Odtud pocházejí kočároví koně. Polabí má nejkrásnější umělou krajinu v Česku

Odtud pocházejí kočároví koně. Polabí má nejkrásnější umělou krajinu v Česku
Za Habsburků se Národní hřebčín v Kladrubech na Labem stal prvním místem v Evropě, kde byl šlechtěn kůň od narození a byl fyzicky přizpůsobený k tahu kočárů panovníků, císařů a šlechticů. Dnes je na světě jen několik set kusů tohoto druhu.
Během dekády nechali architekti vykácet pět tisíc stromů, převážně smrků a náletových dřevin. "Příprava projektu a práce na něm trvaly deset let," vysvětlují autoři, kteří chtěli, aby se změny děly pomalu, tak aby si lidé na proměnu krajiny mohli postupně zvykat.
Ráz přírody v areálu se vždy odlišoval od okolních polí, která využívali zemědělci.
Krajina je určená nejen pro pastvu, ale také pro výcvik kočárových koní.
Foto: Národní hřebčín Kladruby nad Labem
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
22. 11. 2021 6:03
Už od 16. století utváří krajinu kolem hřebčína v Kladrubech nad Labem chov bílých starokladrubských koní. Typické pastviny se vzrostlými duby ale začaly po druhé světové válce mizet, postupně je zarůstaly náletové stromy. K návratu do původní podoby teď místním loukám pomohl Ateliér Krejčiříkovi a za svoje dílo získal cenu Grand Prix Architektů v kategorii nejlepší krajinářská architektura.

Národní hřebčín a jeho blízké okolí stojí v srdci krajinné památkové zóny Kladrubské Polabí. Od roku 2019 je navíc areál hřebčína součástí Seznamu světového a přírodního dědictví UNESCO. Právě revitalizace okolních pastvin mu k tomu dopomohla. Aby se vrátila atmosféra starobylých luk z dob renesance, Přemysl a Kamila Krejčiříkovi nechali vykácet pět tisíc dřevin. Odhalily se tím horizonty hospodářských staveb, domů vrátných nebo věže kostelů. Podívejte se.

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 58 minutami

Vláda USA žaluje Texas, změnou volebních obvodů podle ní diskriminuje menšiny

Americké ministerstvo spravedlnosti dnes podalo žalobu na stát Texas, který podle něj překreslením hranic volebních obvodů diskriminuje tamní latinskoamerickou a černošskou populaci. Jedná se o první žalobu, která napadá nové volební hranice po jejich nedávné změně v souvislosti s se sčítáním lidu. Právní experti očekávají, že se podobných sporů povede celá řada.

Podle americké ústavy se přiděluje počet křesel ve Sněmovně reprezentantům jednotlivým státům podle počtu jejich obyvatel. Ten se zjišťuje každých deset let sčítáním lidu. Texas kvůli nárůstu svého obyvatelstva získal loni nárok na dvě křesla navíc, a bude tak mít 38 zástupců v dolní kongresové komoře. V horní komoře, Senátu, je zastoupení států rovné, každý tam má dvě křesla.

Zvýšením nebo snížením počtu obvodů vzniká nutnost znovu nakreslit jejich hranice, což je v USA předmětem dlouholetých politických sporů. Činitelé politických stran totiž mají k dispozici velice přesné voličské mapy, jež jim umožňují zvolit tvar tak, aby v nově vzniklém obvodu získal jejich kandidát rozhodující výhodu. Proces mají často v rukou komise, které ovládá strana, jež je ve státu zrovna u moci.

Podle žaloby pochází téměř veškerý populační přírůstek v Texasu z komunit Hispánců, černochů a Asiatů, nové mapy těmto skupinám obyvatelstva však nezajišťují možnost, aby si spravedlivě zvolili svoje politické zástupce. Tím stát podle ministerstva porušil některá ustanovení zákona o občanských právech z roku 1965.

před 2 hodinami

Grawemeyerovu cenu za skladbu získala Olga Neuwirth, přijede na Pražské jaro

Prestižní Grawemeyerovu cenu za skladbu, kterou udílí University of Louisville v americkém státě Kentucky, letos získá Rakušanka Olga Neuwirth. Porota ocenila její operu Orlando podle stejnojmenného románu Virginie Woolf. Předloni ji jako první žena zkomponovl na objednávku Vídeňské státní opery. Kromě ocenění Neuwirth dostane šek na 100 tisíc dolarů, v přepočtu přes 2,2 milionu korun.

Neuwirth se tak zařadí po bok prestižních laureátů ceny, k nimž patří současníci Kaija Saariaho, Thomas Adès, Tan Dun a György Kurtág nebo dnes již nežijící Pierre Boulez, Witold Lutosławski a Krzysztof Penderecki. V roce 1993 ocenění převzal český rodák Karel Husa.

Třiapadesátiletá Olga Neuwirth bude příští rok hostem festivalu Pražské jaro. V rámci dvoudenní akce Prague Offspring navštíví pražské Centrum současného umění DOX, kde tři její kompozice zahraje renomovaný ansámbl Klangforum Wien. Cena za skladbu nazvaná po filantropovi Charlesi Grawemeyerovi, jenž žil v letech 1912 až 1993, je udílena od roku 1985.

Zdroj: New York Times
Další zprávy