Zachraňují textilku zapomenuté rodiny. Schindler v ní za války schoval 1200 židů

Zachraňují textilku zapomenuté rodiny. Schindler v ní za války schoval 1200 židů
Přes silnici se rozléhá druhý areál.
Za vilou, která byla jakousi vstupní branou, přitom stávala velká továrna, menší domy a sklady.
Na zemi se povalují prázdné barely...
Zdi jsou porostlé mechem, plísní a řasami...
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
Aktualizováno 8. 10. 2020 18:35
Jednu z největších továren v Pardubickém kraji založila v 19. století větev rodiny Löw-Beerovy. Bohatí obchodníci, kteří měli závody ve Svitávce, Brnu či Brněnci, zaměstnávali lidi z obcí i kraje. Za války jim textilky zabavili nacisti a na hranici Čech a Moravy se začal psát jiný příběh, hrdinský čin kontroverzní osobnosti, který se později stal předlohou pro film Schindlerův seznam.

Část rodiny Löw-Beerovy, díky které si Brno vysloužilo přezdívku moravský Manchester, skončila v koncentračních táborech. Ti, co před nacisty uprchli, se domů nikdy nevrátili. Československo jim odmítlo vrátit občanství a zkonfiskovalo jejich majetek. 

Textilka v Brněnci, jejíž součástí je i tak zvaná Schindlerova archa, zavřela před víc než deseti lety. O práci tehdy přišla část lidí z obce a budovy postupně vykradli zloději. Před dvěma lety obnovil vztahy s městem vnuk posledního předválečného majitele Daniel Löw-Beer a společně založili Nadační fond Archa, který má za cíl zachránit bývalou továrnu a vybudovat v ní památník Schindlerovy archy, šoa a Löw-Beerovy textilky. 

Reportáž vznikla ve spolupráci s audiovizuálním projektem Monument/um, který upozorňuje na ohrožené a méně známé památky. Tváří projektu je šestinásobná držitelka ceny Anděl, muzikantka a zpěvačka Lenka Dusilová a vizuální umělec Aeldryn.

Každé představení finančně přispívá lidem, kteří usilují o záchranu sakrálních, světských i industriálních staveb převážně v pohraničních regionech. Minulý rok se vybralo téměř čtvrt milionu korun. Druhý ročník bude v létě 2021.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy