Jako ze Star Treku. Týnec nad Sázavou postaví obřadní síň ve tvaru vesmírné lodi

Jako ze Star Treku. Týnec nad Sázavou postaví obřadní síň ve tvaru vesmírné lodi
Na obrázku působí jako by právě dosedla uprostřed borovicového háje. Smuteční síň, kterou pro Týnec nad Sázavou navrhlo studio Ivan Kroupa Architekti, lidé na sociálních sítích přirovnávají k UFO nebo vesmírné lodi Enterprise ze seriálu Star Trek.
Součástí investic budou kromě stavby i úprava okolní krajiny, zasazení borovicového háje nebo umístění laviček.
Interiér síně má být minimalistický, čistý a od vnější krajiny ho budou oddělovat jen prosklené stěny, které se v létě mohou otevřít a zvětšit vnitřní pietní prostor.
Na druhém místě se v soutěži umístil návrh na nízkou dřevostavbu od libereckého studia Mjölk.
Foto: Ivan Kroupa Architekti
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
9. 7. 2022 20:49
Moderní obřadní síň evokující loď Enterprise ze seriálu Star Trek vyroste ve středočeském Týnci nad Sázavou. Porotu, která vítězný návrh vybrala, si betonová konstrukce získala svým tvarem, přijatelnou cenou i prosklenými stěnami, ty se navíc v létě dají otevřít.

Budovu navrhlo studio Ivan Kroupa Architekti a vyjde na šest milionů korun. Kromě pietní stavby je součástí investice také nový borový háj, lavičky nebo osvětlení.

Ve veřejné soutěži si porota nastavila dvě hlavní kritéria - variabilnost interiéru a nízké náklady na realizaci stavby. Celkem vybírala z pěti návrhů, o vítězi ale rozhodla jednohlasně.

"Všechny návrhy měly svá pozitiva i negativa, ale tento přišel nejlepší jak odborné části poroty, tak zástupcům města. Věříme, že stavba bude velmi variabilní a dobře do hřbitova zapadne. A hlavně, že si v ní lidé při rozloučení se svými blízkými prožijí to, co prožít chtějí," říká hlavní architekt Týnce Jan Vaněček, který byl součástí poroty.

Projděte si vítězný návrh a podívejte se i na další kandidáty v soutěži.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Venezuelská vláda a opozice obnovily jednání, USA v reakci zmírnily sankce

Venezuelská vláda a opozice se dnes vrátily k rozhovorům, které loni v říjnu uvázly na mrtvém bodě. Washington v reakci povolil americkému ropnému gigantu Chevron částečně obnovit své aktivity ohledně těžby ropy ve Venezuele. Chevron tam přestal těžit kvůli sankcím, které vůči autoritářskému režimu prezidenta Nicoláse Madura zavedla vláda předchozího amerického prezidenta Donalda Trumpa. 

Zástupci venezuelské vlády a opozice dnes v mexické metropoli podepsali dílčí dohodu, v níž správu několika miliard dolarů zmrazených v zahraničních bankách svěřily OSN. Venezuelská aktiva budou postupně rozmrazována, aby zmírnila humanitární krizi v této jihoamerické zemi. Finance by mohly být využity například na zlepšení stavu zdravotnictví či elektrické sítě.

Americké ministerstvo financí uvedlo, že společnost Chevron může částečně obnovit aktivity společného podniku s venezuelskou státní firmou PDVSA, musí ale zajistit, že PDVSA nebude dostávat žádné příjmy z prodeje ropy společnosti Chevron.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Na Karvinsku usmrtil vlak člověka. Provoz na trati vedoucí i do Polska, stojí

Na železniční trati mezi Bohumínem a Dětmarovicemi na Karvinsku srazil okolo 18:00 vlak člověka, který na místě zemřel. Provoz na trati vedoucí i na Slovensko a do Polska je přerušený. Řekla to policejní mluvčí Kateřina Kubzová.

"Bližší informace zatím nejsou známy. Okolnosti události zjišťují policisté, kteří jsou v tuto chvíli na místě," řekla mluvčí. Neštěstí se stalo poblíž dětmarovické elektrárny. Trať z Dětmarovic vede jednak přes Petrovice u Karviné do Polska a jednak do Českého Těšína a dál na Slovensko. Podle webu Českých drah potrvá přerušení provozu předběžně do 21:50.

Další zprávy