Na kraji Prahy je hřbitov laviček. Připomíná 90. léta, kdy si firmy dělaly, co chtěly

Na kraji Prahy je hřbitov laviček. Připomíná 90. léta, kdy si firmy dělaly, co chtěly
Na kraji města je teď 1400 laviček, které nikdo nechce.
Nevýhodná smlouva má kořeny v 90. letech minulého století. Firma AD-Net ji převzala v roce 2001, čímž získala pronájem reklamního místa za korunu ročně. Spolupráci se městu sice podařilo ukončit, firma ale mobiliář z ulic nechtěla odstranit, a tak to město zařídilo z veřejných peněz.
Stěhování před budovou magistrátu nepřipadalo nikomu divné.
... a reklamní plakáty blednou nebo už dávno nejsou čitelné. S trochou péče ale může mobiliář dál sloužit lidem, myslí si Tremblin.
Foto: Tomáš Vocelka
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
7. 12. 2022 11:24
Pražská čtvrť Libuš je od loňska hřbitovem 1400 reklamních laviček. Poté co se městu podařilo vypovědět nevýhodnou smlouvu se společností AD-Net, je z ulic odstranila externí firma a na náklady radnice uskladnila na kraji obce. Už déle než rok tu lavičky leží ladem, magistrát by se přitom s majitelem mohl dohodnout na jejich novém využití, prohlašuje francouzský umělec Mathieu Tremblin.

Výtvarník, který byl v Praze na umělecké stáži, si reklamních laviček začal všímat před pěti lety. Zaujalo ho, jak soukromí investoři v hlavním městě formují veřejný prostor bez ohledu na zákon o regulaci reklam.

"Lavičky v ulicích stály na základě nevýhodné smlouvy, za jejich umístění radnice nedostala téměř nic. Podobnou situaci zažilo mnoho postsovětských i západních zemí. Například ve Francii nabízela firma JCDecaux mobiliář zdarma výměnou za umístění reklamy," popisuje muž, který před pěti lety z pražských laviček odstraňoval billboardy a vytvářel z nich plochy pro svobodu projevu. Letos přijel do Prahy na pozvání českého umělce Epose 257.

Společně chtějí, aby město a AD-Net lavičky uvolnily lidem, například neziskovým organizacím. Mobiliář nyní opravují a mění v posezení bez reklam. "To, že lavičky leží na hromadě na okraji města, je absurdní. Není to řešení. Pokračuje se v politice, kdy se staré spotřební zboží vyhodí a nahradí novým. Mobiliář by měl sloužit veřejnosti," říká autor projektu Osvoboďte lavičky.

Opravené lavičky Tremblin nedávno prezentoval před budovou magistrátu v centru města, na Letišti Václava Havla i v parku. Přestože se znovuvyužití laviček zdá umělcům logické, podle magistrátu je teď mobiliář v rukou insolvenčního správce, který ze zákona nese odpovědnost za zpeněžení majetku. "Lavičky, s ohledem na pokračující insolvenční řízení proti společnosti AD-Net, jsou stále součástí její majetkové podstaty a osobou oprávněnou nakládat s lavičkami je výhradně insolvenční správce pan Berger," říká mluvčí Prahy Vít Hofman.

Hlavní město navíc nesdílí názor, že by se pro lavičky či jejich větší část mohlo najít nové uplatnění, "a to s ohledem technický stav laviček, kdy uvedení do provozuschopného, nezávadného stavu by vyžadovalo určité investice, kdy magistrát nemá zájem koupit a převzít do správy více než 1500 kusů laviček, pro které nevidí využití, a to i s ohledem na projevený nezájem většiny městských částí o další umístění těchto laviček na svém území," dodal Hofman.

Podívejte se na fotky.

 

Právě se děje

Další zprávy