"Měsíční výdaje na elektřinu jsou už nad naše síly." Buquoyové prodávají zámek Měšice

"Měsíční výdaje na elektřinu jsou už nad naše síly." Buquoyové prodávají zámek Měšice
Nemovitost je ve tvaru podkovy a související pozemky mají přes devět tisíc metrů čtverečních.
Podle makléře je největší výhodou zámku to, že je ve městě.
Zámek má 36 komnat a plochu přes dva tisíce metrů čtverečních. "Nemovitost je každopádně vhodná k pokračování rekonstrukce, kdy je možné vše upravit podle vlastních představ," říká Radomír Kočí, který má prodej na starosti.
Vzhledem k tomu, že majitel sbírá starožitnosti především z 20. století, jsou interiéry v prvorepublikovém stylu.
Foto: Profimedia.cz
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
4. 7. 2024 13:04
Svérázný Jan Nepomuk Berwid-Buquoy a jeho rodina končí na zámku Tábor - Měšice. Provoz kulturní památky začal být nad jejich síly. "Není to snadné rozhodnutí. Ale enormní náklady na energii ve výši 2500 eur (62 500 Kč) za čtvrtletí už nejsou dostupné ani pro nás," napsala na sociální sítě jediná dcera zámeckého páru.

Politolog, publicista a šlechtický potomek Jan Nepomuk Berwid-Buquoy spravoval zámek se svou manželkou Bärbel Berwidovou-Buquoyovou od 90. let minulého století. Nemovitost, kterou komunisté využívali jako sklad zemědělské techniky, rekonstruovali a otevřeli veřejnosti. Zámek návštěvníky lákal výstavami a nábytkem slavných osobností. Ve sbírce zámeckého pána byl například jídelní stůl a pohovka Reinharda Heydricha i secesní postele z roku 1901 po Janu Masarykovi.

Podle dcery je ale šlechtický pár dlouhodobě indisponovaný a zámek už nemá, kdo zaopatřit. "Maminka je od roku 2021 v pečovatelském domě v Berlíně, kvůli pokročilé Alzheimerově chorobě. Tatínek je z devadesáti procent těžce postižený invalida po mozkové příhodě. Bude mu 80 roků a doprava z Berlína na zámek Tábor-Měšice ho začíná značně namáhat," napsala na sociálních sítích. Ona sama žije s rodinou v Berlíně a pracuje na Freie Universität Berlin.

"Nikdo z nás není schopen nést obrovské výdaje na energii a údržbu historického objektu včetně dopravních nesnází," dodala s tím, že zámek je proto na prodej. Podle webu Poznej domy vyjde na 35 milionů korun. 

Podívejte se, jak dnes vypadají interiéry barokní stavby.

 

Právě se děje

Další zprávy