Odtud pocházejí kočároví koně. Polabí má nejkrásnější umělou krajinu v Česku

Odtud pocházejí kočároví koně. Polabí má nejkrásnější umělou krajinu v Česku
Za Habsburků se Národní hřebčín v Kladrubech na Labem stal prvním místem v Evropě, kde byl šlechtěn kůň od narození a byl fyzicky přizpůsobený k tahu kočárů panovníků, císařů a šlechticů. Dnes je na světě jen několik set kusů tohoto druhu.
Během dekády nechali architekti vykácet pět tisíc stromů, převážně smrků a náletových dřevin. "Příprava projektu a práce na něm trvaly deset let," vysvětlují autoři, kteří chtěli, aby se změny děly pomalu, tak aby si lidé na proměnu krajiny mohli postupně zvykat.
Ráz přírody v areálu se vždy odlišoval od okolních polí, která využívali zemědělci.
Krajina je určená nejen pro pastvu, ale také pro výcvik kočárových koní.
Foto: Národní hřebčín Kladruby nad Labem
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
22. 11. 2021 6:03
Už od 16. století utváří krajinu kolem hřebčína v Kladrubech nad Labem chov bílých starokladrubských koní. Typické pastviny se vzrostlými duby ale začaly po druhé světové válce mizet, postupně je zarůstaly náletové stromy. K návratu do původní podoby teď místním loukám pomohl Ateliér Krejčiříkovi a za svoje dílo získal cenu Grand Prix Architektů v kategorii nejlepší krajinářská architektura.

Národní hřebčín a jeho blízké okolí stojí v srdci krajinné památkové zóny Kladrubské Polabí. Od roku 2019 je navíc areál hřebčína součástí Seznamu světového a přírodního dědictví UNESCO. Právě revitalizace okolních pastvin mu k tomu dopomohla. Aby se vrátila atmosféra starobylých luk z dob renesance, Přemysl a Kamila Krejčiříkovi nechali vykácet pět tisíc dřevin. Odhalily se tím horizonty hospodářských staveb, domů vrátných nebo věže kostelů. Podívejte se.

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Policie dopadla muže, který v Chomutově ukradl auto i s ročním dítětem

Policie dopadla muže, který ve středu 12. ledna v Chomutově ukradl nastartované auto i s ročním dítětem. Šestačtyřicetiletého muže z Teplicka zadrželi v pátek večer, k činu se přiznal. Obviněn byl ze spáchání tří trestných činů - neoprávněného užívání cizí věci, krádeže a maření výkonu úředního rozhodnutí, řekla krajská policejní mluvčí Alena Bartošová. Vyšetřovatel podal zároveň státnímu zástupci návrh na vzetí obviněného do vazby, rozhodnout by se mělo podle mluvčí v pondělí.

Řidička vozu nechala ve středu své auto nastartované a odvedla starší dítě do školky. "Obviněný muž si dle svého vyjádření všiml u chomutovské školky nastartovaného vozu, chvilku prý vyčkával a poté vůz odcizil. Údajně se chtěl s autem jenom někam odvézt. Dítěte v autě si měl všimnout až po chvíli. Z tohoto důvodu vůz okamžitě odstavil a z místa odešel," doplnila Bartošová.

Policie po oznámení krádeže zorganizovala rozsáhlou pátrací akci. O několik desítek minut později si náhodní svědci nedaleko místa krádeže všimli odstaveného auta s rozsvícenými světly, ve kterém bylo malé dítě, a ihned zavolali policii.

S pátráním po neznámém zloději pomohly kamerové záznamy. Muže podezřelého z krádeže se pak podle Bartošové podařilo zadržet díky výzvě zveřejněné v médiích. "Tento případ, naštěstí bez vážného následku, je zároveň varováním pro řidiče, kteří nechávají svá auta s klíči v zapalování nebo dokonce nastartovaná. Případnému pachateli stačí jen pár sekund k tomu, aby se vozidla zmocnil," dodala policejní mluvčí.

Další zprávy