U Klatov koupila zchátralý hrad, sama ho opravuje. Nechápu, že to stát dopustil, říká

U Klatov koupila zchátralý hrad, sama ho opravuje. Nechápu, že to stát dopustil, říká
Součástí areálu je také bývalý pivovar s ohromnými sklepy a sladovnou...
Erby si Radlingerová přeje na hradě obnovit a spolu s nimi i samotné interiéry, které chce nechat citlivě zrestaurovat. Dobový nábytek zatím do interiéru dávat nechce. "Chtěla bych, aby na sebe lidé nechali působit samotnou architekturu, a mám pocit, že by falešné dekorace jen odváděly jejich pozornost jinam. Nemá cenu sem dávat něco, co se nedochovalo," popisuje.
Uvnitř stavby bylo dlouhá desetiletí vlhko, a tak se v ní časem zabydlela plíseň.
Areál v létě žije téměř každý víkend. Majitelka v něm pořádá hudební koncerty a středověké slavnosti. Už v květnu chce zorganizovat další z veřejných brigád, které v minulosti pomohly dát pozemky trochu do pořádku. "Měla jsem strach, že na brigády nikdo nebude chodit. Na tu první ale přišlo hned sto lidí. Nejvěrnějšími pomocníky jsou dobrovolní hasiči z obce a místní. Hrad má s lidmi úžasnou atmosféru, a proto i do budoucna bude sloužit právě jim," říká.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
Aktualizováno 30. 4. 2022 12:30
Hrad Opálka v Plzeňském kraji dlouhá léta chátral bez povšimnutí obce, kraje i státu. Dokonce ani lidé z blízkého okolí netušili, že by se v areálu ohrazeném zdí mohla skrývat památka ze 14. století. Marcele Radlingerové bylo hradu líto, tak ho koupila. "Byl v hrozném stavu. Řekla jsem si, že když do toho nepůjdu já, tak asi nikdo," říká.

Podnikatelka, která se živí přípravou projektů pro využití nemovitostí a navrhováním rekonstrukcí bytů, se k hradu dostala přes inzerát. "Jela jsem se na něj podívat ze zvědavosti. Celý areál byl zarostlý nálety a do hradu se kvůli tomu šlo jen stěží dostat. Když jsem uvnitř viděla vyřezané trámy, nechápala jsem, že něco takového stát dopustil," popisuje Radlingerová. 

Památku poblíž Klatov koupila od zadluženého podnikatele, původní cena jí ale přišla neúměrně vysoká. "Nabídla jsem mu, že na mě stavbu převede a já ho na oplátku vykoupím z dluhů, které si na hradě nadělal. Nejsem milionář, mým cílem teď je hrad alespoň zastřešit a stabilizovat," dodává.

Rodačka z malé obce na Plzeňsku se díky areálu rozhodla dodělat si vzdělání v archeologii a sepisuje historii místa. Koncem května na hradě Opálka pořádá veřejnou brigádu a v létě zase koncerty.

Podívejte se, co památka říká o historii jihozápadních Čech.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 18 minutami

Německo a Francie oznámily první případy opičích neštovic, WHO se obává šíření

Po zjištění výskytu opičích neštovic v několika evropských zemích z tohoto týdne potvrdilo první případy této vzácné nemoci také Německo, Francie, Belgie a Kanada. Austrálie má podezření na nákazu u muže, který se vrátil z cesty do Evropy. Opičí neštovice jsou vzácné virové onemocnění, jehož projevy jsou podobné lidským neštovicím, avšak obvykle s mírnějšími projevy. Zástupce Světové zdravotnické organizace dnes řekl, že v souvislostí s nadcházejícím létem se obává šíření této nemoci.

První dva výskyty oznámila Belgie. Nákaza se objevila u dvou lidí z různých měst, kteří se však v poslední době zúčastnili téhož večírku na blíže neurčeném místě. Oba mají mírný průběh onemocnění. Virolog Steven Van Gucht z belgické agentury pro veřejné zdraví Sciensano agentuře Reuters řekl, že očekává další nárůst případů, Belgie však podle něj zvládne dostat virus pod kontrolu.

Virus se podle Světové zdravotnické organizace (WHO) přenáší blízkým kontaktem s tkání a tělesnými tekutinami nakaženého a také kapénkami. Přenos může nastat rovněž přes kontaminované materiály, například přes ložní prádlo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy