Maličká Těchobuz má deset kulturních památek. Je raritou Česka a inspirací pro obce

Maličká Těchobuz má deset kulturních památek. Je raritou Česka a inspirací pro obce
"Osm z nich jsme v posledních patnácti letech zrekonstruovali a našli pro ně nové využití," pokračuje starosta. Příkladem je tato polygonální (víceboká) roubená stodola z přelomu 17. a 18. století u příjezdu do obce.
Podobné stavby bývaly v tomto kraji relativně běžné, ale vymizely. Tohle je poslední takováto stavba na Vysočině a zároveň jedna z nejstarších v České republice. "Opravili jsme ji z ruin, to mi udělalo velkou radost," říká starosta. Stodola je dnes doslova ve veřejném vlastnictví - je volně přístupná.
Absolvent Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně vypočítává, co všechno v obci dělají - od klasických věcí, jako jsou cesty, kanalizace či nové parcely, až po opravu například tohoto kostela. Obec dokazuje, že i s málo obyvateli lze (i díky dotacím) spravovat ve veřejném zájmu hodně objektů. Stala se raritou republiky, která může být vzorem pro další starosty a starostky. Svaz měst a obcí České republiky proto Pavla Hájka pozval na inspirační fórum do kina Přítomnost, kde 1. prosince představí svou vizi i konkrétní postupy na využití památek a historických budov v obcích.
"Jsem přesvědčen o tom, že památky by měly být, pokud možno, ve veřejném vlastnictví," pronáší starosta Těchobuzi. Dalšími tématy konference bude voda v obci a krajině, využití alternativních zdrojů energie nebo vyhoření. Hájek se tak chystá vystoupit vedle osobností, jako je jaderná inženýrka Dana Drábová nebo psycholog Radkin Honzák.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Magazín Jakub Plíhal, Magazín
30. 11. 2022 12:07
Na každých sedm lidí tu připadá jedna kulturní památka v obecním vlastnictví. To je Těchobuz na Vysočině. Vesnice loni navíc přikoupila od kraje za tři miliony korun zámek s přilehlým parkem. "Jsem přesvědčený o tom, že památky by měly být, pokud možno, ve veřejném vlastnictví," pronáší starosta Těchobuzi Pavel Hájek.

Jak to obec se 75 obyvateli zvládá a jak starosta předchází vyhoření? Otázky Pavel Hájek zodpoví 1. prosince na Inspiračním fóru Svazu měst a obcí České republiky (SMOČR) v pražském kině Přítomnost.

"O své názory a perspektivy v oblasti chytrých řešení a udržitelného rozvoje se podělí dvacet řečníků z celé republiky. Podrobně budou diskutovat třeba o tom, jak si starostové a starostky mohou říct o praktickou pomoc při výkonu jejich funkce, a to nejen v aktuálně vyhrocené energetické situaci," říká Radka Vladyková, výkonná ředitelka SMOČR. 

Na konferenci vystoupí například odbornice na jadernou energetiku a místostarostka obce Pyšely Dana Drábová, expertka na udržitelnost Eva Neudertová, psycholog Radkin Honzák, starosta obce Štědrá František Pánek nebo už zmíněný Pavel Hájek, který z obce Těchobuz vytvořil republikovou raritu. Přečtěte si v galerii jeho příběh.

 

Právě se děje

Další zprávy