Místo, kde se točila První republika i Šarlatán. Vila dlouho chátrala, teď znovu září

Místo, kde se točila První republika i Šarlatán. Vila dlouho chátrala, teď znovu září
V přízemí je centrální hala se vstupem do zahrady....
"Nechali jsme zrepasovat původní špaletová okna a podařilo se zachránit víc než tři čtvrtiny původních parketových podlah, které působení státního statku přežily překryté linoleem či deskami," říká Konařík.
Nad reprezentativními prostory v přízemí se dá navíc projít po vnitřním "ochozu", který propojuje levou a pravou část stavby.
Vilu stavitele Josefa Mrázka získal v roce 2017 nový majitel jako součást okolních pozemků, na kterých chce vybudovat novou Lichoceves.
Foto: Radomír Kočí
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
Aktualizováno 4. 9. 2021 19:35
Vila z 30. let minulého století se nachází v malé obci Lichoceves na západ od Prahy. Stavitel Josef Mrázek ji postavil pro část své rodiny, která vlastnila okolní pole. Po znárodnění sloužila Československým státním statkům a od 90. let si ji majitelé jen předávali z ruky do ruky. Současného vlastníka dům očaroval svou architekturou a po nákladné rekonstrukci chce, aby se stal novým centrem obce.

Vilu Josefa Mrázka koupil současný majitel v roce 2017. Před rekonstrukcí se stala dějištěm seriálu První republika a filmu Šarlatán. Stavební úpravy nebyly jednoduché, postupy, které stavebníci na fasádách používali ve 30. letech minulého století, už dnes málokdo umí.

V interiéru se podařily zachovat tři čtvrtiny parket překrytých linoleem a obnovil se i výstup na horní věžičku, z které podle pamětníků panímáma dohlížela na pracovní morálku rolníků. Podívejte se.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných, z toho několik vážně, si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následný požár v obytném domě. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné. Informovala o tom švédská média.

Podle televizní stanice SVT bylo 23 zraněných dopraveno do nemocnice, ale jen pět z nich převezly sanitky. Většinou se jedná o lehčí zranění, nicméně některá jsou vážná. Veřejnoprávní rozhlas SR hlásil, že hospitalizováno bylo 25 lidí.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Probíhá evakuace několika stovek lidí, někteří vyskočili z oken domu, sdělil SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů. Požár, který se po výbuchu rozhořel, zatím není pod kontrolou.

Zdroj: ČTK
před 8 minutami

Před pařížským soudem začínají svědčit oběti teroristických útoků z roku 2015

Před pařížským soudem ohledně teroristických útoků z listopadu 2015 začnou v úterý svědčit oběti a poškození. Informoval o tom místní tisk. Podle odhadů organizací, které jim poskytují pomoc, by před soudem mohlo vystoupit až 300 obětí útoků, při kterých zemřelo v Paříži a okolí 130 lidí.

Hlavním obviněným je Salah Abdeslam, který je považovaný za jediného přeživšího přímého spolupachatele atentátů.

Podle serveru France24 by každý den mělo vystoupit před soudem se svým svědectvím zhruba 15 lidí. Každý z nich bude mít zhruba 30 minut na to, aby popsal útok a další okolnosti. Slyšení poškozených by mělo trvat pět týdnů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Paušální daň pro příští rok vychází 5994 korun měsíčně

Paušální daň pro drobné podnikatele vychází pro příští rok 5994 korun měsíčně. Z toho minimální zdravotní pojistné činí 2627 Kč, minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent 3267 Kč a daň z příjmů 100 Kč. Vyplývá to z informací na internetových stránkách ministerstva financí. Pro letošní rok je paušální daň stanovena na 5469 korun za měsíc. K paušální dani je přihlášeno zhruba 75 000 podnikatelů.

Paušální daň je určena pro živnostníky, neplátce DPH s ročními příjmy z podnikání do milionu korun. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí odpadne i důvod k většině kontrol. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nedávno uvedla, že budu usilovat o rozšíření paušální daně také pro podnikatele s obratem až dva miliony korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy