Lázně v Ústí se nedaří zachránit. Jsou vzpomínkou na dětství i epidemii "mozkožrouta"

Lázně v Ústí se nedaří zachránit. Jsou vzpomínkou na dětství i epidemii "mozkožrouta"
Na svém místě přitom stojí od roku 1931, kdy je ve stylu abstrahovaného neoklasicismu nechal postavit tehdejší továrník Johann Schicht, který v Ústí vlastnil podnik Georg Schicht A.G. (po znárodnění Setuza) na výrobu mýdla a voňavých svíček.
Lázně, které podnikatel nechal navrhnout německého architekta Paula Brockardta, byly určené pro zaměstnance mýdlárny, ale také širší veřejnost.
Schichtovy nebo také Vrbenského lázně se nachází v Ústí nad Labem, v severní části obce zvané Střekov na úpatí vrchu Sedlo.
... sprchy...
Foto: Radomír Kočí
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
10. 3. 2021 6:00
Schichtovy lázně v Ústí nad Labem měly jeden z nejmodernějších plaveckých bazénů v tehdejším Československu. V 30. letech minulého století je nechal pro své zaměstnance postavit továrník Johann Schicht, který v kraji vedl firmu na výrobu mýdla. Po znárodnění lázně nesly jméno komunisty Bohuslava Vrbenského a v 60. letech se kvůli epidemii dostaly i na strany zahraničního tisku.

Pro Schichtovy lázně se od 90. let nedaří najít nové využití. Soukromé firmy, které je za poslední tři dekády vlastnily, neměly na opravu budovy ve stylu abstrahovaného neoklasicismu buď peníze, anebo sílu.

Týká se to i současného majitele, firmy Power Get, která lázně odkoupila i s vedlejší tělocvičnou. Sportovní halu zrekonstruovala, na opravu lázní ale chybí finance. Přes realitku hledá kupce, který by zpustlé místo zase oživil, tvrdí makléř Radomír Kočí, který je spoluautorem databáze Prázdné domy.

Projděte si příběh místa, které upomíná na zašlou slávu městských lázní, ale i na dobu, kdy epidemiologové v Ústí pátrali po původci zánětu mozku a mozkových blan, na který během tří let zemřelo 16 lidí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Lidovci nepůjdou do vlády se stranami, které podpoří manželství pro všechny

Lidovci budou požadovat záruky, že případná vládní koalice s jejich účastí neschválí manželství pro stejnopohlavní páry. V předvolebním rozhovoru pro Deník N to řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Pro lidovce by podle něj bylo nepřijatelné i to, aby jednotliví poslanci vládních stran hlasovali volně, a manželství pro všechny by tak mohlo projít hlasy z opozice. Nad Jurečkovým vyjádřením se pozastavili zástupci STAN a Pirátů.

Jednou z variant povolebního uspořádání je vznik vlády s účastí koalice Spolu, kterou s lidovci tvoří ODS a TOP 09, a koalice Pirátů a STAN. Záležet bude na výsledku sněmovních voleb, které se konají počátkem října.

Lidovci budou k manželství pro stejnopohlavní páry vyžadovat dohodu, že nebude schváleno s podporou vládních stran, vyplývá z Jurečkova vyjádření. "Já si neumím představit, že by KDU-ČSL byla ve vládě a vládní koaliční většina něco takového prohlasovala," řekl. "V ten okamžik by vládní koalice skončila," dodal. Může na tom ztroskotat i vytvoření vlády, podotkl. Jde podle něj o jednoznačnou prioritu lidovců, na které budou trvat.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Darida zůstal při výhře Herthy na lavičce, nezahrál si ani Zima

Fotbalisté Herthy Berlín po úvodních třech porážkách v německé lize podruhé za sebou vyhráli. Na domácím stadionu porazili v předehrávce 5. kola nováčka Fürth 2:1. Český záložník Vladimír Darida zůstal v týmu vítězů jen na lavičce.

V italské lize si zase nezahrál český reprezentační obránce David Zima, který jen přihlížel výhře FC Turín 1:0 v Sassuolu. Jediný gól utkání vstřelil v 83. minutě Chorvat Marko Pjaca.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Hertha Berlín - Fürth 2:1 (61. Ekkelenkamp, 79. vlastní Bauer - 57. Hrgota z pen.).

Italská fotbalová liga - 4. kolo:

Sassuolo - FC Turín 0:1 (83. Pjaca).

Francouzská fotbalová liga - 6. kolo:

Štrasburk - Mety 3:0 (26. a 40. Diallo, 6. Ajorque z pen.).

Španělská fotbalová liga - 5. kolo:

Vigo - Cádiz 1:2 (65. Mina - 38. Lozano, 43. Espino).

Anglická fotbalová liga - 5. kolo:

Newcastle - Leeds 1:1 (44. Saint-Maximin - 13. Raphinha).

Další zprávy