Nejmladší pražské lince metra je 35 let. Víte, která stanice nesla jméno Moskevská?

Nejmladší pražské lince metra je 35 let. Víte, která stanice nesla jméno Moskevská?
Linku B mělo podle tehdejších plánů využívat čtyři tisíce cestujících denně.
Stěny za kolejišti ve stanici Smíchovské nádraží jsou dodnes obložené glazovanými keramickými deskami od Petra Svobody. V minulosti tu podle webu MetroArt stávala ještě plastika od Aleše Vašíčka a keramický reliéf Pohled do krajiny od Marty Taberyové.
Stanici Náměstí Republiky navrhli architekti Anna Hübschmannová a Evžen Kyllar. Měla, stejně jako další zastávky béčka, skleněné obklady. Ve dvou lodích s kolejemi bývaly skleněné čočky od sochaře Václava Cíglera. V roce 2002 ale většinu z nich poškodila povodeň.
Podzemí u Karlova náměstí navrhli architekti Zdeněk Drobný, Lubomír Hanel, Jan Talacko, František Novotný a Aleš Moravec. V lodích metra jsou zajímavé skleněné tvarovky v odstínu stříbra od Františka Víznera. Ve vestibulu je navíc skleněný objekt, který podle webu MetroArt vytvořil Jaroslav Štursa.
Foto: Archiv DPP
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
3. 11. 2020 15:36
V roce 1985 se Pražanům otevřel první úsek linky metra B. Představitelé komunistické vlády v čele s prezidentem Gustávem Husákem přestřihli pásku 2. listopadu a den poté už byla linka plně v provozu. Cestující se do roku 1988 mohli vozit jen z Florence na Smíchovské nádraží a obráceně. Popřípadě přesednout na jinou linku metra.

Staré stanice metra linky B byly vůbec první, které Metrostav razil novou metodou. Říkalo se jim stanice pražského typu. U prvních úseků linky A a C ještě inženýři používali metody převzaté ze Sovětského svazu. Stanice "béčka" měly na svou dobu nejdokonalejší trojlodní ražené pilířové konstrukce. Zvětšily se přestupní tunely i nástupiště pro cestující. Estetika stanic byla jednotná a podíleli se na ní i čeští umělci. Více o tomto tématu zjistíte na informačním webu MetroArt. Podívejte se, jak to v podzemí vypadalo před 35 lety.

 

Právě se děje

před 5 minutami

CRIF: V únoru stoupl počet bankrotů firem i podnikatelů

V únoru bylo v Česku vyhlášeno 64 bankrotů obchodních společností, o tři více než v lednu. Jejich počet byl tak nejvyšší od června minulého roku. Rovněž bylo vyhlášeno 530 bankrotů podnikatelů, o 24 více než v předchozím měsíci. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

Zároveň bylo podáno 73 návrhů na bankrot obchodních společností, o sedm více než v lednu, a 542 návrhů na bankrot podnikatelů. To bylo proti předchozímu měsíci o 95 více. V insolvenčním řízení bylo ke konci února 0,7 procenta celkového počtu registrovaných společností a 1,2 procenta registrovaných podnikatelů.

"Zajímavé je, že zatímco počet bankrotů obchodních společností byl letos v únoru o čtvrtinu vyšší než v únoru 2020, počet bankrotů fyzických osob podnikatelů byl naopak o čtvrtinu nižší. Bankroty podnikatelů totiž bývají nejčastěji formou oddlužení, tedy stejně jako osobní bankroty. Vývoj jejich počtu tak kopíruje vývoj u osobních bankrotů, jejichž počet během současné pandemie výrazně klesl," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Denver jasně přehrál Milwaukee, Jokič má padesátý triple double

Basketbalisté Denveru v NBA až překvapivě snadno porazili třetí tým Východní konference Milwaukee 128:97. Hvězdou úterního duelu byl srbský pivot Nikola Jokič, který zaznamenal padesátý triple double v kariéře a devátý v sezoně. Proti Bucks předvedl 37 bodů, 11 asistencí a 10 doskoků a zastínil nejužitečnějšího hráče uplynulých dvou sezon Janise Adetokunba. Řecká hvězda zapsala 27 bodů a osm doskoků, jeho tým prohrál po pěti předchozích výhrách.

Výsledky NBA:

Boston - LA Clippers 117:112, LA Lakers - Phoenix 104:114, Miami - Atlanta 80:94, Milwaukee - Denver 97:128, San Antonio - New York 119:93, Washington - Memphis 111:125.

Utkání Toronto - Detroit bylo odloženo.

před 1 hodinou

Japonsko pátrá po pěti členech posádky z potopené čínské lodi

Japonská pobřežní hlídka ve středu pátrá po pěti členech posádky čínské rybářské lodi, která se v úterý potopila blízko sporné oblasti teritoriálních vod obou zemí. Informovala o tom agentura AP.

Plavidlo Shen Lian Cheng 707 s výtlakem 105 tun vyslalo nouzový signál v úterý z oblasti asi 330 kilometrů severně od ostrova Išigaki nedaleko Japonskem kontrolovaného souostroví Senkaku ve Východočínském moři. Na tyto ostrovy si činí nárok také Číňané, kteří je nazývají Tiao-jü a v posledních měsících zvýšili námořní aktivitu v jejich blízkosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy