Dům kultury v Ostravě byl chloubou socialistického realismu. Chátral, dnes znovu září

Dům kultury v Ostravě byl chloubou socialistického realismu. Chátral, dnes znovu září
Nové podobě ale předcházely i dlouhé diskuse s památkáři o tom, jak bývalému kulturnímu domu dát nový život. Stavba, kterou komunisté stavěli v duchu socialistického realismu, poměrně dlouho chátrala a další devastace nastala vlivem tříletého zakonzervování budovy kvůli sporu města a stavební firmy.
Většina prostor se dá ke kulturní akci od města také pronajmout. Například bývalá Malá scéna, která historicky sloužila loutkovému divadlu, se nově dá využít téměř na všechno. Stal se z ní univerzální prostor s dřevěnou podlahou.
Velkoformátová okna v hliníkových rámech pouští do interiéru dostatek světla, takhle vypadá vstupní foyer.
V sále se architektům podařilo obnovit dřevěný dubový strop, který v něm byl i v 60. letech minulého století.
Foto: Alex Shoots Buildings
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
20. 12. 2021 6:00
Devět let čekali Ostravané na znovuotevření Domu kultury Poklad na sídlišti v Porubě. Stavba v duchu socialistického realismu, která vznikla v 60. letech minulého století, dlouho chátrala a rekonstrukci bránily i spory města s dodavateli. Dnes Poklad znovu září a má modernější vzhled. Architekti obnovili kino, přibyla restaurace nebo baletní škola. Přestavba stála 400 milionů korun.

Architekti původně počítali s radikálnější proměnou, která by dům přizpůsobila okolní pravoúhlé blokové zástavbě a podpořila jeho monumentalitu, narazili však na odpor památkářů. Studio Platforma architekti nakonec původní vstupní portál odlehčilo prosklením a tím dalo stavbě modernější háv. 

"Dle nekorektního a nepružného postoje ústavu památkové péče jsme od konceptu ustoupili a ponechali původní pojetí domu a navrhli navrácení k jeho dřívější podobě. Nové zásahy jsou odvozenou formou obrazu současného pojetí architektury a jejího vnímání," vysvětlují autoři proměny. 

Podívejte se, jak se dá proměnit stavba v duchu socialistického realismu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Záchranná stanice Prahy pro volně žijící živočichy loni přijala 5275 zvířat

Pracovníci záchranné stanice hlavního města pro volně žijící živočichy loni přijali 5275 zvířat 138 druhů, podobně jako o rok dříve. ČTK to sdělila Petra Fišerová, mluvčí městské organizace Lesy hlavního města, která záchrannou stanici v pražských Jinonicích provozuje. Stanice se loni starala o 786 ježků, což byl nejvyšší počet v historii stanice.

"Rok 2021 byl výjimečný příjmem velkého množství ježků. Celkem jsme jich přijali 786, z toho bylo více než 280 osiřelých ježčích mláďat. Důvodem vysokého počtu přijatých ježků mohou být vhodné klimatické podmínky pro opakované vrhy ježků, ale zároveň více střetů s aktivitami člověka," uvedla Fišerová.

Nejčastěji se do záchranné stanice dostávali živočichové, kteří utrpěli zranění. Obvykle šlo o střety s vozidlem nebo o nárazy do překážek jako jsou skleněné plochy nebo trolejové vedení. Dvě třetiny zvířat v záchranné stanici loni tvořili ptáci. V péči pracovníků záchranné stanice loni skončilo také 219 zajíců, 114 veverek, zhruba stovka netopýrů a 50 srnců.

Počet zraněných či jinak handicapovaných zvířat, které stanice ročně přijme, podle mluvčí v posledních letech stoupá. Zatímco například v roce 2017 bylo nově přijato 4134 zvířat, v roce 2021 jich bylo zhruba o tisíc více. Dosud nejvíce zvířat bylo přijato v roce 2019, kdy se pečovatelé starali o 5368 živočichů. Stanice v pražských Jinonicích funguje od roku 2012.

Zdroj: ČTK
Další zprávy