Památník, muzeum i restaurace. Továrnu ze Schindlerova seznamu čeká velká proměna

Památník, muzeum i restaurace. Továrnu ze Schindlerova seznamu čeká velká proměna
Přes silnici se rozléhá druhý areál.
Uvnitř velké fabriky je dnes nepřeberné množství věcí, které tu leží od doby, kdy továrna ukončila svůj provoz.
Jednomu z největších areálů v Pardubickém kraji, v němž Oscar Schindler za druhé světové války zachránil 1200 Židů, svítá na lepší časy. Nadační fond Archa, který založil potomek původních majitelů, rodiny Löw-Beerových, zažádal o stavební povolení na první proměnu. Továrna v Brněnci dlouho chátrá a některé budovy jsou v havarijním stavu.
Schindler zaměstnával především zámožné Židy, kteří mu údajně půjčili peníze na jeho výrobu v Krakově. V roce 1943 nacisté násilím odvezli část dělníků do koncentračního tábora v Plaszowě, Schindlerovi se však podařilo vyjednat, že je přesune do své pobočky v Brněnci, kde se podíleli na výrobě protiletadlové munice. Celkem se to týkalo asi 1200 Židů.
Foto: Nadační fond Archa
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
10. 12. 2021 6:00
O stavební povolení už je zažádáno. Z chátrající textilky na Svitavsku plánuje Nadační fond Archa vybudovat památník a připomenout události ze druhé světové války. Tehdy byla v areálu továrna Oskara Schindlera. Moravský podnikatel zaměstnával více než tisícovku židovských dělníků a během holokaustu jim tak zachránil život. Událost ve světě proslavil oceňovaný film Schindlerův seznam.

Továrna v Brněnci dlouho chátrá a některé budovy jsou v havarijním stavu. Nový skleněný pavilon se stane součástí kulturně-vzdělávacího areálu, jehož podobu má Aktuálně.cz k dispozici. "To bude první budova, která bude postavena. Je vyprojektovaná a řeší se stavební povolení," řekl František Olbert, ředitel Nadačního fond Archa - rodiny Löw-Beer a Oskara Schindlera.

Stavební povolení by mohlo být vydáno během zimy, což by nadačnímu fondu otevřelo možnost požádat o dotaci z evropských fondů. Na záchranu areálu se totiž stěží shání finance, většinu záchranných stavebních prací teď financuje potomek rodiny.

Jednu z největších továren v Pardubickém kraji založila v 19. století větev rodiny Löw-Beerových. Bohatí obchodníci, kteří měli závody ve Svitávce, Brně či Brněnci, zaměstnávali lidi z obcí i kraje. Za války jim textilky zabavili nacisti a na hranici Čech a Moravy se začal psát jiný příběh. O hrdinském činu továrníka Oskara Schindlera, který zachránil život více než tisícovce Židů během holokaustu vznikl v roce 1993 film Schindlerův seznam, oceněný mnoha filmovými cenami. 

Část rodiny Löw-Beerových, díky které si Brno vysloužilo přezdívku moravský Manchester, skončila v koncentračních táborech. Ti, již před nacisty uprchli, se domů nikdy nevrátili. Československo jim odmítlo dát zpět občanství a zkonfiskovalo jejich majetek. 

Textilka v Brněnci zavřela před víc než deseti lety. O práci tehdy přišla část lidí z obce a budovy postupně vykradli zloději. Před dvěma lety obnovil vztahy s městem vnuk posledního předválečného majitele Daniel Löw-Beer a společně založili Nadační fond Archa, který má za cíl zachránit bývalou továrnu a vybudovat v ní památník Schindlerovy archy, holokaustu a Löw-Beerovy textilky.

Podívejte se na budoucí podobu a připomeňte si i historii areálu.

 

Právě se děje

Další zprávy