Jako by zrovna odešel. Věrná rekonstrukce ukazuje, jak bydlel Jan Werich

TV Architect
6. 12. 2020 7:30
Většina z nás si Werichovu vilu zajisté spojí s významným českým filmovým a divadelním hercem, dramatikem a filmovým scenáristou. Zajímavostí ale je, že byť dům proslavil především Jan Werich, před ním v něm bydlela řada dalších významných osobností.
Stavba, jakou jí známe dnes v místech vyrostla po několika úpravách až v renesančním období. | Video: Tv Architect

Pořad Skryté poklady architektury připravuje internetová televize TV Architect. Podívejte se i na další díly tohoto cyklu. 

První zmínka o stavbě dnešní Werichovy vily pochází z roku 1580. Od druhé čtvrtiny 17. století zde měl koželužnu Servác Engel, který byl za obranu Prahy proti Švédům povýšen v roce 1648 do šlechtického stavu.

V době vzniku byla pro smích. Dnes stavbu v centru Prahy obdivuje celý svět:

Stavba, jak ji známe dnes, v místech vyrostla po několika úpravách až v renesančním období. V době klasicismu budovu pro rodinu Nosticů upravil slavný architekt Ignác Palliardi. Po rekonstrukci se do domu nastěhoval vychovatel rodiny Nosticů Josef Dobrovský. Na úpravách se ale podílel v meziválečné éře i Bohumil Hübschmann.

Kromě buditele a zakladatele slavistiky Dobrovského (má pomník v parku před vilou), zde bydleli i historik umění Zdeněk Wirth (busta na ohradní zdi), herec Jiří Voskovec (1946-1948) nebo básník Vladimír Holan (1948-1968). Samotný Werich ve vile žil v letech 1945-1980.

V současné době má dům v pronájmu od Prahy 1 Nadace Jana a Medy Mládkových. Najdeme zde stálou expozici věnovanou Werichovi a Osvobozenému divadlu. V suterénu poté najdeme prostor věnovaný dějinám Kampy a legendě o golemovi, v podkroví pak víceúčelový sál, kde se konají přednášky, divadelní představení a koncerty. Dále je zde muzeum, obchod a také kavárna.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 8 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy