Dům a 18 tisíc korun měsíčně k tomu. Jih Itálie láká podnikatele do vylidněných obcí

ČTK ČTK
13. 9. 2019 10:13
Jihoitalský region Molise bojuje s vylidňováním malých obcí a nabízí všem zájemcům, kteří v nich rozjedou podnikání, měsíční podporu 18 tisíc korun. Vyplácení příspěvku má jen dvě podmínky: podnikatelé musí mít sídlo v obci, která má méně než dva tisíce obyvatel, a jejich byznys musí běžet nejméně pět let.
Jih Itálie se v posledních letech snaží přilákat nové obyvatele nejrůznějšími a často i dost kuriózními způsoby.
Jih Itálie se v posledních letech snaží přilákat nové obyvatele nejrůznějšími a často i dost kuriózními způsoby. | Foto: Shutterstock

Přihlásit se může kdokoli, a to na internetových stránkách regionální samosprávy, která chce na příspěvky vydat v letech 2019 a 2020 celkem přes jeden milion eur.

"Cílíme na lidi původem z Molise, kteří žijí jinde a plánují se vrátit, ale i na lidi odjinud, kteří mají chuť změnit životní styl a užít si zdejšího poklidu," uvedl Antonio Tedeschi, který je za projekt zodpovědný.

Celkem mohou úspěšní žadatelé získat až 620 tisíc korun, když ale region nebo podnikání opustí, budou muset podporu vrátit.

Jih Itálie se v posledních letech snaží přilákat nové obyvatele nejrůznějšími a často i dost kuriózními způsoby. Například sicilské městečko Sambuca nabídlo v aukci 16 domů s vyvolávací cenou jedno euro.

Molise patří k nejchudším italským regionům. Lidé odtud často odcházejí jinam, v posledních letech se tu rodí i méně dětí. Od nového tisíciletí počet obyvatel klesl z 320 na 305 tisíc.

Podívejte se také na video: Byt v malebném městečku na jihu Itálie vyjde na 25 korun 

Byt v malebném městečku na jihu Itálie vyjde na 25 korun | Video: Comune di Sambuca di Sicilia
 

Právě se děje

před 7 minutami

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy