Malý byt ve Vršovicích rozsvítili a opticky zvětšili. Část stropu nahradili sítí

Malý byt ve Vršovicích rozsvítili a opticky zvětšili. Část stropu nahradili sítí
Malý byt, který vlastní rodina s dětmi, se nachází v pražských Vršovicích. Původně v něm bylo více příček a také poměrně šero, protože do něj neprostupoval dostatek denního světla. "Řešení jsme našli v maximálním otevření všude, kde to bylo možné, a v optických hrátkách, které zprostředkují velkorysý dojem i na malé ploše. Zároveň byl využit každý kout bytu," vysvětlují autoři rekonstrukce.
Celým interiérem se propisuje žlutá barva, která domov pozvedla a dodala mu veselejší notu. Kuchyň od posezení a dětských hraček oddělují jen skříňky a zásuvky na nádobí.
"Síť zabírá v podstatě celou půdorysnou plochu kuchyně a vzhledem ke své nosnosti dovoluje, aby v ní řádilo či odpočívalo i více lidí najednou. Nejoblíbenější je u dětí, ale zalíbení v ní najdou i pozorovatelé, kteří se chtějí pokochat děním v kuchyni, mají totiž možnost nahlédnout pod pokličku doslova z ptačí perspektivy," říkají architekti.
Ložnice manželů je skromná, ale dostatečná s přirozeným světlem ze střešního okna.
Foto: Tomáš Hejzlar
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
12. 12. 2020 11:56
Cílem bylo pozvat do bytu slunce, a to ve všech myslitelných rovinách, říkají architekti ze studia Mooza, kteří před rokem začali pracovat na přestavbě podkroví v pražských Vršovicích. Prostor s 59 metry čtverečními měl tu nevýhodu, že působil "stísněně" a přes den v něm bylo málo světla. Přesto v něm architekti viděli potenciál.

Malý byt, který vlastní rodina s dětmi, se nachází v pražských Vršovicích. Původně v něm bylo více příček a také poměrně šero, protože do něj neprostupoval dostatek denního světla. "Řešení jsme našli v maximálním otevření všude, kde to bylo možné, a v optických hrátkách, které zprostředkují velkorysý dojem i na malé ploše. Zároveň byl využit každý kout bytu," vysvětlují autoři rekonstrukce ze studia Mooza. Podívejte se.

 

Právě se děje

před 16 minutami

V Kábulu byly zastřeleny dvě soudkyně nejvyššího soudu

V Kábulu byly dnes ráno zastřeleny dvě soudkyně, které pracovaly u afghánského nejvyššího soudu. Informovala o tom agentura AFP. Podobné cílené útoky otřásají afghánským hlavním městem už několik měsíců.

"Dnes ráno ozbrojení muži zaútočili na vůz zaměstnankyň nejvyššího soudu," uvedl mluvčí soudu Ahmad Fahím Kauím. Upřesnil, že ženy byly zavražděny při cestě do práce.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Bilance obětí pátečního zemětřesení v Indonésii vystoupila na 56

Zemětřesení, které v pátek zasáhlo indonéský ostrov Sulawesi, si vyžádalo nejméně 56 mrtvých a 820 zraněných. Aktualizovanou bilanci obětí zveřejnil indonéský úřad pro řešení následků přírodních katastrof.

Zhruba 15 tisíc lidí zemětřesení o síle 6,2 stupně přimělo opustit své domovy. Někteří z nich se uchýlili do hor, zatímco jiní do přeplněných evakuačních center.

Šéfka indonéské meteorologické, klimatologické a geofyzikální agentury Dwikorita Karnawatiová uvedla, že další zemětřesení v regionu by mohlo vyvolat vlnu cunami. Doplnila, že podle předpovědí pro nadcházející týdny se Indonésie bude dál potýkat s extrémním počasím.

Zdroj: ČTK
Další zprávy