Dvojice architektů reprezentuje Česko na Bienále v Benátkách. Navrhli zábavný plot

Dvojice architektů reprezentuje Česko na Bienále v Benátkách. Navrhli zábavný plot
Na pozvání hlavního kurátora Hashima Sarkise se Matěj Hájek a Tereza Kučerová poprvé účastní Bienále architektury v Benátkách. Jako jediní reprezentují Českou republiku.
"Plot symbolizuje separaci. Napříč historií dělily různé podoby zdi společnost, ať už fyzicky, geograficky, kulturně, či sociálně. Volíme konfrontační notu. Přetínáme cestu. Měníme překážku v impulz. V impulz proměny," říkají autoři stavby.
"Prostorová skladba herního prvku vychází z poznatků neurovědy. Pohybem po nakloněných rovinách se stimuluje fyzický aparát a tím se také zvyšuje naučný potenciál hry," uvádí Hájek.
"Návštěvníkům bienále je postavena do cesty překážka a jsou nuceni situaci řešit. Mohou se vzdát záměru pokračovat dál, mohou překážku obejít nebo mohou instalací projít. Tento fyzický akt nabývá - v námi formulovaném kontextu - symbolického vyznění: umožní vstoupit do překážky a tím vstoupit do problému," vysvětlují Hájek a Kučerová.
Foto: BoysPlayNice
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
16. 6. 2021 7:31
Letošní ročník prestižní přehlídky Bienále architektury v italských Benátkách má mezi vystavujícími i dva Čechy. Matěj Hájek a Tereza Kučerová navrhli na pozvání hlavního kurátora Hashima Sarkise dočasnou instalaci na téma "Jak budeme žít společně?". Jejich ocelovo-dřevěná konstrukce symbolizuje plot jako překážku na cestě k cíli i prostředek k sociální separaci.

"Napříč historií dělily různé podoby zdi společnost, ať už fyzicky, geograficky, kulturně, či sociálně. Pokud si klademe otázku, jak budeme žít společně, je potřeba si nejprve uvědomit, co nás odděluje. Co nás dělí od stavu, o který usilujeme," říkají architekti. Podívejte se, s čím v Itálii reprezentují Českou republiku.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 6 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy