Místa, kde vám nebude vadit smrt. Podívejte se na nejzajímavější krematoria v Česku

Místa, kde vám nebude vadit smrt. Podívejte se na nejzajímavější krematoria v Česku
Spalování mrtvol bylo pod nadvládou rakouské monarchie, která se opírala o katolickou církev, dlouho zakázané. Po vzoru Itálie a Německa se ho v Čechách snažila prosadit řada spolků, asi nejslavnější z nich byla skupina Die Flamme. Zastáncem žehu byla ale také například Božena Němcová nebo Vojta Náprstek. V roce 1912 se libereckému purkmistrovi podařilo prosadit výstavbu krematoria, avšak paradoxně jen za předpokladu, že v něm nebude spalovací pec. Secesní stavbu navrhl architekt Rudolf Bitzan a dnes je chráněná jako nemovitá Kulturní památka České republiky.
Autor Hotelu Juliš na Václavském náměstí, Pavel Janák, navrhl v roce 1921  krematorium pro Pardubice. Stavba ve stylu art deco měla být manifestem všech propagátorů žehu, stala se ale terčem kritiky především ze strany zastánců funkcionalismu. Dvoupatrový dům má monumentální schodiště se sochami od Kamila Linharta a terasovitý ochoz.
Staré budějovické krematorium navrhl tehdejší městský stavební úřad v roce 1924.  Mělo celkem tři pece a prvních pár let zvládalo přibližně padesát kremací ročně. V 70. letech město kvůli kapacitě rozhodlo o výstavbě nového krematoria a starou budovu proměnilo v kolumbárium.
Dnes národní kulturní památku v Nymburce navrhli architekti Bedřich Feuerstein a Bohumil Sláma. Přestože vznikla ve stejném roce jako předešlá dvě krematoria, je ve stylu, který ve své době neměl obdoby. Je to jedna z prvních puristických staveb v Česku, jejíž architektura je typická jednoduchými geometrickými prvky bez sebemenších pompézností a dekorací.
Foto: ČKA
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
19. 6. 2020 11:30
První krematorium v Čechách je tak staré jako republika. Stojí v Liberci a před dvěma lety oslavilo sto let. Spalování mrtvol bylo i přes existenci liberálních spolků v Rakousku-Uhersku dlouho tabu. Po roce 1918 se architekti chtěli oprostit od katolických konvencí, a tak postavili řadu experimentálních staveb. Podívejte se na ně v galerii a srovnejte je s tím, jak smuteční síně vypadají dnes.

Okolnostem vzniku zpopelnění se ve své publikaci nazvané "Krematorium v procesu sekularizace českých zemí 20. století: ideové, stavební a typologické proměny" věnuje Markéta Svobodová z Ústavu dějin umění Akademie věd. Kniha vyšla v roce 2013 a je souhrnnou databází zajímavých krematorií v Česku.

 

Právě se děje

před 34 minutami

O změny klimatu se zajímá polovina Čechů, dvě třetiny lidí se jí obávají, zjistil průzkum

O problematiku změn klimatu se v Česku zajímá 53 procent lidí, z toho sedm procent velmi. Podle 86 procent respondentů dochází v posledních 100 letech na Zemi ke změně klimatu. Na 89 procent lidí míní, že ke změně přispívá lidská činnost, 64 procent z nich je o tom zcela přesvědčeno. Vyplynulo to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Názor, že lidé mohou svým chováním změnu klimatu zpomalit, zastává 76 procent respondentů, podle sedmi procent ji tak lze i úplně zastavit. Opačný názor má 12 procent české veřejnosti. Dopadů klimatické změny na Zemi se v určité míře obává 67 procent respondentů, z toho 17 procent velmi. Strach nepociťuje 29 procent.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 46 minutami

Na Pelhřimovsku se srazil nákladní vlak s autem, řidička nehodu nepřežila

Nehoda na železničním přejezdu v obci Sojníč na Pelhřimovsku ve středu na šest hodin zastavila provoz na trati Havlíčkův Brod - Veselí nad Lužnicí. Při srážce nákladního vlaku s osobním autem zemřela sedmašedesátiletá řidička auta, uvedla mluvčí policie Stanislava Rázlová. Nehodou vznikla materiální škoda asi 220 000 korun. Provoz v úseku Horní Cerekev - Počátky-Žirovnice byl obnoven ve 14:30.

Nehoda se stala krátce před 8:30 na železničním přejezdu chráněném pouze výstražnými kříži, uvedl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Na místě se mimo jiné zjišťovaly rozhledové poměry, které měla řidička mít, podle Drápala byly vyhovující. "Škody byly celkově vyčísleny na 220.000 korun s tím, že 100.000 je na osobním autě," řekl Drápal. Žena v autě cestovala sama.

České dráhy zavedly po nehodě v úseku mezi Horní Cerekví a stanicí Počátky-Žirovnice náhradní autobusovou dopravu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy