K drážnímu domku na jihu Čech přistavěl bydlení. Léčí se tu závislí na drogách

K drážnímu domku na jihu Čech přistavěl bydlení. Léčí se tu závislí na drogách
Z druhé strany půlkruhové stavby je terasa a výhled na přilehlý sad.
Do stavení se celkem vejde šest lidí. Novostavba má tři dvoulůžkové pokoje s hygienickým a technickým zázemím.
V jižních Čechách na krásném pozemku u bývalého drážního domku nově bydlí lidé, kteří překonávají závislost na drogách. Dřevěnou novostavbu navrhl architekt Jakub Našinec pro neziskovou organizaci Sananim.
Zemědělskou usedlost, kde dnes nezisková organizace sídlí, architekt proměnil už v roce 2016.
Foto: Jan Kuděj
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
27. 9. 2022 6:00
V jižních Čechách na pozemku u bývalého drážního domku z 19. století nově bydlí lidé, kteří překonávají závislost na drogách. Dřevěnou novostavbu navrhl architekt Jakub Našinec pro neziskovou organizaci Sananim.

Propojením drážního domku z 19. století a novostavby vznikla nová usedlost ve tvaru podkovy s chráněným dvorem, který sjednocuje modřínová fasáda. "Bydlení vzniklo pro klienty v poslední fázi léčby, kteří úspěšně prošli náročnou několikaměsíční terapií a mohou v něm část roku samostatně žít a docházet do zaměstnání," popisuje autor proměny Jakub Našinec.

Do stavení se vejde šest lidí. Obytná část domu má tři dvoulůžkové pokoje s hygienickým a technickým zázemím. V drážním domku je společná kuchyň a jídelna, venku je terasa a jabloňový sad. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Venezuelská vláda a opozice obnovily jednání, USA v reakci zmírnily sankce

Venezuelská vláda a opozice se dnes vrátily k rozhovorům, které loni v říjnu uvázly na mrtvém bodě. Washington v reakci povolil americkému ropnému gigantu Chevron částečně obnovit své aktivity ohledně těžby ropy ve Venezuele. Chevron tam přestal těžit kvůli sankcím, které vůči autoritářskému režimu prezidenta Nicoláse Madura zavedla vláda předchozího amerického prezidenta Donalda Trumpa. 

Zástupci venezuelské vlády a opozice dnes v mexické metropoli podepsali dílčí dohodu, v níž správu několika miliard dolarů zmrazených v zahraničních bankách svěřily OSN. Venezuelská aktiva budou postupně rozmrazována, aby zmírnila humanitární krizi v této jihoamerické zemi. Finance by mohly být využity například na zlepšení stavu zdravotnictví či elektrické sítě.

Americké ministerstvo financí uvedlo, že společnost Chevron může částečně obnovit aktivity společného podniku s venezuelskou státní firmou PDVSA, musí ale zajistit, že PDVSA nebude dostávat žádné příjmy z prodeje ropy společnosti Chevron.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na Karvinsku usmrtil vlak člověka. Provoz na trati vedoucí i do Polska, stojí

Na železniční trati mezi Bohumínem a Dětmarovicemi na Karvinsku srazil okolo 18:00 vlak člověka, který na místě zemřel. Provoz na trati vedoucí i na Slovensko a do Polska je přerušený. Řekla to policejní mluvčí Kateřina Kubzová.

"Bližší informace zatím nejsou známy. Okolnosti události zjišťují policisté, kteří jsou v tuto chvíli na místě," řekla mluvčí. Neštěstí se stalo poblíž dětmarovické elektrárny. Trať z Dětmarovic vede jednak přes Petrovice u Karviné do Polska a jednak do Českého Těšína a dál na Slovensko. Podle webu Českých drah potrvá přerušení provozu předběžně do 21:50.

Další zprávy