Chata Libušín se otevřela, zájem lidí byl velký. Pro Moravany je jako Pražský hrad

Chata Libušín se otevřela, zájem lidí byl velký. Pro Moravany je jako Pražský hrad
Dušan Jurkovič vyrostl v rodině vlastenců. Smysl pro umění zdědil nejspíš po matce, která byla odbornicí na slovanské tradice. Jako architekt propagoval secesi s lidovými prvky, inspiraci často čerpal z valašských vesnic a také u malíře Mikoláše Alše, který byl ostatně autorem nástěnných maleb v Libušíně.
Vnějšek dostal koncem minulého roku nový nátěr, a i když si Libušín lidé pamatují v barvě trikolóry, v roce 1899 byly chaty v okrovém odstínu.
V roce 2014 zachvátil jídelnu rozsáhlý požár a z lidové útulny zbyly jen ohořelé trámy. Společně s chatou navždy zmizely i malby, secesní lustry, příborník, skleník, hodiny a sto vyřezávaných židlí.
Na Pustevnách v Beskydech se ve čtvrtek po šesti letech od požáru v roce 2014 otevřel obnovený Libušín. Zájem o prohlídky Libušína byl velký, v poledne byly při slavnostním otevření u Libušína stovky lidí. "Lidé nám psali, volali, zajímali se o možnost prohlídek," řekl mluvčí muzea Tomáš Gross. Na čtvrtek muzeum vydávalo lístky, kterými si lidé mohli rezervovat krátkou bezplatnou prohlídku.
Foto: ČTK
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
Aktualizováno 30. 7. 2020 12:56
Na Pustevnách v Beskydech se ve čtvrtek po šesti letech od požáru v roce 2014 otevřel obnovený Libušín. Opravu mělo na starost studio architekta Jakuba Masáka. Chata, která je pro Moravany jednou z nejdůležitějších historických staveb, je v letních měsících znovu pýchou beskydských Pusteven. Podívejte se.

Zájem o prohlídky Libušína byl ve čtvrtek velký. "Lidé nám psali, volali, zajímali se o možnost prohlídek," řekl mluvčí muzea Tomáš Gross. Na čtvrtek muzeum vydávalo lístky, kterými si lidé mohli rezervovat krátkou bezplatnou prohlídku.

Od pátku již budou prohlídky volné a nebude třeba je rezervovat, průvodci budou na Libušíně každý den kromě pondělí vždy od 10:00 do 17:00.

Stavba nového objektu začala v létě 2017, Libušín se po rekonstrukci vrátil do podoby v roce 1925, kdy byly dostavěny všechny jeho části. Jeho barevnost i některé části jsou tak jiné než před požárem.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Fotbalisté Turína uhráli remízu na Laziu a zachránili se, sestupuje Benevento

Fotbalisté FC Turín uhráli v dohrávce 25. kola italské ligy bezgólovou remízu na hřišti Lazia Řím, jež v závěru nastřelilo dvě tyče, a zachránili se v Serii A. Nejvyšší soutěž jako třetí opouští Benevento, které se připojí už k dříve známým sestupujícím Crotone a Parmě.

Turín získal potřebný bod navzdory tomu, že v posledních minutách čelil velkému tlaku favorizovaného Lazia. V 84. minutě domácí kanonýr Ciro Immobile nastřelil z penalty jen tyč, stejně jako v šesté nastavené minutě hlavou Manuel Lazzari.

Kolo před koncem tak Turín získal čtyřbodový náskok před osmnáctým Beneventem, které trénuje bývalý hvězdný útočník Filippo Inzaghi. Lazio vedené jeho mladším bratrem Simonem skončí šesté a bude hrát v příští sezoně Evropskou ligu.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Praze Kbelích dnes večer přistál první ze dvou nových letounů CASA pro českou armádu. Modernizovaný model doplní nynější flotilu čtyř letounů

Zdroj: ČTK
Další zprávy