V Budějovicích 2028 bude chtít žít každý. Usilují o titul Evropského města kultury

V Budějovicích 2028 bude chtít žít každý. Usilují o titul Evropského města kultury
Porotu zaujalo přehledné a funkčně členěné náměstí. Zeleň ochladí centrum a na vydlážděném prostoru budou trhy, kulturní a sportovní akce. Parkování se schová pod zem. "Kromě úpravy celého prostranství architekti vybrali místo a stanovili měřítko pro budovu Alšovy jihočeské galerie, která na prostranství v budoucnu naváže," říká první náměstek primátora Juraj Thoma.
Senovážné náměstí v centru Českých Budějovic se stane oázou klidu. V architektonické soutěži město vybralo návrh, který počítá s parkem, vodou a příjemnou procházkou pro kolemjdoucí.
Kandidatura ve městě nastartovala změnu. Na kulturním programu a s místní komunitou pracuje spolek Budějovice 2028. Město ve spolupráci s krajem a dalšími institucemi řeší hlavně úpravu veřejného prostoru a budov. Například Jihočeská vědecká knihovna má od loňska novou přístavbu.
Další důstojnou kulturní stavbou je pavilon Z na výstavišti. Od 70. let minulého století je pozemek u řeky spjatý hlavně s veletrhem Země živitelka, který každoročně navštěvují davy lidí. Díky nově zrekonstruovanému pavilonu se rozšířil o prostory pro výstavy, divadla a koncerty.
Foto: Pavel Hnilička Architects+Planners
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
Aktualizováno 30. 7. 2022 16:30
Pomyslná brána do historického centra Českých Budějovic se promění v klidnou oázu. Návrh rekonstrukce Senovážného náměstí počítá s odkrytým vodním korytem mlýnského náhonu a parkem. Auta nechá vítěz architektonické soutěže zmizet. Studio Pavel Hnilička Architects+Planners je schová do podzemního parkoviště.

"Cílíme na prostředí přívětivé k pěším, cyklistům i řidičům. Chceme, aby bylo funkční, univerzální a všeobecně příjemné k pobytu," tvrdí architekt Pavel Hnilička. Soutěž na rekonstrukci město vyhlásilo před půl rokem a přihlásilo se do ní celkem 30 ateliérů. "Kromě úpravy celého prostranství měli architekti vybrat místo a stanovit měřítko pro budovu Alšovy jihočeské galerie, která na prostranství v budoucnu naváže," říká první náměstek primátora Juraj Thoma.

Na rekonstrukci radnice získá část peněz z evropských fondů. Plánuje ji dokončit k roku 2028, kdy chce být Evropským hlavním městem kultury. Na kandidatuře pracuje spolek Budějovice 2028, který zaštiťuje kulturní program a pracuje s komunitou místních. Jihočeská metropole spolu s krajem a dalšími institucemi řeší hlavně úpravu veřejného prostoru. Nově zde stojí například část Jihočeské vědecké knihovny, pavilon na výstavišti a v centru přibyly nové podniky. Podívejte se.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

Bidenovi začala letní dovolená, stráví ji s rodinou v Jižní Karolíně

Americkému prezidentovi Joeu Bidenovi začala letní dovolená, informuje agentura AP. Šéf Bílého domu podle ní stráví se svou rodinou v Jižní Karolíně nejméně sedm dní. Biden opustil Bílý dům v doprovodu první dámy Jill Bidenové. Na Andrewsově letecké základně v Marylandu nedaleko hlavního města Washingtonu na ně čekal prezidentský speciál Air Force One, který je dopravil do Charlestonu. Na palubě byli také prezidentův syn Hunter Biden, snacha Mellisa Cohenová a vnuk Beau.

Prezidentský pár má podle AP v plánu strávit dovolenou na ostrově Kiawah, kde bude mít k dispozici soukromou pláž a golfový resort. Na místě podle agentury zůstanou do úterý.

Bílý dům nereagoval na žádost AP o podrobnosti k Bidenovým dovolenkovým plánům, včetně dotazu, kdy se prezident vrátí do Washingtonu.

Letní dovolené jsou prezidentskou tradicí. George Bush mladší často trávil srpen prací na svém texaském ranči v téměř čtyřicetistupňových vedrech. Barack Obama se zdokonaloval v golfu na ostrově Martha's Vineyard u pobřeží Massachusetts. Donald Trump trávil čas ve svém soukromém golfovém klubu v New Jersey. Loni Bidenovy letní plány narušil legislativní kalendář, nárůst počtu případů covidu-19 a chaotické stahování amerických sil z Afghánistánu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Německá policie čelí kritice za to, že zastřelila nezletilého černocha v dětském domově

Německá policie čelí kritice za pondělní zásah v Dortmundu, při kterém její příslušník zastřelil nezletilého černocha. Uvedla to agentura DPA. Policie byla přivolána do dětského domova, protože mladík měl nůž. V Dortmundu se v úterý i ve středu uskutečnily demonstrace, jejichž účastníci požadovali vyšetření postupu policie.

Policejní hlídku přivolala v pondělí zaměstnankyně jednoho dětského domova v Dortmundu. Ohlásila, že viděla jednoho ze svěřenců s nožem. Na místě zasahovalo 11 policistů, kteří proti nezletilci použili oslňující granáty a slzný plyn. Když mladík zaútočil, jeden z policistů na něj vystřelil ze samopalu MP5 a pětkrát ho zasáhl.

Podle státní zástupkyně Carsten Dombertové je v případu stále mnoho nejasností. Podle ní se šestnáctiletý Senegalec léčil s psychickými problémy a neuměl dobře německy. Vyšetřovatelé také zvažují možnost, že si mladík chtěl nožem ublížit či spáchat sebevraždu. Podle Dombertové zatím nic nenasvědčuje tomu, že by v postupu policistů sehrála nějakou roli barva kůže útočníka.

V Dortmundu demonstrovaly stovky lidí za nezávislé prošetření události. Demonstranti se také pozastavují nad použitím samopalu při zásahu, kde bylo 11 policistů. Podle kriminologa Thomase Feltese tato okolnost mohla zvýšit napětí. Německá asociace právníků DAV kritizuje, že případ vyšetřují policisté z nedalekého města Recklinghausen a nikoli nezávislý orgán.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Mihálik přestoupil z fotbalové Plzně do Slovácka

Fotbalista Ondřej Mihálik přestoupil z Plzně do Slovácka. Pětadvacetiletý útočník podepsal s týmem z Uherského Hradiště tříletou smlouvu. Úřadující vítěz domácího poháru o tom informoval na klubovém webu.

"V hledáčku jsme Ondřeje měli již delší dobu, a když se teď naskytla příležitost přestup zrealizovat, tak jsme pro to udělali maximum. Jsem rád, že jsme se dohodli. Je to šikovný hráč, který nám může hodně pomoct," uvedl sportovní ředitel Slovácka Veliče Šumulikoski.

Bývalý mládežnický reprezentant v minulosti vedle Plzně nastupoval i za Jablonec, nizozemský Alkmaar nebo České Budějovice. V české lize odehrál 128 zápasů s 22 vstřelenými brankami.

"Slovácko se poslední tři sezony drží na špici ligy. Věřím, že týmu pomohu jak v ligové soutěži, tak i právě v boji o pohárovou Evropu. Jsem rád, že Slovácko projevilo o můj příchod zájem a rychle jsme se domluvili," řekl Mihálik.

Další zprávy