Místa, kde vám nebude vadit smrt. Podívejte se na nejzajímavější krematoria v Česku

Místa, kde vám nebude vadit smrt. Podívejte se na nejzajímavější krematoria v Česku
Spalování mrtvol bylo pod nadvládou rakouské monarchie, která se opírala o katolickou církev, dlouho zakázané. Po vzoru Itálie a Německa se ho v Čechách snažila prosadit řada spolků, asi nejslavnější z nich byla skupina Die Flamme. Zastáncem žehu byla ale také například Božena Němcová nebo Vojta Náprstek. V roce 1912 se libereckému purkmistrovi podařilo prosadit výstavbu krematoria, avšak paradoxně jen za předpokladu, že v něm nebude spalovací pec. Secesní stavbu navrhl architekt Rudolf Bitzan a dnes je chráněná jako nemovitá Kulturní památka České republiky.
Autor Hotelu Juliš na Václavském náměstí, Pavel Janák, navrhl v roce 1921  krematorium pro Pardubice. Stavba ve stylu art deco měla být manifestem všech propagátorů žehu, stala se ale terčem kritiky především ze strany zastánců funkcionalismu. Dvoupatrový dům má monumentální schodiště se sochami od Kamila Linharta a terasovitý ochoz.
Staré budějovické krematorium navrhl tehdejší městský stavební úřad v roce 1924.  Mělo celkem tři pece a prvních pár let zvládalo přibližně padesát kremací ročně. V 70. letech město kvůli kapacitě rozhodlo o výstavbě nového krematoria a starou budovu proměnilo v kolumbárium.
Dnes národní kulturní památku v Nymburce navrhli architekti Bedřich Feuerstein a Bohumil Sláma. Přestože vznikla ve stejném roce jako předešlá dvě krematoria, je ve stylu, který ve své době neměl obdoby. Je to jedna z prvních puristických staveb v Česku, jejíž architektura je typická jednoduchými geometrickými prvky bez sebemenších pompézností a dekorací.
Foto: ČKA
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
19. 6. 2020 11:30
První krematorium v Čechách je tak staré jako republika. Stojí v Liberci a před dvěma lety oslavilo sto let. Spalování mrtvol bylo i přes existenci liberálních spolků v Rakousku-Uhersku dlouho tabu. Po roce 1918 se architekti chtěli oprostit od katolických konvencí, a tak postavili řadu experimentálních staveb. Podívejte se na ně v galerii a srovnejte je s tím, jak smuteční síně vypadají dnes.

Okolnostem vzniku zpopelnění se ve své publikaci nazvané "Krematorium v procesu sekularizace českých zemí 20. století: ideové, stavební a typologické proměny" věnuje Markéta Svobodová z Ústavu dějin umění Akademie věd. Kniha vyšla v roce 2013 a je souhrnnou databází zajímavých krematorií v Česku.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 2 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy