Dům a 18 tisíc korun měsíčně k tomu. Jih Itálie láká podnikatele do vylidněných obcí

ČTK ČTK
13. 9. 2019 10:13
Jihoitalský region Molise bojuje s vylidňováním malých obcí a nabízí všem zájemcům, kteří v nich rozjedou podnikání, měsíční podporu 18 tisíc korun. Vyplácení příspěvku má jen dvě podmínky: podnikatelé musí mít sídlo v obci, která má méně než dva tisíce obyvatel, a jejich byznys musí běžet nejméně pět let.
Jih Itálie se v posledních letech snaží přilákat nové obyvatele nejrůznějšími a často i dost kuriózními způsoby.
Jih Itálie se v posledních letech snaží přilákat nové obyvatele nejrůznějšími a často i dost kuriózními způsoby. | Foto: Shutterstock

Přihlásit se může kdokoli, a to na internetových stránkách regionální samosprávy, která chce na příspěvky vydat v letech 2019 a 2020 celkem přes jeden milion eur.

"Cílíme na lidi původem z Molise, kteří žijí jinde a plánují se vrátit, ale i na lidi odjinud, kteří mají chuť změnit životní styl a užít si zdejšího poklidu," uvedl Antonio Tedeschi, který je za projekt zodpovědný.

Celkem mohou úspěšní žadatelé získat až 620 tisíc korun, když ale region nebo podnikání opustí, budou muset podporu vrátit.

Jih Itálie se v posledních letech snaží přilákat nové obyvatele nejrůznějšími a často i dost kuriózními způsoby. Například sicilské městečko Sambuca nabídlo v aukci 16 domů s vyvolávací cenou jedno euro.

Molise patří k nejchudším italským regionům. Lidé odtud často odcházejí jinam, v posledních letech se tu rodí i méně dětí. Od nového tisíciletí počet obyvatel klesl z 320 na 305 tisíc.

Podívejte se také na video: Byt v malebném městečku na jihu Itálie vyjde na 25 korun 

Byt v malebném městečku na jihu Itálie vyjde na 25 korun | Video: Comune di Sambuca di Sicilia
 

Právě se děje

před 31 minutami

Házenkářky Mostu s předstihem vyhrály interligu

Házenkářky Mostu s předstihem vyhrály česko-slovenskou interligu. Po výhře 35:27 v šlágru nad Porubou už ve zbylých čtyřech kolech nemohou být předstiženy a společnou soutěž vyhrály potřetí v historii po letech 2013 a 2018.

Černým andělům se ve 22. kole povedla i s úroky odveta za říjnovou jednogólovou porážku z palubovky Poruby (25:26). To je také jediná ztráta českých šampionek v tomto ročníku soutěže.

Baník se vrátil na interligový trůn po loňském druhém místě, kdy o bod nestačil na dlouhodobě nejlepší slovenský celek Michalovce.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Situaci v Idlibu bude Erdogan řešit s Putinem, Merkelovou a Macronem na začátku března

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan řekl, že 5. března bude o situaci v severosyrské provincii Idlib hovořit na setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, německou kancléřkou Angelou Merkelovou a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. V Idlibu syrská armáda pokračuje v postupu proti rebelům, které podporuje Ankara, a v sobotu při její palbě zahynul další turecký voják.

Zdroj: ČTK
Další zprávy