Dvojice architektů reprezentuje Česko na Bienále v Benátkách. Navrhli zábavný plot

Dvojice architektů reprezentuje Česko na Bienále v Benátkách. Navrhli zábavný plot
Na pozvání hlavního kurátora Hashima Sarkise se Matěj Hájek a Tereza Kučerová poprvé účastní Bienále architektury v Benátkách. Jako jediní reprezentují Českou republiku.
"Plot symbolizuje separaci. Napříč historií dělily různé podoby zdi společnost, ať už fyzicky, geograficky, kulturně, či sociálně. Volíme konfrontační notu. Přetínáme cestu. Měníme překážku v impulz. V impulz proměny," říkají autoři stavby.
"Prostorová skladba herního prvku vychází z poznatků neurovědy. Pohybem po nakloněných rovinách se stimuluje fyzický aparát a tím se také zvyšuje naučný potenciál hry," uvádí Hájek.
"Návštěvníkům bienále je postavena do cesty překážka a jsou nuceni situaci řešit. Mohou se vzdát záměru pokračovat dál, mohou překážku obejít nebo mohou instalací projít. Tento fyzický akt nabývá - v námi formulovaném kontextu - symbolického vyznění: umožní vstoupit do překážky a tím vstoupit do problému," vysvětlují Hájek a Kučerová.
Foto: BoysPlayNice
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
16. 6. 2021 7:31
Letošní ročník prestižní přehlídky Bienále architektury v italských Benátkách má mezi vystavujícími i dva Čechy. Matěj Hájek a Tereza Kučerová navrhli na pozvání hlavního kurátora Hashima Sarkise dočasnou instalaci na téma "Jak budeme žít společně?". Jejich ocelovo-dřevěná konstrukce symbolizuje plot jako překážku na cestě k cíli i prostředek k sociální separaci.

"Napříč historií dělily různé podoby zdi společnost, ať už fyzicky, geograficky, kulturně, či sociálně. Pokud si klademe otázku, jak budeme žít společně, je potřeba si nejprve uvědomit, co nás odděluje. Co nás dělí od stavu, o který usilujeme," říkají architekti. Podívejte se, s čím v Itálii reprezentují Českou republiku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Slovenská policie podle médií pořídila odposlechy ze schůzek Fica ke kauzám stíhaných bývalých vysokých úředníků

Slovenská policie prostřednictvím odposlechů a kamerových záznamů zaznamenala schůzky šéfa opozičních sociálních demokratů (Směr-SD) Roberta Fica, exministra vnitra Roberta Kaliňáka a dalších osob, na kterých hovořili i o případech stíhaných bývalých vysokých úředníků z dob vládnutí Ficovy strany. Napsaly to portál Aktuality.sk a list Denník N na svém webu. Fico v reakci uvedl, že prokuratura musí být v důkazní nouzi, když odposlouchává lídra opozice.

Média v souvislosti se zmíněnými odposlechy a s odvoláním na vyjádření prokuratury uvedla, že odposlechy a jejich přepisy potvrzují snahy vícero osob z prostředí politiky, podnikání a advokacie ovlivňovat stíhání nejzávažnějších kauz, diskreditovat elitní vyšetřovatele a prokurátory.

Schůzek se podle Denníku N zúčastnili kromě Fica a někdejšího místopředsedy Směru-SD Kaliňáka i známý advokát Marek Para, dále právník a syn stíhaného policejního exprezidenta Tibora Gašpara a otec dalšího stíhaného podnikatele Norberta Bödöra.

Další zprávy