Dům a 18 tisíc korun měsíčně k tomu. Jih Itálie láká podnikatele do vylidněných obcí

ČTK ČTK
13. 9. 2019 10:13
Jihoitalský region Molise bojuje s vylidňováním malých obcí a nabízí všem zájemcům, kteří v nich rozjedou podnikání, měsíční podporu 18 tisíc korun. Vyplácení příspěvku má jen dvě podmínky: podnikatelé musí mít sídlo v obci, která má méně než dva tisíce obyvatel, a jejich byznys musí běžet nejméně pět let.
Jih Itálie se v posledních letech snaží přilákat nové obyvatele nejrůznějšími a často i dost kuriózními způsoby.
Jih Itálie se v posledních letech snaží přilákat nové obyvatele nejrůznějšími a často i dost kuriózními způsoby. | Foto: Shutterstock

Přihlásit se může kdokoli, a to na internetových stránkách regionální samosprávy, která chce na příspěvky vydat v letech 2019 a 2020 celkem přes jeden milion eur.

"Cílíme na lidi původem z Molise, kteří žijí jinde a plánují se vrátit, ale i na lidi odjinud, kteří mají chuť změnit životní styl a užít si zdejšího poklidu," uvedl Antonio Tedeschi, který je za projekt zodpovědný.

Celkem mohou úspěšní žadatelé získat až 620 tisíc korun, když ale region nebo podnikání opustí, budou muset podporu vrátit.

Jih Itálie se v posledních letech snaží přilákat nové obyvatele nejrůznějšími a často i dost kuriózními způsoby. Například sicilské městečko Sambuca nabídlo v aukci 16 domů s vyvolávací cenou jedno euro.

Molise patří k nejchudším italským regionům. Lidé odtud často odcházejí jinam, v posledních letech se tu rodí i méně dětí. Od nového tisíciletí počet obyvatel klesl z 320 na 305 tisíc.

Podívejte se také na video: Byt v malebném městečku na jihu Itálie vyjde na 25 korun 

Byt v malebném městečku na jihu Itálie vyjde na 25 korun | Video: Comune di Sambuca di Sicilia
 

Právě se děje

před 7 minutami

Dva teroristy, kteří spáchali útok v Bamaku, odsoudil malijský soud k trestu smrti

Malijský soud odsoudil dva islamisty k smrti za účast v útocích mířených proti cizincům v metropoli Bamaku v roce 2015, informuje server BBC. Březnový útok na noční klub La Terrasse a listopadové přepadení hotelu Radisson Blu si vyžádaly dohromady nejméně 25 obětí. Jeden z obviněných před soudem řekl, že je na teroristické činy, k nimž se přihlásilo islamistické uskupení Murábitún, hrdý.

V Mali, které čelí od roku 2012 islamistickému povstání, nejsou soudy s džihádisty časté, připomíná BBC. Malijské armádě se i přes podporu od mise OSN a francouzských vojsk nedaří působení islamistů v zemi zastavit.

Jeden z odsouzených, Mauritánec Fawaz Ould Ahmeida uvedl, že na klub La Terrasse zaútočil, aby se pomstil za komiksy s prorokem Mohamedem, které otiskl francouzský týdeník Charlie Hebdo. Při tomto útoku zemřeli tři Malijci, Belgičan a Francouz. Kvůli účasti v útoku byl odsouzen k smrti také Sadou Chaka, druhý obviněný.

Ahmeidu zároveň soud shledal vinným za organizaci útoku na hotel Radisson Blu. Ozbrojenci drželi devět hodin 170 hotelových hostů a zaměstnanců jako rukojmí a nejméně 20 z nich usmrtili, než kontrolu nad budovou převzaly bezpečnostní síly. Mezi oběťmi bylo nejméně 13 cizinců pěti různých národností.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

V Mexiku objevili masové hroby s 59 těly, nejspíš oběťmi drogových gangů

V tajných masových hrobech ve státě Guanajuato ve středním Mexiku byly nalezeny pozůstatky těl 59 lidí. Oblastí v posledních letech zmítá násilí drogových gangů, informovala s odvoláním na mexické úřady agentura Reuters.

Většina těl patřila velmi mladým lidem, či dokonce nezletilým, nejméně deset z nich byly ženy, řekla ve středu novinářům předsedkyně národní komise pro pohřešované osoby Karla Quintanaová. Jedná se o dosud největší odhalení tajných masových hrobů v Guanajuatu, dodala s tím, že pátrání iniciovali příbuzní zmizelých.

Pochmurný nález učinily úřady v okresu Salvatierra, kde se v poslední době zvýšil počet vražd v důsledku války znepřátelených drogových kartelů. V celém Guanajuatu s necelými šesti miliony obyvatel bylo mezi letošním lednem a srpnem evidováno 2250 vražd, což představuje nárůst o čtvrtinu v porovnání se stejným obdobím v předchozím roce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy