Jako v Black Mirror. Brýle promění prázdnou halu v novou Masaryčku i luxusní vilu

Přestože lidé zatím nemají čipy v hlavě, v odvětví architektury se sci-fi seriál Black Mirror z produkce Netflix nebezpečně přibližuje realitě. Díky novým technologiím se dá vidět to, co si člověk dříve mohl jen představit. Česká firma stavby převádí do virtuální reality, aby si je klienti mohli s architekty zažít ještě před stavbou. V hale Virtuplex se schvalovala i nová Masaryčka od Zahy Hadid.
Projděte si ambiciózní developerský projekt Masaryčka ve virtuální realitě | Video: Virtuplex

Na první pohled působí jako prázdné skladiště, hala Virtuplexu o velikosti 600 metrů čtverečních se ale dokáže celkem rychle proměnit v jakýkoli předem nadefinovaný prostor. Je to jako útěk do fantazie. Na záda si člověk nasadí středně velký batoh, ve kterém je ukrytý výkonný bezdrátový počítač, a přes oči si přetáhne brýle ve stylu potápěče. 

"Hala je speciálně přizpůsobena tak, aby technologie věděly, kde jste. Člověk se v prostoru pohybuje stejně jako v realitě. Nemusí nic posouvat myší nebo se teleportovat do jiných místností, prostě jen chodí. Lidé po čase zapomenou, že jsou v jiné dimenzi," vysvětluje za zakladatele Virtuplexu Michael Sidó.

Program je určený výhradně pro soukromé společnosti či jedince, kteří pracují s designem a architekturou. Procházku svým vlastním projektem si ve virtuální realitě vyzkoušelo například vedení firmy Škoda, Erste Group Bank AG, architekt Jakub Cígler a teď i studio Zaha Hadid Architects s investorem Penta Real Estate.

Investoři se přemístili do ulice Na Florenci, hodnotili šířku nové piazzety, výhledy ze střechy i lobby kancelářské budovy.
Investoři se přemístili do ulice Na Florenci, hodnotili šířku nové piazzety, výhledy ze střechy i lobby kancelářské budovy. | Foto: Penta Real Estate

Mozek jim přepnul tak rychle, že se rozhlíželi, aby je nepřejelo auto 

Kancelářskou budovu, kterou architektka Zaha Hadid navrhla před svou smrtí, si její studio a investor stavby prošli v hale začátkem roku. S brýlemi na očích se přemístili do ulice Na Florenci, hodnotili šířku nové piazzety, výhledy ze střechy i lobby budovy. 

Ve virtuální realitě jsou vidět i takové detaily, jako je povrch, materiál nebo výška recepčního pultu. "Tým z Penty v hale hodnotil hlavně šířku bulváru mezi budovami. Mozek jim přepnul tak rychle, že když přecházeli ulici, rozhlíželi se, aby je nepřejelo auto," říká Sidó.

S architekty ze studia Zahy Hadid Architect, kteří se tou dobou nacházeli v Londýně, se investoři propojili skrz novou aplikaci Virtuplex OS. Ve svém vlastním projektu se autoři pohybovali prostřednictvím teleportu. Z prohlídky vzešly nové vizualizace i video v třetí dimenzi.

Tým Penty v hale hodnotil hlavně šířku bulváru mezi budovami. Mozek jim přepnul tak rychle, že když přecházeli ulici, rozhlíželi se, aby je nepřejelo auto.
Tým Penty v hale hodnotil hlavně šířku bulváru mezi budovami. Mozek jim přepnul tak rychle, že když přecházeli ulici, rozhlíželi se, aby je nepřejelo auto. | Foto: Penta Real Estate

Penta na projekt získala stavební povolení od pražského magistrátu, proti razítku se však odvolalo sdružení Arnika. Městský soud v Praze na základě
žaloby rozhodl o odkladném účinku.

Fastfoody, kanceláře i rodinné vily 

Kromě velkých investičních projektů se v hale schvalovaly například i nové interiéry řetězce McDonald's, kanceláře a pobočky Vodafone nebo rodinná vila v pražské Troji. Právě budoucí majitelé soukromých rezidencí by do budoucna mohli být další cílovou skupinou Virtuplexu, říká Sidó.

"Podle architekta Jakuba Cíglera, který je naším ambasadorem, v Česku ročně vznikne 10-12 vil v hodnotě nad sto milionů korun. To jsou většinou podnikatelé, kteří si mohou dovolit dát pár desítek tisíc navíc za virtuální prohlídku," říká zástupce Virtuplexu.

Majitelé už zmíněné vily v pražské Troji při prohlídce například zjistili, že jim architekt před okno navrhl strom, který clonil ve výhledu na celou Prahu. Společně ho ve virtuální realitě přesunuli jinam a změnili i pozici některého nábytku. 

"Když si architekt sundal brýle a šel za námi do kanceláře, narazil do dveří. Ve virtuální realitě totiž můžete procházet zdmi i nábytkem. Stává se pak docela často, že lidé odchází a naráží po cestě do věcí," uzavírá sympatický čtyřicátník, který jedním dechem dodává, že seriál Black Mirror je mezi zaměstnanci Virtuplexu poměrně v kurzu.

 

Právě se děje

Další zprávy