Tihle lidé formují, jak bude Praha vypadat za 10 let. Vítězí funkční stavby bez ega

Tihle lidé formují, jak bude Praha vypadat za 10 let. Vítězí funkční stavby bez ega
Kniha Architekti od Zuzany Melicharové a Mateje Šišoláka představuje celkem 16 ateliérů, které mají největší podíl na tom, kam se vyvíjí současná architektura. Jedním z nich je ateliér Jakuba Ciglera, který spolupracuje s největšími developerskými firmami v Česku. Je autorem například obchodního domu Quadrio na Národní třídě, administrativní budovy Visionary v dolních Holešovicích nebo staveb Churchill I (na snímku) a Churchill II, které stojí na žižkovské straně nad hlavním nádražím.
"Někteří lidé vnímají naše Quadrio jako nějaké UFO, připadá jim, že je moc velké. Když jsme jej s kolegy navrhovali, dívali jsme se na domy, jako je Škodův palác nebo různé Gočárovy domy, které vnesly do centra Prahy jiné měřítko a proměnily jej ve velkoměsto. Dnešní doba je hodně konzervativní a bojácná přijmout něco nového," říká v knize Jakub Cigler.
Studio je jedním z těch, které své domy navrhuje pro velmi lukrativní pozemky. Mottem Jakuba Ciglera je jednoduchost a střídmost. Dům musí být hlavně funkční a vytvářet příjemné prostředí pro život okolo sebe. V posledních letech ateliér pracoval i na nové podobě nákladového nádraží Žižkov a stojí i za úpravou Václavského náměstí, kterou si politická reprezentace přehazuje už od roku 2005.
Pravděpodobně nejznámější Češkou, která si probojovala cestu v dříve zavedeném patriarchátu, je Eva Jiřičná. Architektka napůl žijící v Londýně už roky spolupracuje s Petrem Vágnerem pod značkou AI Design. Její práce oslovuje velké hráče na trhu, jako je Sekyra Group nebo Central Group. V Česku je autorkou například Oranžerie na Pražském hradě, interiéru Tančícího domu nebo Café B|Braun na I. P. Pavlova. Mezi současné práce jejího ateliéru patří například návrh nového sídla Sekyra Group na Rohan City.
Foto: X TEND London, Dam Architekti
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
11. 8. 2021 6:00
Za developerskými projekty, které dnes doplňují historickou tvář i strukturu Prahy, stojí vesměs pár architektonických ateliérů. Investoři si najímají jména s renomé a dlouhodobou praxí v zahraničí, jako jsou například studia Jakuba Ciglera, Evy Jiřičné nebo Viktorie Součkové. Pro rezidenční čtvrtě i administrativní budovy je dnes vesměs typická strohost, funkční uspořádání a tvary bez ega.

Nová publikace nazvaná Architekti od Zuzany Melicharové a Mateje Šišoláka představuje celkem 16 ateliérů, které mají největší podíl na tom, jak bude vypadat Praha za 10 let. U většiny z nich přitom dnes vítězí strohost a funkčnost, přečtěte si proč.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 35 minutami

Paušální daň pro příští rok vychází 5994 korun měsíčně

Paušální daň pro drobné podnikatele vychází pro příští rok 5994 korun měsíčně. Z toho minimální zdravotní pojistné činí 2627 Kč, minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent 3267 Kč a daň z příjmů 100 Kč. Vyplývá to z informací na internetových stránkách ministerstva financí. Pro letošní rok je paušální daň stanovena na 5469 korun za měsíc. K paušální dani je přihlášeno zhruba 75 000 podnikatelů.

Paušální daň je určena pro živnostníky, neplátce DPH s ročními příjmy z podnikání do milionu korun. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí odpadne i důvod k většině kontrol. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nedávno uvedla, že budu usilovat o rozšíření paušální daně také pro podnikatele s obratem až dva miliony korun.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

KLDR odpálila podle Soulu balistickou raketu krátkého doletu

KLDR odpálila do moře balistickou raketu krátkého doletu, informovala agentura AP s odvoláním na jihokorejskou vládu. Střela spadla zřejmě do vod mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu, uvedla agentura Kjódó. Severokorejský velvyslanec při OSN zhruba v téže době na Valném shromáždění OSN v New Yorku vyzval Spojené státy, aby upustily od "nepřátelské politiky" vůči Severní Koreji.

Vypuštění rakety nepředstavuje okamžitou hrozbu pro americký personál, území ani pro spojence USA, sdělila v reakci armáda Spojených států, která má v Jižní Koreji na 28 000 vojáků. Odpálení střely však podle ní "zdůraznilo destabilizující dopady nedovoleného" severokorejského zbrojního programu.

Testy balistických raket zakazují KLDR rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Soul nejprve informoval o blíže neurčené střele, kterou KLDR odpálila do moře východně od svých břehů. Japonsko už tehdy uvedlo, že by mohlo jít o balistickou raketu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy