Chata Libušín se otevřela, zájem lidí byl velký. Pro Moravany je jako Pražský hrad

Chata Libušín se otevřela, zájem lidí byl velký. Pro Moravany je jako Pražský hrad
Dušan Jurkovič vyrostl v rodině vlastenců. Smysl pro umění zdědil nejspíš po matce, která byla odbornicí na slovanské tradice. Jako architekt propagoval secesi s lidovými prvky, inspiraci často čerpal z valašských vesnic a také u malíře Mikoláše Alše, který byl ostatně autorem nástěnných maleb v Libušíně.
Vnějšek dostal koncem minulého roku nový nátěr, a i když si Libušín lidé pamatují v barvě trikolóry, v roce 1899 byly chaty v okrovém odstínu.
V roce 2014 zachvátil jídelnu rozsáhlý požár a z lidové útulny zbyly jen ohořelé trámy. Společně s chatou navždy zmizely i malby, secesní lustry, příborník, skleník, hodiny a sto vyřezávaných židlí.
Na Pustevnách v Beskydech se ve čtvrtek po šesti letech od požáru v roce 2014 otevřel obnovený Libušín. Zájem o prohlídky Libušína byl velký, v poledne byly při slavnostním otevření u Libušína stovky lidí. "Lidé nám psali, volali, zajímali se o možnost prohlídek," řekl mluvčí muzea Tomáš Gross. Na čtvrtek muzeum vydávalo lístky, kterými si lidé mohli rezervovat krátkou bezplatnou prohlídku.
Foto: ČTK
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
Aktualizováno 30. 7. 2020 12:56
Na Pustevnách v Beskydech se ve čtvrtek po šesti letech od požáru v roce 2014 otevřel obnovený Libušín. Opravu mělo na starost studio architekta Jakuba Masáka. Chata, která je pro Moravany jednou z nejdůležitějších historických staveb, je v letních měsících znovu pýchou beskydských Pusteven. Podívejte se.

Zájem o prohlídky Libušína byl ve čtvrtek velký. "Lidé nám psali, volali, zajímali se o možnost prohlídek," řekl mluvčí muzea Tomáš Gross. Na čtvrtek muzeum vydávalo lístky, kterými si lidé mohli rezervovat krátkou bezplatnou prohlídku.

Od pátku již budou prohlídky volné a nebude třeba je rezervovat, průvodci budou na Libušíně každý den kromě pondělí vždy od 10:00 do 17:00.

Stavba nového objektu začala v létě 2017, Libušín se po rekonstrukci vrátil do podoby v roce 1925, kdy byly dostavěny všechny jeho části. Jeho barevnost i některé části jsou tak jiné než před požárem.

 

Právě se děje

Další zprávy