Menší a levnější než v Kataru. Studio Zahy Hadid postaví fotbalový stadion pro Dánsko

Menší a levnější než v Kataru. Studio Zahy Hadid postaví fotbalový stadion pro Dánsko
Oproti jiným realizacím, které patří mezi světové ikony slavné architektky, je návrh dánské fotbalové arény přísnější. Využívá méně prvků organické architektury a ve svém celku je ekonomičtější, byť stylově chudší. "Náš návrh je inspirován okolním prostředím a odkazem klubu. Ve stadionu se prolínají ty nejvyšší standardy ve všech možných aspektech výstavby. Směřujeme k ekologické, ekonomické i sociální udržitelnosti," říká ředitel studia Gianluca Racana.
Návrh vnitřního hřiště počítá s hrou pod otevřeným nebem. Tribuny bude kolem dokola krýt převis střechy.
Fanoušci fotbalu mohli na katarském stadionu sledovat, co dokáže po setmění multimediální show a světla. I dánský stadion bude kromě fotbalových klání hostit také koncerty a další akce. Vyroste přibližně na 19 tisících metrech čtverečních.
Stavba má dynamickou střechu, která svým tvarem připomíná zvlněnou mořskou hladinu. Vnitřní bazén má navíc pohyblivé dno, což organizátorům umožňuje nastavit hloubku vody dle kritérií daných závodů.
Foto: Aktuálně.cz/Zaha Hadid Architects
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
29. 12. 2022 7:35
Jako aréna ukrytá v lese bude působit nový fotbalový stadion, který má do roku 2026 vyrůst v dánském Aarhusu. Pro třistatisícové město ho navrhlo studio Zaha Hadid Architects. To je kromě ikonických zvlněných staveb autorem pražské Masaryčky a také řady těch nejmodernějších sportovišť světa, včetně stadionu Al Janoub v Kataru. Ve srovnání s ním působí dánský bratr jako menší a střídmější.

Dánský stadion využívá méně prvků organické architektury a ve svém celku je ekonomičtější, byť stylově chudší. "Náš návrh je inspirován okolním prostředím a odkazem klubu. Ve stadionu se prolínají ty nejvyšší standardy ve všech možných aspektech výstavby. Směřujeme k ekologické, ekonomické i sociální udržitelnosti," říká ředitel studia Gianluca Racana. Podívejte se.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy