Lázně v Ústí se nedaří zachránit. Jsou vzpomínkou na dětství i epidemii "mozkožrouta"

Lázně v Ústí se nedaří zachránit. Jsou vzpomínkou na dětství i epidemii "mozkožrouta"
Na svém místě přitom stojí od roku 1931, kdy je ve stylu abstrahovaného neoklasicismu nechal postavit tehdejší továrník Johann Schicht, který v Ústí vlastnil podnik Georg Schicht A.G. (po znárodnění Setuza) na výrobu mýdla a voňavých svíček.
Lázně, které podnikatel nechal navrhnout německého architekta Paula Brockardta, byly určené pro zaměstnance mýdlárny, ale také širší veřejnost.
Schichtovy nebo také Vrbenského lázně se nachází v Ústí nad Labem, v severní části obce zvané Střekov na úpatí vrchu Sedlo.
... sprchy...
Foto: Radomír Kočí
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
10. 3. 2021 6:00
Schichtovy lázně v Ústí nad Labem měly jeden z nejmodernějších plaveckých bazénů v tehdejším Československu. V 30. letech minulého století je nechal pro své zaměstnance postavit továrník Johann Schicht, který v kraji vedl firmu na výrobu mýdla. Po znárodnění lázně nesly jméno komunisty Bohuslava Vrbenského a v 60. letech se kvůli epidemii dostaly i na strany zahraničního tisku.

Pro Schichtovy lázně se od 90. let nedaří najít nové využití. Soukromé firmy, které je za poslední tři dekády vlastnily, neměly na opravu budovy ve stylu abstrahovaného neoklasicismu buď peníze, anebo sílu.

Týká se to i současného majitele, firmy Power Get, která lázně odkoupila i s vedlejší tělocvičnou. Sportovní halu zrekonstruovala, na opravu lázní ale chybí finance. Přes realitku hledá kupce, který by zpustlé místo zase oživil, tvrdí makléř Radomír Kočí, který je spoluautorem databáze Prázdné domy.

Projděte si příběh místa, které upomíná na zašlou slávu městských lázní, ale i na dobu, kdy epidemiologové v Ústí pátrali po původci zánětu mozku a mozkových blan, na který během tří let zemřelo 16 lidí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Ředitel společnosti Energoaqua odmítl u soudu vinu v případu znečištění Bečvy

Ředitel společnosti Energoaqua Oldřich Havelka u vsetínského okresního soudu popřel, že by on nebo podnik způsobili otravu řeky Bečvy, jak jim klade za vinu obžaloba. Vinu popřel také zmocněnec firmy Vladimír Kurka. Soud sledovanou kauzu začal projednávat v pondělí ráno. Firmu z Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku a jejího ředitele státní zástupce obžaloval z poškození a ohrožení životního prostředí a neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami. Za ně sedmašedesátiletému Havelkovi hrozí až pětileté vězení, společnosti zákaz činnosti a peněžitý trest.

Před zahájením hlavního líčení Havelka novinářům řekl, že obžalobu vnímá jako neoprávněnou. "Nesouhlasím v podstatě se všemi body skutkové věty, které jsou popsány. Já nesouhlasím, že jsem to udělal, to je první věc, nemám jak to udělat samozřejmě, i z mé pozice. A zadruhé, že Energoaqua to udělala, s tím nesouhlasím taky," řekl Havelka. "Cítím se naprosto nevinný," řekl následně před soudem, kde nyní pokračuje ve své výpovědi. Vypovídat by měl také Kurka, který uvedl, že společnost Energoaqua se cítí nevinná.

Firma Energoaqua spravuje tovární areál bývalé rožnovské Tesly. Zajišťuje v něm i čištění odpadních vod. Z areálu odcházejí kanálem, který ve Valašském Meziříčí ústí do Bečvy. Obžaloba, která se opírá i o posudek znalce Jiřího Klicpery, dospěla k závěru, že se kyanidy do řeky dostaly právě tímto kanálem. Podle státního zástupce Jiřího Sachra byla čistírna dlouhodobě provozována v rozporu se zákony, byly v ní prováděny neodborné zásahy a vypouštěla nedostatečně vyčištěné odpadní vody. Podle Havelky společnost nenakládala s odpady, jak uvádí obžaloba, ale s odpadními vodami, a to v souladu s rozhodnutím orgánů státní správy.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 13 minutami

V kancelářské budově v Brně vyhrožoval muž se zbraní, policie ho zajistila

Policisté zasahují v Brně v Holandské ulici. V jedné z kancelářských budov tam vyhrožoval muž se zbraní. Policie evakuovala 200 lidí, muže zajistila. Budovu prohlíží, řekl mluvčí policie David Chaloupka. Na místě jsou i záchranáři, událost se obešla bez zranění. Policii asistují i strážníci. "Je potřeba prověřit ty prostory, proč ten člověk tam byl, co tam dělal a jestli nebyl s někým. Zásah ještě probíhá," řekl Chaloupka.

"Na místě máme inspektora provozu a také velkokapacitní sanitní vůz, z evakuovaných nikdo nevyžadoval naši péči," řekla mluvčí záchranářů Michaela Bothová. V péči měli záchranáři podle ní pouze zajištěného muže. "Po kontrole zdravotního stavu jsme jej převezli do zdravotnického zařízení. Nejednalo se o zranění," řekla mluvčí.

Policii asistuje i šest strážníků. "Naše hlídky působí ve venkovních prostorách. Zajišťují veřejný pořádek a především se starají o bezpečnost evakuovaných lidí. Ti byli zejména v první fázi rozrušení a někteří z nich mimo jiné neopatrně vstupovali na silnici," popsal v tiskové zprávě mluvčí strážníků Jakub Ghanem. Doplnil, že několik dalších hlídek městské policie včetně psovodů a pořádkové jednotky je připraveno v rezervě.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V lavině ve Vysokých Tatrách na Slovensku zemřeli dva horolezci

Dva horolezci zemřeli v neděli v lavině ve Vysokých Tatrách na Slovensku.Informovala o tom v pondělí místní horská záchranná služba. Skupinu tří horolezců zasáhla sněhová masa v oblasti ledopádů.

Pád laviny ohlásil záchranářům polský horolezec, kterého lavina částečně zasypala a který neměl kontakt se svými dvěma kolegy. Místo prohledali horští záchranáři. Pomocí lavinového vyhledávače lokalizovali nezvěstné horolezce, z laviny je pak vyhrabali už bez známek života. Následně pomohli částečně zasypanému muži a doprovodili ho do údolí.

Ve slovenských horách přišlo za loňský rok o život 56 lidí, což je výrazně více než v předchozích letech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy