromí s občanskou vybaveností i uměním a financovalo ji dvanáct nadšenců, kteří toužili po vlastním bydlení v loftu. Najdete tam ateliéry, galerii i bistro.
V interiéru jsou přiznané betonové stropy a stěny z cihel.
Okna v bytech jsou z trojskel, a tak přes ně v zimě neuniká teplo.
Fasáda je opatřena zlatou metalickou barvou, která odráží sluneční paprsky a snižuje energetickou náročnost budovy.
Foto: Kubicek studio
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
25. 9. 2021 19:30
Nový bytový dům v Brně vznikl proměnou továrenských skladů. Industriální budova nazvaná Dada District propojuje soukromí s občanskou vybaveností i uměním a financovalo ji dvanáct nadšenců, kteří toužili po vlastním bydlení v loftu. Budova obohacuje okolí atraktivní fasádou, kulturou i zelenou střechou, která zadržuje dešťovou vodu a spojuje komunitu.

Přestavbu budovy navrhl brněnský ateliér Kogaa studio a získal za ni nominaci na Českou cenu za architekturu. 

"S přítelkyní a kamarádem jsme se rozhodli, že chceme bydlet v loftu, ale nikde jsme žádný nemohli najít. Jezdili jsme tedy autem po Brně a hledali továrnu, kterou by nám někdo prodal. Museli jsme také vymyslet financování, protože nejsme developeři, kteří by měli peníze na celou tu koupi a rekonstrukci. A tak jsme se rozhodli, že seženeme dalších dvanáct bláznů, kteří by dali peníze ještě předtím, než bychom továrnu koupili, a celé by to s námi zrekonstruovali a postavili si bydlení svých snů," vysvětloval jeden z majitelů při loňském festivalu Open House Brno. 

Podívejte se, jak vypadá moderní komunitní bydlení v Brně.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 49 minutami

Rusko zastavilo práci zastoupení u NATO a přerušilo práci úřadu v Moskvě

Rusko od 1. listopadu zastaví práci svého zastoupení u Severoatlantické aliance a totéž bude platit pro vojenskou misi NATO v Moskvě. Podle agentury TASS to v pondělí oznámil šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. Podle něj jde o odvetný krok za zrušení akreditace osmi pracovníků ruského zastoupení u NATO.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Zemřel bývalý americký ministr zahraničí Colin Powell

Zemřel bývalý americký ministr zahraničí Colin Powell. Bylo mu 84 let. Podle agentury Reuters měl vážné zdravotní problémy poté, co prodělal covid-19. Powell byl ministrem zahraničí v éře prezidenta George Bushe mladšího. Proslul tím, že v Radě bezpečnosti OSN ukazoval údajné důkazy o zbraních hromadného ničení v Iráku, kterými USA zdůvodnily invazi v roce 2003. Žádné chemické ani biologické zbraně se ale v Iráku nenašly. V roce 1991 Powell velel americkým vojskům v rámci operace Pouštní bouře, která vedla k vyhnání irácké armády z Kuvajtu.

Zdroj: Zahraničí
Aktualizováno před 1 hodinou

Automobilky by kvůli omezení výroby měly začít čerpat program Antivirus, shodla se tripartita

Automobilky a jejich dodavatelé by kvůli omezení výroby měli začít čerpat příspěvky z programu Antivirus. Stát by jim mohl proplácet 60 procent náhrady mzdy do 29 000 korun. V pondělí se na tom shodla tripartita. Po jednání to na tiskové konferenci řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Tuto podporu pro automobilový průmysl chce vyjednat v Evropské komisi. Vláda by mohla o spuštění programu jednat nejpozději 7. listopadu, dodal Babiš.

"Většina účastníků tripartity podpořila návrh varianty, že podpoříme automobilový průmysl plus navazující segmenty," uvedl premiér.

Z programu Antivirus se proplácely výdělky v zavřených provozech i náhrady mezd lidem v karanténě či firmám s výpadkem poptávky, surovin a personálu kvůli covidu. Peníze je možné podle evropských pravidel poskytovat do konce roku, jedná se o prodloužení do konce července příštího roku. Zatím by podniky mohly pobírat peníze za říjen a listopad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy