Nejhezčí české interiéry. O cenu bojuje kavárna s robotem místo číšníka i soudní síň

Nejhezčí české interiéry. O cenu bojuje kavárna s robotem místo číšníka i soudní síň
V kategorii veřejné interiéry soutěží například i farní kaple svatého Františka v Morašicích u Litomyšle, kterou navrhli Jiří Slíva a Vít Fogl...
V návrhu architekti pracovali s různými atmosférami prostoru, inspirovali se například noční oblohou nebo barvou hudebních nástrojů. Hvězdné nebe, stejně jako vážná hudba, symbolizuje setkání s vyššími sférami.
Rekonstrukci řídil investor, který si na práci najímal lokální řemeslníky a malé dodavatelské firmy. Část prací zvládl i sám architekt.
Ateliér Plusarch do soutěže přihlásil rekonstrukci domu v Českých Budějovicích. V interiéru navrhl velkou knihovnu a řadu barevných prvků včetně modrých skříní, které barevně odkazují na charakter venkovních oken.
Foto: Aktuálně.cz/ Boys Play Nice
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
22. 3. 2023 15:05
Do osmého ročníku soutěže Interiér roku architekti z Česka a Slovenska přihlásili 211 realizací. Převládají soukromé rekonstrukce a novostavby, z veřejných investic se vyjímá například proměna jednacího sálu Nejvyššího soudu v Brně nebo Café Robot v brněnském Uměleckoprůmyslovém muzeu.

Mezi přihlášenými interiéry za rok 2022 jsou také nové kanceláře a coworkingová centra. "Soutěž sleduje stav jednotlivých typů interiérů za daný rok a ukazuje jakýsi vývojový trend. Přes mnohé předpovědi o hromadném úniku většiny zaměstnanců na home office se jakýkoliv útlum v oblasti kanceláří nepotvrdil. Naopak, letos jich soutěží ještě víc než loni," říká zakladatel a ředitel soutěže Petr Tschakert.

O vítězích rozhodne osmnáctičlenná mezinárodní porota vedená 
rektorem Jiřím Pelclem z Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. Výsledky Interiéru roku vyhlásí na mezinárodním kongresu o bydlení, designu a architektuře Living forum v úterý 16. května v pražském Centru současného umění Dox.

Podívejte se na výběr soutěžních interiérů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

České dráhy zahájily prodej lístků na noční vlaky k Baltskému moři

České dráhy zahájily prodej lístků na noční sezonní vlaky do Polska k Baltskému moři. Vlaky budou jezdit z Bohumína do mořských letovisek od 23. června do 3. září. Společnost to uvedla v tiskové zprávě. Ceny začínají na 578 korunách za jednosměrnou jízdenku. Do Polska k Baltskému moři jezdí z Prahy také autobusy FlixBus.

Noční vlaky Českých drah budou vyjíždět z Bohumína do Polska každý den. Do Kolobřehu pojede spoj Pirat v 21:18 s příjezdem po osmé ranní. V tomto vlaku nebude lůžkový vůz, lze zakoupit lístky pouze do klasických vozů první a druhé třídy. Dva lůžkové vozy nabídne druhý spoj Wydmy, který pojede z Bohumína do mořských letovisek Hel a Leba přes města Gdaňsk a Gdyně. Vyjíždět bude v 19:14, v Gdaňsku bude před pátou ráno, v poslední zastávce Leba zhruba v půl osmé ráno.

Cena jednosměrné jízdenky začíná na 578 korunách. Do prvního spoje do Kolobřehu 23. června lze podle dnešní nabídky e-shopu Českých drah zakoupit lístek za 699 Kč.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Cena plynu je poprvé za dva roky pod 24 eury za megawatthodinu

Velkoobchodní ceny plynu pro evropský trh pokračují v poklesu na další dvouletá minima, což by mohlo přinést úlevu spotřebitelům a podnikům, kteří v minulém roce platili vysoké účty za energie. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v příštím měsíci dnes dopoledne ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku sestoupila až na 23,50 eura (zhruba 557 Kč) za megawatthodinu (MWh). To představuje nejnižší úroveň od června 2021, uvedla agentura DPA.

Cena plynu pro evropský trh má klesající tendenci od konce loňského roku a komodita od té doby prudce zlevnila. Její cena se začala zvyšovat předloni a pak výrazně loni na jaře po začátku války na Ukrajině. Rekordních téměř 350 eur za MWh se platilo loni v létě. Zastavení dodávek ruského plynu vyvolalo obavy z energetické krize.

Letos velkoobchodní ceny plynu klesají díky mírnější zimě, opatřením na snížení spotřeby plynu a solidním zásobám a dodávkám. Zásobníky v EU jsou nyní plné zhruba z 66 procent. Cena plynu na burze je teď hluboko pod úrovní administrativně stanoveného stropu v České republice, který činí 2500 Kč za MWh.

Zdroj: ČTK
Další zprávy