Lázně v Ústí se nedaří zachránit. Jsou vzpomínkou na dětství i epidemii "mozkožrouta"

Lázně v Ústí se nedaří zachránit. Jsou vzpomínkou na dětství i epidemii "mozkožrouta"
Na svém místě přitom stojí od roku 1931, kdy je ve stylu abstrahovaného neoklasicismu nechal postavit tehdejší továrník Johann Schicht, který v Ústí vlastnil podnik Georg Schicht A.G. (po znárodnění Setuza) na výrobu mýdla a voňavých svíček.
Lázně, které podnikatel nechal navrhnout německého architekta Paula Brockardta, byly určené pro zaměstnance mýdlárny, ale také širší veřejnost.
Schichtovy nebo také Vrbenského lázně se nachází v Ústí nad Labem, v severní části obce zvané Střekov na úpatí vrchu Sedlo.
... sprchy...
Foto: Radomír Kočí
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
10. 3. 2021 6:00
Schichtovy lázně v Ústí nad Labem měly jeden z nejmodernějších plaveckých bazénů v tehdejším Československu. V 30. letech minulého století je nechal pro své zaměstnance postavit továrník Johann Schicht, který v kraji vedl firmu na výrobu mýdla. Po znárodnění lázně nesly jméno komunisty Bohuslava Vrbenského a v 60. letech se kvůli epidemii dostaly i na strany zahraničního tisku.

Pro Schichtovy lázně se od 90. let nedaří najít nové využití. Soukromé firmy, které je za poslední tři dekády vlastnily, neměly na opravu budovy ve stylu abstrahovaného neoklasicismu buď peníze, anebo sílu.

Týká se to i současného majitele, firmy Power Get, která lázně odkoupila i s vedlejší tělocvičnou. Sportovní halu zrekonstruovala, na opravu lázní ale chybí finance. Přes realitku hledá kupce, který by zpustlé místo zase oživil, tvrdí makléř Radomír Kočí, který je spoluautorem databáze Prázdné domy.

Projděte si příběh místa, které upomíná na zašlou slávu městských lázní, ale i na dobu, kdy epidemiologové v Ústí pátrali po původci zánětu mozku a mozkových blan, na který během tří let zemřelo 16 lidí.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi v polovině prosince

Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo podle agentury TASS ruské ministerstvo zahraničí. Záměr opustit skupinu tří desítek zemí, které si umožňují provádět vzájemné kontrolní přelety, v květnu schválil ruský parlament a tento měsíc příslušný zákon podepsal prezident Vladimir Putin.

Dohoda o otevřeném nebi, jejímž signatářem je i Česká republika a Slovensko, platí od roku 2002 a jejím původním cílem bylo posílit důvěru mezi Ruskem a západními státy. Loni od dohody odstoupily Spojené státy, což tehdejší americký prezident Donald Trump zdůvodnil porušováním závazků ze strany Ruska. Moskva obvinění odmítla s tím, že její omezování letů nad ruským územím dohoda připouští a že USA zavedly ještě přísnější omezení pro kontrolní lety nad Aljaškou.

Moskva doufala, že nový americký prezident Joe Biden, který dříve odstoupení USA kritizoval, k dohodě opět přistoupí. Minulý měsíc ale Washington oznámil, že se k dohodě o otevřeném nebi vrátit nehodlá. Rusko reagovalo rozhořčeně a náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov to tehdy označil za "další politickou chybu" USA a "novou ránu systému evropské bezpečnosti." Rjabkov též popřel, že by Rusko dohodu porušovalo.

Zdroj: ČTK
před 8 minutami

K dohodě ohledně dolu Turów zatím nedošlo, jednání budou pokračovat příští týden

Expertní týmy České republiky a Polska zatím nedospěly k dohodě o hnědouhelném dole Turów poblíž českých hranic. Jednání o mezivládní smlouvě, která má obsahovat české podmínky pro případné zpětvzetí žaloby u Soudního dvora EU, budou pokračovat příští týden. V tiskové zprávě to po dvoudenním jednání uvedlo ministerstvo životního prostředí.

"Polští političtí představitelé ve čtvrtek nepochybně deklarovali snahu se mimosoudně dohodnout, stejně tak jako česká strana deklarovala, že nechce zavírat důl Turów nebo Polsku diktovat jeho energetický mix. Diskutujeme již konkrétní návrh dohody a podmínek a v jednáních budeme pokračovat i příští týden," uvedl náměstek ministra životního prostředí Vladislav Smrž.

V pátek odpoledne se bilaterálně znovu sešli ministři obou zemí - Richard Brabec (ANO) a Michal Kurtyka. "Jednání jsou velmi náročná, ale opět jsme si s ministrem Kurtykou potvrdili, že naším cílem je dohoda," řekl Brabec

Zdroj: ČTK
Další zprávy