Perla ve starých Jinonicích. Mladá rodina oživila v Praze chátrající stavení

Perla ve starých Jinonicích. Mladá rodina oživila v Praze chátrající stavení
Opuštěné stavení se skládalo z celkem tří domů, které původní majitelé vystavěli ve svažité zahradě. "Soubor těchto drobných stavení se nacházel ve velmi zanedbaném, neobývatelném stavu. Ponechali jsme pouze nejstarší kamennou část orientovanou do ulice," říkají architekti z Ateliéru 111.
A takhle místo vypadá dnes. Architekti opravili patrové stavení a přistavěli k němu dva nové domy. V tom napravo je garáž a nad ní místnost s kuchyní, jídelnou a obývákem. V levé části komplexu jsou ložnice a půda pro děti.
Opravená kamenná přístavba je vstupní branou do obou domů. "Starou a novou část spojuje v celek jednotná barevnost štukové omítky i režná keramická taška na střeše. O stáří jednotlivých částí domu napoví to, že s původním tvaroslovím lehce kontrastuje současné minimalistické pojetí," uvádí architekt Jiří Weinzettl.
Světlému interiéru dominuje přírodní dubové a smrkové dřevo. "Přízemí jsme obnažili až na původní cihlu a vložili jsme silný prvek točitého schodiště," vysvětluje Weinzettl.
Foto: Boysplaynice
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
13. 3. 2020 6:00
Ač od roku 1922 patří k Praze, staré Jinonice si stále drží ospalý charakter venkovské obce. Tvoří je malebná zákoutí, rybníky, rodinné domy a omšelá stavení, která čekají na své nové majitele. Rodina se dvěma dětmi si jeden takový dům vyhlídla a oslovila architekty z Ateliéru 111, aby jí ho proměnili v důstojné bydlení. Podívejte se, jak si architekti s přestavbou poradili.

Fotogalerie vznikla ve spolupráci s on-line magazínem o architektuře Earch.cz, který upozorňuje na významné projekty z domova i ze zahraniční. Více o  přestavbě rodinného domu ve starých Jinonicích se můžete dozvědět na jejich webu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 16 minutami

Spojené státy jsou připraveny zaujmout roli globálního lídra, řekl nastupující prezident Joe Biden

Spojené státy jsou připraveny zaujmout roli globálního lídra a budou posilovat vztahy se svými spojenci v oblasti Atlantiku a Pacifiku. Nehodlají přitom vstupovat do zbytečných konfliktů. Na tiskové konferenci to v úterý řekl nastupující prezident USA Joe Biden, který rovněž potvrdil nominaci Antonyho Blinkena do funkce ministra zahraničí ve své vládě.

Biden také označil za jedno ze zásadních témat své administrativy boj s klimatickými změnami, který bude mít na starosti bývalý šéf americké diplomacie John Kerry. V nastupující vládě bude mít pozici na úrovni ministra, poznamenal demokrat Biden, který podle projekcí médií porazil ve volbách současnou republikánskou hlavu státu Donalda Trumpa.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 23 minutami

Pensylvánie a Nevada potvrdily výsledky voleb, vyhrál Biden

Demokratický kandidát Joe Biden se oficiálně stal vítězem prezidentských voleb v Pensylvánii. V úterý to oznámil guvernér tohoto amerického státu Tom Wolf, informují agentury. Také nejvyšší soud státu Nevady schválil výsledky voleb, podle nichž vítězství patří Bidenovi.

Podle oficiálních výsledků získal Biden spolu s kandidátkou na viceprezidentku Kamalou Harrisovou v Pensylvánii 3,46 milionu hlasů, současný prezident Donald Trump spolu se svým viceprezidentem Mikem Pencem 3,38 milionů hlasů, libertariánku Joanne Jorgensenovou podpořilo 79 000.

Těsným vítězstvím v Pensylvánii získal Biden na svou stranu 20 volitelů, což z tohoto státu dělá jedno z klíčových míst souboje o Bílý dům. Pro vítězství v něm musí kandidát získat 270 z celkem 538 volitelských hlasů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy