Rozložitelný dům z korku zaujal britské architekty. Na jeho stavbu padly tisíce zátek

Rozložitelný dům z korku zaujal britské architekty. Na jeho stavbu padly tisíce zátek
Korkový dům stojí v hrabství Berkshire na jihovýchodě Anglie, poblíž řeky Temže. Je nízkopodlažní a vstup ho téměř propojuje se zelení.
Na celou konstrukci, která připomíná novodobý chrám, použili architekti 1200 korkových cihel. Podlahu a nábytek vyrobili z dubového dřeva.
Dům má minimální uhlíkovou stopu a pyšní se i nízkou energetickou náročností. Kromě udržitelnosti zaujal porotu také fakt, že architekti při stavbě nepoužili téměř žádné chemické látky.
Mezi projekty nominovanými na prestižní Stirlingovu cenu je také opravená stanice metra London Bridge od studia Grimshaw.
Foto: Matthew Barnett Howland
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
10. 8. 2019 20:04
Je dražší než nejstarší skotská whiskey. Nízkopodlažní dům z korku, který letos vznikl v britském hrabství Berkshire se díky svému netradičnímu stavebnímu materiálu probojoval mezi šest finalistů ostrovní architektonické soutěže. Porota prestižní Stirlingovy ceny vyzdvihuje jeho nízkou energetickou náročnost a snadnou recyklaci. Prohlédněte si dům i další projekty, které komise Královského institutu britských architektů nominovala.
 

Právě se děje

před 9 hodinami

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy