Hradu Helfštýn vdechli nový život. K opravě zříceniny využili tisíce fotek z dronu

Hradu Helfštýn vdechli nový život. K opravě zříceniny využili tisíce fotek z dronu
Konstrukce schodišť a lávek je z cortenu, tedy korozi odolné oceli. Estetikou odkazuje na každoroční setkání uměleckých kovářů Hefaiston, kteří se sem sjíždějí z celého světa.
Kromě zpevnění zdí a restaurování chtěli projektanti vložit do torza hradu odkaz na 21. století a moderní estetiku.
Olomoucký kraj před třemi lety oslovil architekty z Atelier-r s tím, aby pod dohledem památkářů palác citlivě opravili, zpevnili a zastřešili. Podmínkou bylo, že krytina nesmí narušit historický ráz a obvod zdí, které vytváří panorama několik staletí staré zříceniny.
Zřícenina hradu Helfštýn stojí poblíž Týna nad Bečvou v okrese Přerov, na kopci, který vyhlíží do údolí Moravské brány.
Foto: BoysPlayNice
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
20. 11. 2020 6:01
Zřícenina hradu Helfštýn stojí na Olomoucku nad údolím Moravské brány. Jeho historie sahá až do 14. století a po Pražském hradě je druhou největší středověkou stavbou v Česku. Renesanční palác, který je dominantou památky, byl však kvůli odpadajícímu zdivu několik let uzavřený. Kraj ho otevřel až letos, kdy se mu ve spolupráci s architekty z Atelier-r podařilo vdechnout nový život.

Opravený palác je důkazem toho, že středověká památka může jít ruku v ruce s moderní architekturou. Atelier-r zachoval historické hodnoty hradu a vložil do něj konstrukce z korozi odolné oceli, skleněnou střechu a osvětlení, které v paláci vytváří jedinečnou atmosféru. K vytvoření prvotního 3D modelu jim pomohly snímky z dronu, které ukázaly stav památky z ptačí perspektivy. Podívejte se.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Biden nestáhne vojáky z Afghánistánu k 1. květnu, jak se zavázala předchozí administrativa. Jako nové datum stanovil letošní 11. září, píše AP

Zdroj: ČTK
Další zprávy