Místa, kde vám nebude vadit smrt. Podívejte se na nejzajímavější krematoria v Česku

Místa, kde vám nebude vadit smrt. Podívejte se na nejzajímavější krematoria v Česku
Spalování mrtvol bylo pod nadvládou rakouské monarchie, která se opírala o katolickou církev, dlouho zakázané. Po vzoru Itálie a Německa se ho v Čechách snažila prosadit řada spolků, asi nejslavnější z nich byla skupina Die Flamme. Zastáncem žehu byla ale také například Božena Němcová nebo Vojta Náprstek. V roce 1912 se libereckému purkmistrovi podařilo prosadit výstavbu krematoria, avšak paradoxně jen za předpokladu, že v něm nebude spalovací pec. Secesní stavbu navrhl architekt Rudolf Bitzan a dnes je chráněná jako nemovitá Kulturní památka České republiky.
Autor Hotelu Juliš na Václavském náměstí, Pavel Janák, navrhl v roce 1921  krematorium pro Pardubice. Stavba ve stylu art deco měla být manifestem všech propagátorů žehu, stala se ale terčem kritiky především ze strany zastánců funkcionalismu. Dvoupatrový dům má monumentální schodiště se sochami od Kamila Linharta a terasovitý ochoz.
Staré budějovické krematorium navrhl tehdejší městský stavební úřad v roce 1924.  Mělo celkem tři pece a prvních pár let zvládalo přibližně padesát kremací ročně. V 70. letech město kvůli kapacitě rozhodlo o výstavbě nového krematoria a starou budovu proměnilo v kolumbárium.
Dnes národní kulturní památku v Nymburce navrhli architekti Bedřich Feuerstein a Bohumil Sláma. Přestože vznikla ve stejném roce jako předešlá dvě krematoria, je ve stylu, který ve své době neměl obdoby. Je to jedna z prvních puristických staveb v Česku, jejíž architektura je typická jednoduchými geometrickými prvky bez sebemenších pompézností a dekorací.
Foto: ČKA
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
19. 6. 2020 11:30
První krematorium v Čechách je tak staré jako republika. Stojí v Liberci a před dvěma lety oslavilo sto let. Spalování mrtvol bylo i přes existenci liberálních spolků v Rakousku-Uhersku dlouho tabu. Po roce 1918 se architekti chtěli oprostit od katolických konvencí, a tak postavili řadu experimentálních staveb. Podívejte se na ně v galerii a srovnejte je s tím, jak smuteční síně vypadají dnes.

Okolnostem vzniku zpopelnění se ve své publikaci nazvané "Krematorium v procesu sekularizace českých zemí 20. století: ideové, stavební a typologické proměny" věnuje Markéta Svobodová z Ústavu dějin umění Akademie věd. Kniha vyšla v roce 2013 a je souhrnnou databází zajímavých krematorií v Česku.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy