Lázně v Ústí se nedaří zachránit. Jsou vzpomínkou na dětství i epidemii "mozkožrouta"

Lázně v Ústí se nedaří zachránit. Jsou vzpomínkou na dětství i epidemii "mozkožrouta"
Na svém místě přitom stojí od roku 1931, kdy je ve stylu abstrahovaného neoklasicismu nechal postavit tehdejší továrník Johann Schicht, který v Ústí vlastnil podnik Georg Schicht A.G. (po znárodnění Setuza) na výrobu mýdla a voňavých svíček.
Lázně, které podnikatel nechal navrhnout německého architekta Paula Brockardta, byly určené pro zaměstnance mýdlárny, ale také širší veřejnost.
Schichtovy nebo také Vrbenského lázně se nachází v Ústí nad Labem, v severní části obce zvané Střekov na úpatí vrchu Sedlo.
... sprchy...
Foto: Radomír Kočí
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
10. 3. 2021 6:00
Schichtovy lázně v Ústí nad Labem měly jeden z nejmodernějších plaveckých bazénů v tehdejším Československu. V 30. letech minulého století je nechal pro své zaměstnance postavit továrník Johann Schicht, který v kraji vedl firmu na výrobu mýdla. Po znárodnění lázně nesly jméno komunisty Bohuslava Vrbenského a v 60. letech se kvůli epidemii dostaly i na strany zahraničního tisku.

Pro Schichtovy lázně se od 90. let nedaří najít nové využití. Soukromé firmy, které je za poslední tři dekády vlastnily, neměly na opravu budovy ve stylu abstrahovaného neoklasicismu buď peníze, anebo sílu.

Týká se to i současného majitele, firmy Power Get, která lázně odkoupila i s vedlejší tělocvičnou. Sportovní halu zrekonstruovala, na opravu lázní ale chybí finance. Přes realitku hledá kupce, který by zpustlé místo zase oživil, tvrdí makléř Radomír Kočí, který je spoluautorem databáze Prázdné domy.

Projděte si příběh místa, které upomíná na zašlou slávu městských lázní, ale i na dobu, kdy epidemiologové v Ústí pátrali po původci zánětu mozku a mozkových blan, na který během tří let zemřelo 16 lidí.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Pomohu republikánům příští rok vyhrát volby do Kongresu, přislíbil Trump

Bývalý americký prezident Donald Trump chce pomoci republikánům ve volbách do Kongresu v roce 2022. Řekl to v sobotním projevu k dárcům Celostátního výboru Republikánské strany (RNC). Zároveň však ostře zkritizoval lídra republikánské menšiny v Senátu Mitche McConnella a poznamenal, že je stále zklamaný z přístupu svého někdejšího viceprezidenta Mikea Pence. Informovala o tom agentura Reuters.

Trump k dárcům ve floridském Palm Beach promluvil na večeři ve svém letovisku Mar-a-Lago. Podle Reuters dal najevo, že jej stále trápí, že není prezidentem, přestože ho ve volbách 3. listopadu porazil demokrat Joe Biden, který je nynějším šéfem Bílého domu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy