Dolní Morava staví nejdelší visutou lávku světa. Kritici varují, že přiláká masy lidí

Dolní Morava staví nejdelší visutou lávku světa. Kritici varují, že přiláká masy lidí
Pěší most nazvaný Sky Bridge 721 je součástí rekreačního areálu na Orlickoústecku, a jak vyplývá z názvu, bude překonávat délku asi tři čtvrtě kilometru.
Konstrukce se táhne nad údolím Mlýnského potoka a spojí dva protilehlé hřebeny Slamník a Chlum.
Rozhledna, kterou navrhl architekt Zdeněk Fránek, do kraje ročně přiláká několik set tisíc turistů, vzhledem k pandemii však bylo číslo poslední dva roky o poznání nižší, což uvítali zejména obyvatelé Dolní Moravy. Starosta Richard Novák před pěti lety řekl, že někteří místní rozhlednu považují za cirkusovou atrakci.
Obec si myslí, že atrakce, které jsou v nechráněné krajinné oblasti, zastaví turisty před ochranným pásmem. Místostarosta si uvědomuje negativa, která se s turisty pojí, jako je nadměrný pohyb lidí v obci nebo znečišťování životního prostředí. Podle něj je ale nutné vnímat všechny souvislosti. "Je potřeba se podívat do historie, jak tu lidé žili. Před druhou světovou válkou v údolí trvale bydlelo tři tisíce lidí. Po odsunu to dlouhodobě osciluje mezi 250 a 300 stálými obyvateli. Před rokem 2015 tu chtělo bydlet málo lidí a v roce 2018 jsme najednou měli největší příliv obyvatel v celém Česku. Několikanásobně se zvedly ceny nemovitostí a my zvýšili daně z nich na maximum. Takže jasně, jsou tu určitá negativa, ale také spoustu pozitivních aspektů, které obci pomáhají se rozvíjet," dodává.
Foto: ČTK
Magdaléna Medková ČTK Magdaléna Medková, ČTK
3. 12. 2021 12:18
Stavaři v těchto dnech dokončují ve výšce 95 metrů nad údolím visutý most. Jmenuje se Sky Bridge 721 a bude součástí rekreačního areálu v Dolní Moravě na Orlickoústecku. Měří téměř tři čtvrtě kilometru, a půjde tak o nejdelší most svého druhu na světě. Ochráncům přírody dlouhodobě vadí, že turisté ničí ekosystém u Králického Sněžníku. Obec má ale s resortem dohodu a v atrakcích vidí i pozitiva.

Visutý most vzniká poblíž vyhlídkové věže Stezka v oblacích nad údolím Mlýnského potoka a spojí protilehlé hřebeny Slamník a Chlum. Turisté na něj nastoupí v nadmořské výšce 1125 metrů a vystoupí o deset metrů výš. 

Ochráncům přírody se dlouhodobě nelíbí, že nové atrakce lákají do oblasti čím dál více turistů a obec může brzy vypadat jako Špindlerův Mlýn. Části obyvatel, kterých tam nastálo žije jen 418, vadí zvýšený pohyb lidí a neúnosná doprava. Obec proto s investorem našla kompromis, že postaví dvě parkoviště. Zvýšený pohyb lidí má podle místostarosty Petra Vrzala pro oblast bývalých Sudet také pozitivní dopady.

"Dlouhodobě z horských oblastí odcházejí lidé. Zemědělství je v obci konec a lidé musí z něčeho žít. Bez atrakcí se dnes, bohužel, nedá dělat cestovní ruch. Ve společnosti je po nich poptávka, běžní lidé a rodiny s dětmi nechtějí chodit po horách s batůžkem, chtějí něco zažít. Resort dává této oblasti nějakou budoucnost a smysl, aby tu lidé zůstávali," vysvětluje Petr Vrzal. 

Čtěte víc v galerii.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 50 minutami

Arménský prezident Armen Sarkisjan rezignoval, vadil mu nedostatek pravomocí

Arménský prezident Armen Sarkisjan dnes oznámil, že se vzdává své funkce. Podle agentury AFP vysvětlil, že jako hlava státu nemá možnost ovlivňovat důležité otázky země v "těžkých časech". Osmašedesátiletý Sarkisjan byl prezidentem od dubna 2018.

"Prezident země nemá potřebné nástroje k tomu, aby mohl mít vliv na nejdůležitější otázky státu a národa jak v domácí, tak zahraniční politice," uvedl Sarkisjan. "Je to zcela neemotivní rozhodnutí," ujistil a vyzval k ústavní reformě, která by jeho nástupci umožnila práci za lepších podmínek.

Předloni svedla Arménie boje se sousedním Ázerbájdžánem o Náhorní Karabach. Příměří dojednané v Moskvě znamenalo pro Arménii významné územní ztráty. V průběhu války prezident opakovaně kritizoval premiéra Nikola Pašinjana a poukazoval na to, že nebyl do jednání zahrnut.

Také v loňském roce se Sarkisjan dostával opakovaně s Pašinjanem do konfliktu. Rozdělovala je například otázka odvolání šéfa arménské armády.

Zdroj: ČTK
Další zprávy