I novostavba může mít duši. Byt na Barrandově udivuje výhledem na řeku i noční Prahu

I novostavba může mít duši. Byt na Barrandově udivuje výhledem na řeku i noční Prahu
Byt v novostavbě jménem Barrandovské zahrady má tři ložnice, dvě koupelny a obývací pokoj s terasou a výhledem na Prahu. Projekt je v soutěži Interiér roku.
Majitelé si přáli místo, které budou mít jako útočiště, rozhodnou-li se přes noc zůstat ve městě.
Inspiraci pro design architekti čerpali v zahraničí. "Je to taková mozaika z našich cest, trochu ethno, trochu wabi-sabi a pohoda z ostrovů," říkají autoři návrhu.
Doplňky připomínají více či méně vzdálené země, jako je Japonsko, Nový Zéland a státy orientu.
Foto: Peter Fabo
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
13. 1. 2020 9:52
Se zařizování bytu v novostavbě bývá problém, protože nemá osobní historii a působí strnule. Architekti Michal Kunc a Jana Šandallová si ale poradili snadno a chytře. "Cítili jsme potřebu zachytit vzpomínky z cest, záblesky atmosfér, krajin i kultur a naladit bydlení tak nějak cestovatelsky," tvrdí autoři. Podívejte se, jak se jim to s bytem na Barrandovské skále v Praze povedlo.

Soutěž Interiér roku, které je Aktuálně.cz hlavním mediálním partnerem, každoročně oceňuje soukromé i veřejné interiéry od českých a slovenských architektů. Pořádá ji Institut bytového designu a výsledky vyhlásí na mezinárodním kongresu o bydlení, architektuře a designu Living Forum 31. března.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Při zásahu proti demonstrantům v Barmě zastřelili ženu

Barmská policie v sobotu použila vodní děla a gumové projektily k rozehnání demonstrantů, kteří hromadně vyšli do ulic protestovat proti vojenskému převratu z 1. února, píše agentura AFP. Při zásahu ve městě Monywa jedna žena zemřela, desítky lidí, včetně novinářů, policie zadržela. Agentura Reuters odhaduje, že se protestů po celé zemi účastnily stovky tisíc lidí.

Policisté při sobotním zásahu byli často v civilu. Podle fotografií na sociálních sítích lidé ve městech Rangún a Monywa stavěli v ulicích barikády, aby zpomalili postup policie. Bezpečnostní síly se pokusily zmařit protesty v Mandalaji, na klíčových křižovatkách postavily zátarasy a obvyklá místa setkání demonstrantů obsadila policie. Protestů v Mandalaji se opětovně zúčastnili i buddhističtí mniši a dodali jim morální autoritu, píše AP.

Jedním z impulzů pro demonstrace bylo páteční prohlášení barmského velvyslance při OSN Ťjo Mou Tchuna, že stojí za svrženou Do Aun Schan Su Ťij, píše agentura AP. Při projevu v OSN převrat tvrdě odsoudil a vyzval k přísnějším mezinárodním sankcím. Při projevu použil gesto se třemi zdviženými prsty, které se stalo symbolem poklidných demonstrací v Barmě. Jeho projev vyvolal vlnu kladných reakcí jak přímo v sále OSN, tak u barmské veřejnosti.

Armáda 1. února svrhla vládu vedenou Do Aun Schan Su Ťij a zabránila tomu, aby se sešel parlament zvolený loni v listopadových volbách. Do demonstrací se od té doby zapojují desítky tisíc lidí. Demonstranti nevěří slibům vojenských představitelů, že uspořádají nové volby a předají moc vítězi. Novou vlnu odporu vyvolal i páteční převoz Aun Schan Su Ťij z domácího vězení na blíže neupřesněné místo.

Zdroj: Zahraničí , ČTK
Další zprávy