Na továrny chtěl Baťa vidět i z ložnice, žena řekla ne. Zlín proměnil v malou Ameriku

Na továrny chtěl Baťa vidět i z ložnice, žena řekla ne. Zlín proměnil v malou Ameriku
Gahura byl jedním z architektů, kteří se podíleli na rozvoji města. Začínal přitom jako vyučený štukatér a sochař. "Až Tomáš Baťa ho motivoval k tomu, aby vystudoval architekturu. Říkal mu: 'Františku, dyť vy děláte tak krásné sochy. Ale k tomu, abychom je mohli vystavit, potřebujeme i nějaká náměstí.' Sochař mu dal za pravdu a přihlásil se na školu k Josipu Plečnikovi a Janu Kotěrovi," popisuje Urbanovský.
Na návrhu továrenských budov Baťa spolupracoval s už zmíněným architektem Františkem Gahurou. Ty opravené dnes většinou vlastní kraj nebo město. Zbytek patří soukromníkům, kteří budovy odkoupili po sametové revoluci.
K růstu podniku a města Baťovi dopomohlo křeslo starosty. Ve 20. letech minulého století změnil urbanistický plán a jako továrník pak skoupil zámecké zahrady nedaleko centra.
Jan Antonín Baťa snil o pojízdné kanceláři už dlouho. Přál si, aby se dokázala přemisťovat z patra do patra. "Baťovci tehdy sháněli po celé Evropě firmu, která by takový systém dokázala vyrobit. Nakonec ji sehnali až v Americe. Výtahová kancelář je dodnes funkční, ostatně všechno tady je původní, až na dvě křesílka," říká průvodkyně Hana Kolínská.
Foto: Tomáš Vocelka
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
5. 8. 2022 6:00
Malá náves, rozlehlé zahrady a zámek na okraji. Takový byl Zlín před příchodem Tomáše Bati, jenž si v malé obci na východě Moravy postavil dům a vybudoval továrnu na boty z plátna. Aby podnik měl kam růst, stal se starostou, změnil plán města a jako továrník pak skoupil uvolněné lány u centra. Z vesnice se stalo prosperující město s dělnickými domky, obchodním centrem a fabrikami.

Přestože Tomáš Baťa ve Zlíně působil jen něco přes tři dekády, zanechal po sobě celou řadu staveb a ovlivnil další směřování města. Na jeho vizi později navázal bratr Jan Antonín, který s architektem Vladimírem Karfíkem ve městě postavil první mrakodrap s pojízdnou kanceláří a manažerským patrem. Městu se začalo přezdívat "malá Amerika".

Budování přerušila druhá světová válka a bombardování Zlína v roce 1944. Nejstarší továrna lehla popelem a pumy zasáhly i část dělnické kolonie Letná. Navzdory náletům i pozdější činnosti komunistů, kteří odmítali vše, co Baťovce připomínalo, je město dodnes bohaté na industriální architekturu a domy z režných cihel. Podívejte se.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Čína hrozí silou, pokud budou USA podporovat "separatisty" z Tchaj-wanu

Čína pohrozila použitím síly, pokud Spojené státy budou bránit Pekingu v jeho snaze o sjednocení Tchaj-wanu s pevninskou Čínou tím, že budou podporovat separatisty. Informovala o tom japonská tisková agentura Kjódó s odkazem na takzvanou Bílou knihu, kterou Čína pravidelně věnuje problematice obrany a vztahům s Tchaj-wanem. Peking, která je vnímán jako spojenec Moskvy, navíc označil Američany za hlavní strůjce krize na Ukrajině, uvedla agentura Reuters.

Čínský velvyslanec v Moskvě Čang Chan-chuej v dnešním rozhovoru pro ruskou státní tiskovou agenturu TASS obvinil Washington, že opakovanou rozpínavostí obranné aliance NATO a podporou sil, které se snaží přiblížit Ukrajinu spíše Evropské unii než Moskvě, zahnal Rusko do kouta.

Peking také kritizoval prohlubující se vztahy Washingtonu s Tchaj-pejí. Čína vydala Bílou knihu s názvem "Tchajwanská otázka a sjednocení Číny v nové éře" v době, kdy ostře reaguje na návštěvu předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu, která se uskutečnila minulý týden.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Německá policie čelí kritice za to, že zastřelila nezletilého černocha v dětském domově

Německá policie čelí kritice za pondělní zásah v Dortmundu, při kterém její příslušník zastřelil nezletilého černocha. Uvedla to agentura DPA. Policie byla přivolána do dětského domova, protože mladík měl nůž. V Dortmundu se v úterý i ve středu uskutečnily demonstrace, jejichž účastníci požadovali vyšetření postupu policie.

Policejní hlídku přivolala v pondělí zaměstnankyně jednoho dětského domova v Dortmundu. Ohlásila, že viděla jednoho ze svěřenců s nožem. Na místě zasahovalo 11 policistů, kteří proti nezletilci použili oslňující granáty a slzný plyn. Když mladík zaútočil, jeden z policistů na něj vystřelil ze samopalu MP5 a pětkrát ho zasáhl.

Podle státní zástupkyně Carsten Dombertové je v případu stále mnoho nejasností. Podle ní se šestnáctiletý Senegalec léčil s psychickými problémy a neuměl dobře německy. Vyšetřovatelé také zvažují možnost, že si mladík chtěl nožem ublížit či spáchat sebevraždu. Podle Dombertové zatím nic nenasvědčuje tomu, že by v postupu policistů sehrála nějakou roli barva kůže útočníka.

V Dortmundu demonstrovaly stovky lidí za nezávislé prošetření události. Demonstranti se také pozastavují nad použitím samopalu při zásahu, kde bylo 11 policistů. Podle kriminologa Thomase Feltese tato okolnost mohla zvýšit napětí. Německá asociace právníků DAV kritizuje, že případ vyšetřují policisté z nedalekého města Recklinghausen a nikoli nezávislý orgán.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Mihálik přestoupil z Plzně do Slovácka

Fotbalista Ondřej Mihálik přestoupil z Plzně do Slovácka. Pětadvacetiletý útočník podepsal s týmem z Uherského Hradiště tříletou smlouvu. Úřadující vítěz domácího poháru o tom informoval na klubovém webu.

"V hledáčku jsme Ondřeje měli již delší dobu, a když se teď naskytla příležitost přestup zrealizovat, tak jsme pro to udělali maximum. Jsem rád, že jsme se dohodli. Je to šikovný hráč, který nám může hodně pomoct," uvedl sportovní ředitel Slovácka Veliče Šumulikoski.

Bývalý mládežnický reprezentant v minulosti vedle Plzně nastupoval i za Jablonec, nizozemský Alkmaar nebo České Budějovice. V české lize odehrál 128 zápasů s 22 vstřelenými brankami.

"Slovácko se poslední tři sezony drží na špici ligy. Věřím, že týmu pomohu jak v ligové soutěži, tak i právě v boji o pohárovou Evropu. Jsem rád, že Slovácko projevilo o můj příchod zájem a rychle jsme se domluvili," řekl Mihálik.

Další zprávy