Česko očima šestnáctiletého kluka. Dva roky mapuje krásné stavby, teď vydává bedekr

Česko očima šestnáctiletého kluka. Dva roky mapuje krásné stavby, teď vydává bedekr
V Dolních Břežanech by se lidé měli zastavit také u hřbitova, který vybudoval architekt Zdeněk Sendler. "Hřbitov je zakomponovaný do krajiny a tvoří její přirozenou součást. Kruhový tvar vymezený kamennými zdmi také symbolizuje keltský kříž, s nímž je obec spojená díky keltskému oppidu Závist," říká Ondřej.
Průvodce láká i k výletu do komplexu laboratoří LIKO-NOE, který pluje na vodní ploše ve Slavkově u Brna, od architekta Zdeňka Fránka. Dřevostavba je opláštěná svislými zahradami, má vlastní čističku a využívá solární energii.
Kaplička Čtyř svatých od ti2 architekti zase stojí u polní cesty ze Sobětuch do Rabštejnské Lhoty na Pardubicku. "Kaplička je svařena ze čtyř plechů. Čtyřka symbolizuje svět s jeho živly, ročními obdobími a světovými stranami. Pod kapličkou je umístěna nerezová schránka se vzkazem budoucím generacím od místních dětí a vedení obce. Objekt kapličky je doplněn lavičkou se štítkem stručně popisujícím její symboliku," zní popis na Rare Places.
Jede-li člověk na Valašsko, měl by se zastavit i v podbeskydské obci Trojanovice. Studio Kamil Mrva Architects v ní společně s tamním starostou rozvíjí architekturu po vzoru Švýcarska. Do popředí obce se současný starosta Jiří Novotný dostal díky iniciativě Naše Beskydy, jejímž cílem je chránit krajinu před těžaři. Tak trochu symbolicky stojí dnes nad údolím malá kaplička se zvonem, která připomíná, že "socialistickému skanzenu" (dolům) už na Beskydsku odzvonilo. Další Ondřejovy tipy na výlety, kterých je sto třicet, jsou na webu Rare Places.
Foto: Ondřej Filgas (archiv)
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
2. 9. 2022 5:59
Šestnáctiletý Ondřej Filgas se ještě během studia základní školy zamiloval do architektury. Zlomovým okamžikem pro něj byla návštěva Archeoparku Pavlov na Moravě, který ho uchvátil svou nevšední atmosférou. Začal se více dívat kolem sebe a rok nato s kamarádem založili online průvodce. Své tipy na domy, mosty, muzea nebo rozhledny chce teď vydat v knižní podobě.

Tištěný průvodce chce Ondřej Filgas vydat pro turisty, kteří rádi cestují bez telefonu. "Prostě ho šoupnete do kapsy a vyrazíte na cestu," popisuje mladý student. Online platforma i kapesní průvodce nesou název Rare Places a čítají asi sto třicet nevšedních míst v Česku a na Slovensku.

"V průvodci i na webu jsou různá místa, která se ve všemožném liší, ale jedno mají společné. Architekturu, design a charisma. Kromě hezkých fotek a nedlouhých textů v každém příspěvku nabízíme mapu, díky níž si člověk může naplánovat vlastní trasu," říká student ze Vsetínska.

Na vydání prvních tištěných bedekrů teď s kamarádem shání peníze. Pomoct jim může sbírka na crowdfundingové platformě HitHit, kterou vyhlásili koncem srpna. Výměnou za finanční příspěvek v ní nabízí různé druhy odměn. 

Podívejte se, která místa můžete s bedekrem navštívit.

 

Právě se děje

Další zprávy