Na Moravě vzniká netradiční vinařská stavba. Má sklípky i střešní terasu s výhledem

Magazín Magazín
9. 4. 2019 18:00
Dělníci začali stavět nové zázemí vinařství Lahofer v Dobšicích na jihu Moravy. Práce na dřevobetonové konstrukci, která bude výrobnou, sklípkem a koncertním sálem v jednom, jsou už teď v plném proudu.
Podoba zázemí pro vinařství Lahofer v Dobšicích na jižní Moravě.
Podoba zázemí pro vinařství Lahofer v Dobšicích na jižní Moravě. | Foto: Chybik+Kristof

Návrh vinařského zázemí Lahofer pochází z dílny ateliéru Chybik+Kristof, který v minulosti realizoval například bytový komplex Waltrovka v Praze 5. Hlavním požadavkem zadavatele bylo, aby stavba zapadala do krajiny jihomoravských vinic a odrážela jejich historii.

Výsledkem je návrh, který tvoří několik konstrukčních modulů poskládaných po celé délce budovy. Každý z nich opisuje šířku viničního řádku a postupně prochází návštěvnickou halou.

Návštěvníci posedí v hale, která bude zároveň i sklípkem.
Návštěvníci posedí v hale, která bude zároveň i sklípkem. | Foto: Chybik+Kristof

Zhruba v polovině, kde se stavba svažuje, plánují architekti vyhloubit podzemní část tak, aby výsledek odkazoval na dlouhou historii viničních sklípků, které se k Moravě pojí už od prvopočátku.

Samotná výrobna pak bude mít dvě části. Stavba má podle architektů působit hlavně vzdušně a korespondovat s okolní krajinou, odrůdy vína se tak budou vyrábět ve dvou menších prostorech.

Součástí dřevobetonové konstrukce bude kromě sklepů a výroben také střešní terasa. Ta se inspirovala řeckými amfiteátry a má ambici pojmout velké koncerty a divadelní inscenace.

Vinařství bude dominovat beton, doplněný o dřevěnou a skleněnou fasádu, která poskytne výhled na jižní část vinic. Západ slunce si tam lidé vychutnají na jaře příštího roku, kdy by měli dělníci stavbu dokončit.

Podívejte se na video: "Tulipán" dostal souhlas k růstu nad Londýnem. Mrakodrap nabídne jedinečný výhled

Tulipán dostal souhlas k růstu nad Londýnem. Mrakodrap nabídne jedinečný výhled | Video: Thetulip.com
 

Právě se děje

Další zprávy