Londýn postaví obří "tulipán". Památkářům vadí, že zastíní historický ráz metropole

Magazín Reuters Magazín, Reuters
6. 4. 2019 16:48
Londýnský magistrát odsouhlasil stavbu mrakodrapu, který se stane druhou nejvyšší stavbou v západní Evropě. Z "tulipánu", jak se projektu přezdívá, bude výhled na celé město. Podle člena komise Chrise Haywarda bude objekt "nevídanou atrakcí" a má ambice přilákat 1,2 milionu lidí ročně.
Tulipán dostal souhlas k růstu nad Londýnem. Mrakodrap nabídne jedinečný výhled | Video: Thetulip.com

Na projektu se shodla většina členů poroty, a to i přes nevoli památkářů, podle nichž mrakodrap zastíní historický odkaz města. Věž bude kvůli velkému zájmu lidí otevřená jen v určitý čas, aby příval turistů nekomplikoval dopravu ve městě.

Za mrakodrapem stojí studio Foster and Partners, které v minulosti realizovalo například visutý ocelový most Millenium Bridge a londýnskou radnici. Stejně jako předchozí projekty i tulipán bude charakteristický ocelovou konstrukcí.

Dominantou bude skleněná kopule ve tvaru spícího květu, která dosáhne až do londýnského nebe, píše web CNN.

Tulipán bude sahat až do londýnského nebe.
Tulipán bude sahat až do londýnského nebe. | Foto: thetulip.com

Celý projekt financuje miliardář Jacob Safra, majitel moderní kancelářské budovy Gherkin. Tulipán bude rozhlednou, galerií a restaurací s pěkným výhledem. Pro školy a univerzity chce Safra vybudovat i vzdělávací centrum. Práce na stavbě začne v roce 2020 a potrvá minimálně pět let. 

Tulipán bude pouze o metr menší než londýnský Shard, který je nejvyšší budovou nejen v Londýně, ale i v západní Evropě. Pomyslné prvenství mu ale nejspíš vyfoukne plánované "Sauronovo oko", 320 metrů vysoký mrakodrap, který vyroste v městečku Brande na dánském venkově. 

Podívejte se na video: Nejvyšší mrakodrap Austrálie bude stát v Melbourne. Objekt bude kompletně pokrytý zelení

Nejvyšší mrakodrap Austrálie bude stát v Melbourne. Objekt bude kompletně pokrytý zelení | Video: Green Point
 

Právě se děje

Další zprávy