Škola z 20. let prošla rekonstrukcí. Byly tu krásné parkety pod linem, říká architekt

Škola z 20. let prošla rekonstrukcí. Byly tu krásné parkety pod linem, říká architekt
Škola Tomáše Garrigua Masaryka stojí na Ortenově náměstí v Praze 7. Jejími architekty byl v 20. letech minulého století Mečislav Petrů a především Vratislav Lhota, který byl žákem slavného Jana Kotěry.
Po víc než devadesáti letech dostal mladý designér a architekt Tomáš Bém od školy nelehké zadání. Za provozu měl vytvořit redesign původní funkcionalistické školy pro gymnázium s alternativní metodou výuky podle M. Montessori.
Podle designéra byla ve škole spousta původních prvků, které stačilo jen oživit.
Kromě dveří to bylo například působivé schodiště a keramické obklady stěn.
Foto: Petr Dobiáš
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
1. 9. 2019 17:08
Vybavit a zvelebit gymnázium Duhovka v pražských Holešovicích byla pro architekta a designéra v jedné osobě velká výzva. "Školu jsem ještě nikdy nenavrhoval," říká Tomáš Bém. Při práci v jedné z nejkrásnějších pražských škol se ale dokázal vrátit do gymnazijních let a skloubil hravost s funkcionalistickou architekturou, kterou ve 20. letech minulého století navrhl architekt Vratislav Lhota. "Devadesát let zůstala téměř nedotčena, pod linoleem byly krásné parkety a ve zdi dřevěné vitríny," říká designér. Výsledkem je velmi působivá a citlivá rekonstrukce, podívejte se.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Na dálnici D5 za Prahou ve směru na Plzeň je nehoda, jezdí se jedním pruhem

Dálnici D5 za Prahou ve směru na Plzeň uzavřela v pondělí časně ráno téměř na dvě hodiny nehoda osobního vozidla a dodávky. Řidič osobního vozidla utrpěl těžká zranění, záchranáři ho převezli do nemocnice. Provoz jedním jízdním pruhem byl obnoven po šesté hodině ranní.

Zdroj: ČTK
Další zprávy