Jako za první republiky. Smíchovská trafačka znovu září, je v ní galerie a kavárna

Jako za první republiky. Smíchovská trafačka znovu září, je v ní galerie a kavárna
Opravená trafostanice se nachází v zastrčené části pražského Smíchova v blízkosti proluky po bývalých lázních a městské tržnici. Pochází z roku 1925 a navrhl ji architekt Jindřich Freiwald, který studoval u zakladatele moderní české architektury Jana Kotěry.
"Krátce po roce 1989 byl zbořen secesní palác s tržnicí a lázněmi a na jeho místě vyrostla nová transformační stanice. To městský́ prostor fatálně oslabilo a degradovalo. Náměstí přestalo být náměstím a změnilo se na zásobovací dvůr," popisuje architekt Patrik Hoffman, který památku i s okolními pozemky odkoupil od bývalého majitele.
"V roce 2013 jsme pod názvem Atelier LIVE v trafačce uspořádali dvoutýdenní akci. V přízemí jsme otevřeli provizorní kavárnu a nahoře se usídlil náš ateliér. Čtrnáct dní jsme seděli uvnitř, pozorovali a naslouchali," popisuje Hoffman.
Architekt si původně myslel, že se jeho kancelář v památce usídlí natrvalo, z toho však nakonec sešlo.
Foto: Atelier Hoffman
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
22. 8. 2022 9:48
V zastrčené části pražského Smíchova se nachází malá trafostanice v rondokubistickém stylu, kterou ve 20. letech minulého století navrhl žák Jana Kotěry. Přestože je památkově chráněná, za posledních několik desetiletí dostala zabrat a chátrala. Před pár lety si jí všiml architekt Patrik Hoffman, který začal jednat s majitelem o jejím prodeji.

"V roce 2013 jsme začali akcí nazvanou Atelier LIVE, kterou jsme pořádali v rámci festivalu Designblok. V trafačce jsme otevřeli provizorní kavárnu. Čtrnáct dní jsme pak seděli uvnitř, pozorovali a naslouchali. Zjistili jsme, že nejvíc ze všeho nás těší syrovost a autenticita domu. A to jsme nechtěli vymazat," popisuje Patrik Hoffman, který měl původně v plánu proměnit trafačku na kancelář pro svůj ateliér. Z vize však nakonec sešlo a prostory získala galerie dokumentární fotografie ASA 400. 

Architektovi se podařilo stavbu odkoupit i s přilehlými pozemky. Finančně mu k tomu pomohl podnikatel Petr Pudil, mecenáš galerie Kunsthalle, který v minulosti zbohatl třeba na prodeji podílu ve společnosti Czech Coal a byl členem představenstva Mostecké uhelné. Při rekonstrukci trafačky se architekt snažil ctít původní charakter stavby a strohé vnitřní prostory.

V památkově chráněné budově, jež dnes oživuje zastrčenou část Smíchova, je dnes výstavní sál a malá kavárna, podívejte se.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Sagan po sezoně opustí silnici a vrátí se na horská kola, láká ho start na OH

Trojnásobný mistr světa Peter Sagan skončí po sezoně s cyklistickými závody na silnici. Slovenský jezdec se pak zaměří na horská kola, jeho cílem je start v cross country na olympijských hrách v Paříži v příštím roce. Sagan to uvedl v den svých 33. narozenin během závodu Vuelta San Juan v Argentině, kde zahájil letošní sezonu.

"Ta chvíle přišla. Rozhodl jsem se, že tohle bude můj poslední rok v závodech WorldTour. Pak bych se chtěl připravit na závod horských kol na olympijských hrách," řekl Sagan na tiskové konference během dne volna den poté, co mu těsně uniklo 122. vítězství v profesionální kariéře. Ve čtvrté etapě Vuelty San Juan dojel v hromadném spurtu druhý za Kolumbijcem Fernandem Gaviriou.

před 54 minutami

Intelu klesly ve čtvrtletí tržby i zisk, výhled zaostává za očekáváním analytiků

Americkému výrobci čipů Intel klesly ve čtvrtém čtvrtletí tržby meziročně o 32 procent na 14 miliard dolarů (zhruba 307 miliard korun). Firma navíc zveřejnila výhled pro aktuální čtvrtletí, který zaostal za očekáváním analytiků. Její akcie proto na výsledky a výhled zareagovaly oslabením téměř o deset procent.

Firmu tvrdě zasáhl pokles trhu s osobními počítači, oslabuje ale také podnikání v oblasti datových center. Ve čtvrtém čtvrtletí podnik vykázal ztrátu 664 milionů dolarů po zisku více než 4,6 miliardy dolarů o rok dříve.

V byznysu s čipy pro osobní počítače klesly tržby téměř o 36 procent na 6,6 miliardy dolarů. Provozní zisk divize klesl na 699 milionů dolarů přibližně ze 3,8 miliardy dolarů o rok dříve. V případě technologií s datovými centry tržby klesly zhruba o třetinu na 4,3 milionu dolarů. I zde nastal propad zisku na 371 milionů dolarů z 2,3 miliardy USD před rokem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V uplynulém týdnu stoupl počet nově nakažených koronavirem

Počet nově zaznamenaných případů nákazy koronavirem stoupl v posledních sedmi dnech v Česku oproti předchozímu týdnu o 15 procent na 1971. Nakažených přibylo i navzdory poklesu množství testů. Vyplývá to ze statistik na webu ministerstva zdravotnictví. Počty hospitalizovaných a zemřelých s nemocí covid-19 se však v uplynulém týdnu snížily.

V uplynulých sedmi dnech přibylo více než 1 900 nakažených, zatímco v předešlém týdnu bylo nových případů nákazy asi 1 700. Testováno bylo přitom v posledním týdnu zhruba 3 300 lidí, což bylo v mezi týdenním srovnání o osm procent méně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy