Tihle lidé formují, jak bude Praha vypadat za 10 let. Vítězí funkční stavby bez ega

Tihle lidé formují, jak bude Praha vypadat za 10 let. Vítězí funkční stavby bez ega
Kniha Architekti od Zuzany Melicharové a Mateje Šišoláka představuje celkem 16 ateliérů, které mají největší podíl na tom, kam se vyvíjí současná architektura. Jedním z nich je ateliér Jakuba Ciglera, který spolupracuje s největšími developerskými firmami v Česku. Je autorem například obchodního domu Quadrio na Národní třídě, administrativní budovy Visionary v dolních Holešovicích nebo staveb Churchill I (na snímku) a Churchill II, které stojí na žižkovské straně nad hlavním nádražím.
"Někteří lidé vnímají naše Quadrio jako nějaké UFO, připadá jim, že je moc velké. Když jsme jej s kolegy navrhovali, dívali jsme se na domy, jako je Škodův palác nebo různé Gočárovy domy, které vnesly do centra Prahy jiné měřítko a proměnily jej ve velkoměsto. Dnešní doba je hodně konzervativní a bojácná přijmout něco nového," říká v knize Jakub Cigler.
Studio je jedním z těch, které své domy navrhuje pro velmi lukrativní pozemky. Mottem Jakuba Ciglera je jednoduchost a střídmost. Dům musí být hlavně funkční a vytvářet příjemné prostředí pro život okolo sebe. V posledních letech ateliér pracoval i na nové podobě nákladového nádraží Žižkov a stojí i za úpravou Václavského náměstí, kterou si politická reprezentace přehazuje už od roku 2005.
Pravděpodobně nejznámější Češkou, která si probojovala cestu v dříve zavedeném patriarchátu, je Eva Jiřičná. Architektka napůl žijící v Londýně už roky spolupracuje s Petrem Vágnerem pod značkou AI Design. Její práce oslovuje velké hráče na trhu, jako je Sekyra Group nebo Central Group. V Česku je autorkou například Oranžerie na Pražském hradě, interiéru Tančícího domu nebo Café B|Braun na I. P. Pavlova. Mezi současné práce jejího ateliéru patří například návrh nového sídla Sekyra Group na Rohan City.
Foto: X TEND London, Dam Architekti
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
11. 8. 2021 6:00
Za developerskými projekty, které dnes doplňují historickou tvář i strukturu Prahy, stojí vesměs pár architektonických ateliérů. Investoři si najímají jména s renomé a dlouhodobou praxí v zahraničí, jako jsou například studia Jakuba Ciglera, Evy Jiřičné nebo Viktorie Součkové. Pro rezidenční čtvrtě i administrativní budovy je dnes vesměs typická strohost, funkční uspořádání a tvary bez ega.

Nová publikace nazvaná Architekti od Zuzany Melicharové a Mateje Šišoláka představuje celkem 16 ateliérů, které mají největší podíl na tom, jak bude vypadat Praha za 10 let. U většiny z nich přitom dnes vítězí strohost a funkčnost, přečtěte si proč.

 

Právě se děje

Další zprávy