Kuk, tady jsem. Opravený byt ve Vršovicích je splněným snem, má postýlku jako kajutu

Kuk, tady jsem. Opravený byt ve Vršovicích je splněným snem, má postýlku jako kajutu
Architektky ze studia Plus One Architects chtěly v pokojíčku ušetřit místo, a tak dětskou postel umístily v nově vybudovaném patře.
Je v něm knihovna...
...kuchyň a ložnice.
Koupelna je poměrně jednoduchá a odráží styl první poloviny 20. století.
Foto: Aktuálně.cz/Radek Úlehla
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
17. 6. 2024 9:53
Rekonstrukce bytu v pražských Vršovicích přinesla radost hlavně nejmladšímu členu rodiny. Ve svém pokoji má patrovou postel v podobě dřevěné vestavby s otevíracím okénkem, z nějž může podobně jako z lodní kajuty pozorovat dění v okolí. "Okénko u postele slouží pro lepší cirkulaci vzduchu, ale i komunikaci s ostatními členy rodiny 'dole'," vysvětlují autorky proměny ze studia Plus One Architects.

Petra Ciencialová a Kateřina Průchová dostaly od majitelů bytu v prvé řadě za úkol vytvořit vzdušný obývací prostor, kde bude mít rodina možnost se pohodlně scházet. Byt je v posledním patře činžovního domu z počátku 20. století, měl vysoké stropy, špaletová okna, ale také "škatulkové" dispozice, které nevyhovovaly modernímu stylu života tříčlenné rodiny.

"Rozvržení dispozice jsme dlouho hledali, vzniklo velké množství variant, ale díky vytrvalému procesu jsme dospěli k finální variantě, která těší jak majitele, tak nás," myslí si autorky. V bytě nechaly vybourat příčky a téměř celou polovinu prostoru navrhly jako společenské místo, které se dá různě měnit a rozdělovat. "Obytný prostor se rozlévá celou dispozicí už od vstupu a majitelé ho můžou jednoduše zvětšit a rozšířit o ložnici s pracovnou. Ta je průchozí z obou stran, ale kryjí ji závěsy," dodávají.

V druhé polovině bytu o 63 metrech čtverečních je dětské království s už zmíněnou dřevěnou vestavbou a také jednoduchá koupelna. Podívejte se.

 

Právě se děje

Další zprávy