reklama
 
 

Londýn postaví obří "tulipán". Památkářům vadí, že zastíní historický ráz metropole

6. 4. 2019 16:48
Tulipán dostal souhlas k růstu nad Londýnem. Mrakodrap nabídne jedinečný výhled | Video: Thetulip.com |  01:08
Londýnský magistrát odsouhlasil stavbu mrakodrapu, který se stane druhou nejvyšší stavbou v západní Evropě. Z "tulipánu", jak se projektu přezdívá, bude výhled na celé město. Podle člena komise Chrise Haywarda bude objekt "nevídanou atrakcí" a má ambice přilákat 1,2 milionu lidí ročně.

Na projektu se shodla většina členů poroty, a to i přes nevoli památkářů, podle nichž mrakodrap zastíní historický odkaz města. Věž bude kvůli velkému zájmu lidí otevřená jen v určitý čas, aby příval turistů nekomplikoval dopravu ve městě.

Za mrakodrapem stojí studio Foster and Partners, které v minulosti realizovalo například visutý ocelový most Millenium Bridge a londýnskou radnici. Stejně jako předchozí projekty i tulipán bude charakteristický ocelovou konstrukcí.

Dominantou bude skleněná kopule ve tvaru spícího květu, která dosáhne až do londýnského nebe, píše web CNN.

Celý projekt financuje miliardář Jacob Safra, majitel moderní kancelářské budovy Gherkin. Tulipán bude rozhlednou, galerií a restaurací s pěkným výhledem. Pro školy a univerzity chce Safra vybudovat i vzdělávací centrum. Práce na stavbě začne v roce 2020 a potrvá minimálně pět let. 

Tulipán bude pouze o metr menší než londýnský Shard, který je nejvyšší budovou nejen v Londýně, ale i v západní Evropě. Pomyslné prvenství mu ale nejspíš vyfoukne plánované "Sauronovo oko", 320 metrů vysoký mrakodrap, který vyroste v městečku Brande na dánském venkově. 

Podívejte se na video: Nejvyšší mrakodrap Austrálie bude stát v Melbourne. Objekt bude kompletně pokrytý zelení

Nejvyšší mrakodrap Austrálie bude stát v Melbourne. Objekt bude kompletně pokrytý zelení | Video: Green Point |  01:33

autoři: Magazín, Reuters | 6. 4. 2019 16:48

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama