Jako za první republiky. Smíchovská trafačka znovu září, je v ní galerie a kavárna

Jako za první republiky. Smíchovská trafačka znovu září, je v ní galerie a kavárna
Opravená trafostanice se nachází v zastrčené části pražského Smíchova v blízkosti proluky po bývalých lázních a městské tržnici. Pochází z roku 1925 a navrhl ji architekt Jindřich Freiwald, který studoval u zakladatele moderní české architektury Jana Kotěry.
"Krátce po roce 1989 byl zbořen secesní palác s tržnicí a lázněmi a na jeho místě vyrostla nová transformační stanice. To městský́ prostor fatálně oslabilo a degradovalo. Náměstí přestalo být náměstím a změnilo se na zásobovací dvůr," popisuje architekt Patrik Hoffman, který památku i s okolními pozemky odkoupil od bývalého majitele.
"V roce 2013 jsme pod názvem Atelier LIVE v trafačce uspořádali dvoutýdenní akci. V přízemí jsme otevřeli provizorní kavárnu a nahoře se usídlil náš ateliér. Čtrnáct dní jsme seděli uvnitř, pozorovali a naslouchali," popisuje Hoffman.
Architekt si původně myslel, že se jeho kancelář v památce usídlí natrvalo, z toho však nakonec sešlo.
Foto: Atelier Hoffman
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
22. 8. 2022 9:48
V zastrčené části pražského Smíchova se nachází malá trafostanice v rondokubistickém stylu, kterou ve 20. letech minulého století navrhl žák Jana Kotěry. Přestože je památkově chráněná, za posledních několik desetiletí dostala zabrat a chátrala. Před pár lety si jí všiml architekt Patrik Hoffman, který začal jednat s majitelem o jejím prodeji.

"V roce 2013 jsme začali akcí nazvanou Atelier LIVE, kterou jsme pořádali v rámci festivalu Designblok. V trafačce jsme otevřeli provizorní kavárnu. Čtrnáct dní jsme pak seděli uvnitř, pozorovali a naslouchali. Zjistili jsme, že nejvíc ze všeho nás těší syrovost a autenticita domu. A to jsme nechtěli vymazat," popisuje Patrik Hoffman, který měl původně v plánu proměnit trafačku na kancelář pro svůj ateliér. Z vize však nakonec sešlo a prostory získala galerie dokumentární fotografie ASA 400. 

Architektovi se podařilo stavbu odkoupit i s přilehlými pozemky. Finančně mu k tomu pomohl podnikatel Petr Pudil, mecenáš galerie Kunsthalle, který v minulosti zbohatl třeba na prodeji podílu ve společnosti Czech Coal a byl členem představenstva Mostecké uhelné. Při rekonstrukci trafačky se architekt snažil ctít původní charakter stavby a strohé vnitřní prostory.

V památkově chráněné budově, jež dnes oživuje zastrčenou část Smíchova, je dnes výstavní sál a malá kavárna, podívejte se.

 

Právě se děje

Další zprávy