I novostavba může mít duši. Byt na Barrandově udivuje výhledem na řeku i noční Prahu

I novostavba může mít duši. Byt na Barrandově udivuje výhledem na řeku i noční Prahu
Byt v novostavbě jménem Barrandovské zahrady má tři ložnice, dvě koupelny a obývací pokoj s terasou a výhledem na Prahu. Projekt je v soutěži Interiér roku.
Majitelé si přáli místo, které budou mít jako útočiště, rozhodnou-li se přes noc zůstat ve městě.
Inspiraci pro design architekti čerpali v zahraničí. "Je to taková mozaika z našich cest, trochu ethno, trochu wabi-sabi a pohoda z ostrovů," říkají autoři návrhu.
Doplňky připomínají více či méně vzdálené země, jako je Japonsko, Nový Zéland a státy orientu.
Foto: Peter Fabo
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
13. 1. 2020 9:52
Se zařizování bytu v novostavbě bývá problém, protože nemá osobní historii a působí strnule. Architekti Michal Kunc a Jana Šandallová si ale poradili snadno a chytře. "Cítili jsme potřebu zachytit vzpomínky z cest, záblesky atmosfér, krajin i kultur a naladit bydlení tak nějak cestovatelsky," tvrdí autoři. Podívejte se, jak se jim to s bytem na Barrandovské skále v Praze povedlo.

Soutěž Interiér roku, které je Aktuálně.cz hlavním mediálním partnerem, každoročně oceňuje soukromé i veřejné interiéry od českých a slovenských architektů. Pořádá ji Institut bytového designu a výsledky vyhlásí na mezinárodním kongresu o bydlení, architektuře a designu Living Forum 31. března.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Moderní pětiboj by mohl na OH v Paříži trvat jen 90 minut

Na olympijských hrách v Paříži v roce 2024 by mohla soutěž v moderním pětiboji trvat pouhých 90 minut. Výkonná rada mezinárodní unie UIPM schválila návrh nového formátu tradičního olympijského sportu, jenž by měl být dynamičtější a atraktivnější pro fanoušky i televizní přenosy. V současnosti trvá závod prakticky celý den a bojuje o udržení v programu her.

Nový formát počítá s vylučovacím systémem, který pomůže výrazně zkrátit dobu soutěže. Dvacet minut je vyhrazeno na parkur, 15 minut na šerm, 10 minut na plavání a 15 na závěrečnou kombinaci přespolního běhu se střelbou. Mezi disciplínami mají být desetiminutové přestávky.

Moderní pětibojaři nový systém předloží Mezinárodnímu olympijskému výboru. Jeho výkonná rada bude 7. prosince rozhodovat o soutěžním programu OH 2024, v němž se chce moderní pětiboj udržet. UIPM také chce vedle závodů mužů a žen zařadit do programu třetí medailovou disciplínu, smíšenou štafetu.

Moderní pětiboj je jediným sportem, jenž byl vytvořen přímo pro olympijské hry. Jeho velkým propagátorem byl zakladatel moderního olympijského hnutí Pierre de Coubertin a poprvé se v něm bojovalo o cenné kovy v roce 1912 ve Stockholmu.

"Moderní pětiboj byl původně pětidenní soutěží. V Atlantě 1996 byl zhuštěn do jednoho dne a v Londýně 2012 jsme zkombinovali laserovou střelbu s během, abychom připravili ještě dramatičtější vyvrcholení. V Tokiu v roce 2021 budeme mít všech pět disciplín na jednom stadionu a nyní po dvou letech detailního zkoumání a diskuzí představujeme něco mimořádného: moderní pětiboj trvající 90 minut," uvedl prezident UIPM Klaus Schormann.

Testovací soutěže v novém formátu se konaly v září v Budapešti a Káhiře a podle federace měly u sportovců pozitivní ohlas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy