Škola z 20. let prošla rekonstrukcí. Byly tu krásné parkety pod linem, říká architekt

Škola z 20. let prošla rekonstrukcí. Byly tu krásné parkety pod linem, říká architekt
Škola Tomáše Garrigua Masaryka stojí na Ortenově náměstí v Praze 7. Jejími architekty byl v 20. letech minulého století Mečislav Petrů a především Vratislav Lhota, který byl žákem slavného Jana Kotěry.
Po víc než devadesáti letech dostal mladý designér a architekt Tomáš Bém od školy nelehké zadání. Za provozu měl vytvořit redesign původní funkcionalistické školy pro gymnázium s alternativní metodou výuky podle M. Montessori.
Podle designéra byla ve škole spousta původních prvků, které stačilo jen oživit.
Kromě dveří to bylo například působivé schodiště a keramické obklady stěn.
Foto: Petr Dobiáš
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
1. 9. 2019 17:08
Vybavit a zvelebit gymnázium Duhovka v pražských Holešovicích byla pro architekta a designéra v jedné osobě velká výzva. "Školu jsem ještě nikdy nenavrhoval," říká Tomáš Bém. Při práci v jedné z nejkrásnějších pražských škol se ale dokázal vrátit do gymnazijních let a skloubil hravost s funkcionalistickou architekturou, kterou ve 20. letech minulého století navrhl architekt Vratislav Lhota. "Devadesát let zůstala téměř nedotčena, pod linoleem byly krásné parkety a ve zdi dřevěné vitríny," říká designér. Výsledkem je velmi působivá a citlivá rekonstrukce, podívejte se.
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy