Z domku v bývalé dělnické kolonii je krásné bydlení. Uvnitř je to jako pro panenky

Z domku v bývalé dělnické kolonii je krásné bydlení. Uvnitř je to jako pro panenky
Dům v Brně pochází z 30. let 20. století. Původně byl součástí dělnické kolonie, kterou město nechalo vystavět na dně zavřeného lomu. Dělníci v ní žili asi 30 let do doby, než je komunisté přestěhovali do nově vystavěných panelových domů.
Okna a prosklené dveře prosvětlili vstupní chodbu, která vede novou přístavbou. Hned za dveřmi je technický kout, na druhé straně je malá lichoběžníková pracovna, která reaguje na tvar pozemku.
Stropy jsou pohledové železobetonové s otiskem dřevěných desek. Pohledový beton přechází i v nový nadvlak nad novým prosklením  z obývacího pokoje do dvora.
Štít a vždy jedna stěna v dětském pokoji, pracovně i ložnici jsou černé hliněné s řezankovým zlatavým vsypem.
Foto: Pavel Barták
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
31. 5. 2021 6:00
Dům v Brně pochází z 30. let minulého století. Původně byl součástí dělnické kolonie, kterou město nechalo vystavět na dně zavřeného lomu. Před 12 lety stavbu odkoupili mladí architekti, časem se vzali, narodily se jim tři děti a dispozice starého dělnického domku rodině přestaly vyhovovat. Manželé se proto dům rozhodli proměnit v útulné a prosvětlené bydlení se všemi standardy 21. století.

"Dispoziční řešení domu bylo v důsledku letitého zastavování uliček mezi domy chaotické a zdaleka neodpovídalo dnešním potřebám. Každá místnost měla podlahu v jiné výšce, lokálně se objevovala vlhkost a s tím spojená plíseň. Většina pokojů navíc byla tmavá," popisují stav před rekonstrukcí manželé Horákovi z ateliéru Kamkabinet.

Přestavba je jedním z přihlášených projektů v soutěži Interiré roku, konkrétně v kategorii Soukromý interiér - rekonstrukce. Vyhlášení výsledků bude 21. září na mezinárodním kongresu o bydlení, designu a architektuře Living Forum v pražském Centru současného umění DOX.

Podívejte se, jak se dnes žije v bývalé brněnské nouzové kolonii.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Policisté pátrají po muži, který v Praze osahával mladu ženu, hrozí mu pět let vězení

Pražští kriminalisté pátrají po muži, který na začátku minulého týdne osahával devětadvacetiletou ženu na ulici v Praze 2. Napadená se musela před útočníkem schovat v blízkém hotelu. Policie zveřejnila záběr podezřelého a žádá veřejnost o pomoc při určení jeho identity. Muži hrozí za sexuálně motivovaný trestný čin až pět let vězení, uvedl policejní mluvčí Jan Rybanský.

Telefonující ženu napadl dosud neznámý muž v pondělí 20. září kolem 07:00 na Novém Městě. Poté co se k ní zezadu přiblížil, políbil ji na krk a začal osahávat na hýždích. "I přes opakovaný nesouhlas ženy nepřestal a v osahávání mlčky pokračoval několik desítek vteřin," popsal Rybanský. Napadená žena se dala na útěk a před útočníkem se schovala v recepci blízkého hotelu, odkud zavolal policii.

Kriminalistům se podařilo získat záběry podezřelého. Je přibližně 175 centimetrů vysoký, má štíhlou postavu, krátce střižené vlasy a modré oči. V době činu měl na sobě černou mikinu s kapucí a červeným nápisem MC MXCIX, černé tepláky a tmavomodré boty Nike.

Mužovu totožnost zatím policisté neznají. "Pokud ho poznáváte, kontaktujte linku 158," vyzval veřejnost policejní mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy