Škola z 20. let prošla rekonstrukcí. Byly tu krásné parkety pod linem, říká architekt

Škola z 20. let prošla rekonstrukcí. Byly tu krásné parkety pod linem, říká architekt
Škola Tomáše Garrigua Masaryka stojí na Ortenově náměstí v Praze 7. Jejími architekty byl v 20. letech minulého století Mečislav Petrů a především Vratislav Lhota, který byl žákem slavného Jana Kotěry.
Po víc než devadesáti letech dostal mladý designér a architekt Tomáš Bém od školy nelehké zadání. Za provozu měl vytvořit redesign původní funkcionalistické školy pro gymnázium s alternativní metodou výuky podle M. Montessori.
Podle designéra byla ve škole spousta původních prvků, které stačilo jen oživit.
Kromě dveří to bylo například působivé schodiště a keramické obklady stěn.
Foto: Petr Dobiáš
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
1. 9. 2019 17:08
Vybavit a zvelebit gymnázium Duhovka v pražských Holešovicích byla pro architekta a designéra v jedné osobě velká výzva. "Školu jsem ještě nikdy nenavrhoval," říká Tomáš Bém. Při práci v jedné z nejkrásnějších pražských škol se ale dokázal vrátit do gymnazijních let a skloubil hravost s funkcionalistickou architekturou, kterou ve 20. letech minulého století navrhl architekt Vratislav Lhota. "Devadesát let zůstala téměř nedotčena, pod linoleem byly krásné parkety a ve zdi dřevěné vitríny," říká designér. Výsledkem je velmi působivá a citlivá rekonstrukce, podívejte se.
 

Právě se děje

před 28 minutami

Řidiči za první tři dny koupili přes 9000 elektronických známek

Řidiči za první tři dny od spuštění prodeje koupili přes 9000 elektronických dálničních známek. Na twitteru to dnes uvedl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Systém po prvním dnu, kdy měl výpadek až do odpoledních hodin, v současnosti funguje bez problémů. Elektronické viněty od příštího roku nahradí dosavadní papírové kupony.

Stát spustil systém pro prodej nových dálničních známek v úterý ráno. Krátce na to však systém přestal fungovat, znovu zprovozněn byl po 16:00. Důvodem byla technická chyba, kterou vývojáři podle Cendisu, jenž má systém na starosti, opravili. Společnost však varovala před možnými útoky zvenčí. Výpadek systému vyvolal vlnu kritiky politiků i odborníků.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 33 minutami

U obce Puklice na Jihlavsku havaroval autobus, na místě je zřejmě deset zraněných dětí

Na silnici mezi obcemi Puklice a Příseka na Jihlavsku havaroval v pátek odpoledne autobus. Zřejmě se vyhýbal protijedoucímu autu a převrátil se na bok. V autobuse se zranilo několik dětí, podle odhadů hasičů asi deset. Mluvčí policie Dana Čírtková řekla, že zranění snad nebudou vážná.

Dopravce přistavil k nehodě náhradní autobus. "Zatím byly tři děti s lehkým zraněním z místa převezeny, ale ještě probíhá ošetřování dětí na místě ve druhém autobuse," řekla Čírtková.

Nehoda byla ohlášena po 14:00. "Řidič autobusu z dosud nezjištěných příčin, ale zřejmě z důvodu vyhýbání se protijedoucímu vozidlu, najel na krajnici. Ta krajnice se utrhla, autobus se převrátil na bok a narazil částečně do stromu," řekla Čírtková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy