Rozložitelný dům z korku zaujal britské architekty. Na jeho stavbu padly tisíce zátek

Rozložitelný dům z korku zaujal britské architekty. Na jeho stavbu padly tisíce zátek
Korkový dům stojí v hrabství Berkshire na jihovýchodě Anglie, poblíž řeky Temže. Je nízkopodlažní a vstup ho téměř propojuje se zelení.
Na celou konstrukci, která připomíná novodobý chrám, použili architekti 1200 korkových cihel. Podlahu a nábytek vyrobili z dubového dřeva.
Dům má minimální uhlíkovou stopu a pyšní se i nízkou energetickou náročností. Kromě udržitelnosti zaujal porotu také fakt, že architekti při stavbě nepoužili téměř žádné chemické látky.
Mezi projekty nominovanými na prestižní Stirlingovu cenu je také opravená stanice metra London Bridge od studia Grimshaw.
Foto: Matthew Barnett Howland
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
10. 8. 2019 20:04
Je dražší než nejstarší skotská whiskey. Nízkopodlažní dům z korku, který letos vznikl v britském hrabství Berkshire se díky svému netradičnímu stavebnímu materiálu probojoval mezi šest finalistů ostrovní architektonické soutěže. Porota prestižní Stirlingovy ceny vyzdvihuje jeho nízkou energetickou náročnost a snadnou recyklaci. Prohlédněte si dům i další projekty, které komise Královského institutu britských architektů nominovala.
 

Právě se děje

před 15 minutami

Bolivijský prezident Morales věří, že mandát obhájil v nedělním prvním kole voleb. Volební soud ale přestal zveřejňovat výsledky sčítání

Bolivijský prezident Evo Morales, který stojí v čele země už téměř 14 let, vyhrál první kolo nedělních prezidentských voleb. Podle předběžných výsledků, které po sečtení zhruba 84 procent hlasů oznámil volební soud, ale nezískal přes padesát procent hlasů, ani nezvítězil s desetiprocentním náskokem. Pokud se tyto výsledky potvrdí, bude se 15. prosince poprvé v této zemi konat druhé kolo prezidentských voleb. Podle pozorovatelů Organizace amerických států (OAS) ale volební soud už několik hodin nezveřejňuje další sčítání výsledků.

Podle dosud zveřejněných výsledků získal Morales 45,3 procenta hlasů a jeho největší soupeř Carlos Mesa 38,2 procenta hlasů. A zatímco Mesa po zveřejnění těchto výsledků už vyzval ostatní opoziční kandidáty, aby ho podpořili ve druhém kole, Morales prohlásil, že druhé kolo nebude, protože "věří v sílu venkova". Zatím totiž nebyly sečteny všechny výsledky z venkovských oblastí, kde má nynější prezident více příznivců než Mesa.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Provoz na lince metra A byl před sedmou hodinou znovu obnoven

Vyplývá to z informací na stránkách Dopravního podniku hlavního města Prahy. Metro v pondělí ráno krátce nejezdilo mezi stanicemi Želivského a Depo Hostivař kvůli srážce soupravy s člověkem. 

Zdroj: Domácí
Další zprávy