Letohrádek na jihu Čech komunisti znárodnili a chátral. Dnes skrývá úchvatné bydlení

Letohrádek na jihu Čech komunisti znárodnili a chátral. Dnes skrývá úchvatné bydlení
Startovací čárou byla pro studio Debyt první fáze přestavby, která se ukázala cenná v tom ohledu, že zdokumentovala všechny cenné historické prvky. Vchod z hlavního průčelí tak dnes vede do obnovené a rozšířené vstupní haly.
Jádrem domu je jídelna...
Rekonstrukce trvala jedenáct let a řídil ji investor, který si na práci najímal lokální řemeslníky a malé dodavatelské firmy. Část prací zvládl i sám architekt.
... perským kobercem a sedací soupravou.
Foto: Aktuálně.cz/Václav Novák
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
20. 3. 2023 14:08
Letohrádek u Nových Hradů v roce 2010 nevypadal jako okázalé novogotické sídlo pro aristokratickou smetánku. Po znárodnění připadl správě státních lesů, která v něm zřídila kanceláře pro zaměstnance. "Tehdy také dům ztratil svůj charakteristický novogotický vzhled," říká architekt Tomáš Petrášek, který se na podnět svého bratra chopil rekonstrukce a proměnil dům v kouzelné rodinné bydlení.

"Podoba rekonstrukce se poměrně dlouho ideově vyvíjela. Bratr původně chtěl, abychom dům navrátili do dřívější novogotické podoby, která je poměrně dobře zdokumentovaná v archivech. Už jsme začínali se stavebními přípravami, když se ukázalo, že by celá realizace byla příliš finančně náročná," popisuje Petrášek, který vede architektonické studio Debyt.

Po neúspěšné první fázi přestavby chtěl majitel letohrádek prodat. Po čase se mu to ale rozleželo v hlavě a k projektu se vrátil. "V druhé fázi jsme se domu rozhodli dát nový výraz s ohledem na dochované stavební detaily původního objektu. Je to takový mix mezi barokem, novogotikou a 20. století," vysvětluje autor návrhu svébytného moderního domu.

Pro majitele to znamenalo akceptovat dům v jeho celistvosti, což kromě finančních úspor přineslo i větší komfort v interiéru. Podívejte se.

 

Právě se děje

Další zprávy