Čech vrátil kouzlo "lotyšskému Karlštejnu". Poškodily ho války i opravy za komunismu

Čech vrátil kouzlo "lotyšskému Karlštejnu". Poškodily ho války i opravy za komunismu
Už v 17. století ho během války poničil střet mezi Poláky a Švédy, následně ho dorazily boje s Ruskem v roce 1705.
Na základě česko-lotyšské dohody o spolupráci v oblasti kultury se na rekonstrukci hradu podílel tým vedený Miloslavem Hanzlem a Václavem Girsou.
Opravy byly rozdělené na etapy. Za konverzaci zámku a restaurování už české odborníky ocenila například Lotyšská státní inspekce pro ochranu kulturních památek. Letos k ní přibyla i cena za opravu dvou věží.
Hrad Bauska stojí ve stejnojmenné obci od 15. století. Původně patřil livonskému rytířskému řádu, který ho využíval jako opevnění před sousedním Lotyšskem a kontroloval z něj také obchodní cesty z Rigy.
Foto: Miloslav Hanzl (ČNK ICOMOS)
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
29. 3. 2021 6:00
Lotyšský hrad Bauska stojí ve stejnojmenné obci, asi 20 kilometrů od hranic s Litvou. Právě před sousedem měl v 15. století chránit členy livonského rytířského řádu, který ho nechal vystavět v gotickém stylu. Během severních válek ho ale poničil střet mezi Poláky a Švédy a teprve za poslední čtvrtstoletí se mu podařilo navrátit původní kouzlo. Zásluhu na tom má i český architekt Miloslav Hanzl.

Českou pomoc s restaurováním hradu v 90. letech zprostředkoval tehdejší prezident Václav Havel. Už v roce 2003 získali architekti Miloslav Hanzl a Václav Girsa spolu s restaurátorem Milošem Gavendou Cenu kulturního dědictví Lotyšska. Letos si na konto připsali i ocenění "stavba roku", kterou jim Lotyši udělili za opravy věží z 15. století.

"Ocenění mě těší, ale ten nejlepší pocit mám, když si vzpomenu na původní stav areálu hradu a zámku a podívám se na něj dnes. Podle mě je důležité, že se obnovené části opět zpřístupní lidem, architektura bez člověka nedává mnoho smyslu," říká Hanzl. 

Podívejte se, jak vypadal hrad před obnovou a jak po ní. 

 

Právě se děje

Další zprávy