Vltavská filharmonie nepředčí operu v Sydney. Kniha hledá inspiraci v jiných městech

Vltavská filharmonie nepředčí operu v Sydney. Kniha hledá inspiraci v jiných městech
V čínském městě Kanton realizovalo koncertní stavbu studio Zahy Hadid. Jsou to dvě propojené stavby s kombinací betonové a ocelové konstrukce. Plášť je pokrytý žulovými deskami a je částečně prosklený.
Singapurské studio DP Architects je autorem kulturního domu Esplanade - Theatres on the Bay. Studie zprvu vyvolala řadu odmítavých reakcí. "Vadil tvar, připomínající údajně kopulaci dvou hrabáčů, navíc je prý skleněný plášť v tropickém klimatu neakceptovatelný," vysvětlují autoři knihy. Studio proto doplnilo návrh o stínící kovové lamely. Areál dnes připomíná ovoce durian.
Ve městě Lucern mají překrásný koncertní sál s postranními galeriemi pro dva tisíce lidí. Byl navržený ve spolupráci s americkým expertem na akustiku Russellem Johnsonem a jeho studiem Artec. Vnější stěny jsou obložené dřevem a svým prohnutým tvarem evokují tvar violoncella.
Kniha nazvaná 20+1: Nejzajímavější koncertní stavby světa jako inspirace pro Prahu vyšla v době, kdy hlavní město plánuje výstavbu Vltavské filharmonie. Jejich příběhy mapuje nová kniha historika Zdeňka Lukeše a architekta Josefa Pleskota vydaná v nakladatelství Kant. Obrazová publikace nabízí pohled na celkem dvacet filharmonií a oper a slouží jako inspirace. "Řada těchto staveb dnes skvěle reprezentuje své metropole, slouží nejen jako místo pro koncerty klasické hudby, ale také jako moderní kulturní a společenská centra s veškerým zázemím," tvrdí autoři knihy.
Foto: Sdružení pro architekturu a rozvoj (archiv)
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
24. 4. 2021 15:35
Opera v Sydney, Reykjavíku nebo Berlínská filharmonie patří mezi nejznámější stavby světa. Výstavbě ale předcházely emotivní debaty i dlouhé plánování. Příběhy staveb mapuje nová kniha historika Zdeňka Lukeše a architekta Josefa Pleskota vydaná v nakladatelství Kant. Obrazová publikace nabízí pohled na celkem dvacet filharmonií a oper a slouží jako inspirace pro Prahu.

Kniha nazvaná 20+1: Nejzajímavější koncertní stavby světa jako inspirace pro Prahu vyšla v době, kdy hlavní město plánuje výstavbu Vltavské filharmonie. V druhé polovině letošního roku chce vyhlásit mezinárodní architektonickou soutěž, které bude předcházet podrobnější analýza financování. Stavba by měla stát přes šest miliard korun a má ambice nabídnout tři sály pro tři tisíce návštěvníků. 

Podívejte se, jak vypadají opery a koncertní síně v zahraničí.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy