reklama
 
 

Eiffelova věž nebude jedinou dominantou Paříže, přibude trojúhelníkový mrakodrap

Aktualizováno 7. 5. 2019 11:25
V Paříži dostala po dlouhé soudní bitvě zelenou výstavba trojúhelníkového mrakodrapu. Sto osmdesát metrů vysoká budova o 42 patrech nazvaná Tour Triangle se bude tyčit na jižním okraji francouzské metropole a bude v ní mimo jiné luxusní hotel a kanceláře. Nová pařížská dominanta by měla být hotová do roku 2024, kdy se ve městě uskuteční letní olympijské hry.

Mrakodrap se "sky barem" na vrcholu a kulturním centrem navrhli švýcarští architekti Jacques Herzog a Pierre de Meuron, kteří stáli například za pekingským olympijským stadionem známým jako Ptačí hnízdo.

Stavba, která se začne stavět příští rok, vyjde na půl miliardy eur (téměř 13 miliard Kč) a vznikne díky ní asi 5000 pracovních míst.

Podle francouzského tisku nebyla od výstavby Montparnasské věže v roce 1972 v Paříži postavena žádná takto vysoká budova.

Trojúhelníkovou věž kritizovali místní obyvatelé a především ekologové, protože podle nich budova bude ekologicky velmi náročná a na okolí bude mít negativní dopad. Tři organizace se proto obrátily na správní soud, který ale jejich stížnost v pondělí zamítl.

Kontroverzní projekt už v roce 2014 odmítla pařížská radnice, později ho ale v pozměněné verzi těsnou většinou schválila.

Podívejte se: V Londýně vyroste "Tulipán"

Tulipán dostal souhlas k růstu nad Londýnem. Mrakodrap nabídne jedinečný výhled | Video: Thetulip.com |  01:08

autor: ČTK | 7. 5. 2019 11:01

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama