Dokončený okruh a Vltavská jako symbol nového města. Výstava ukazuje Prahu za 20 let

Dokončený okruh a Vltavská jako symbol nového města. Výstava ukazuje Prahu za 20 let
Výstava Pražské priority je rozdělena do pěti kategorií. Každá z nich se soustřeďuje na jiný typ městského urbanismu. V kategorii veřejných prostor přibližuje například  proměnu Václavského náměstí na nákupní čtvrť s promenádou, stromy a fontánami. Návrh vypracoval architekt Jakub Cigler.
Rekonstrukce Malostranského náměstí, která měla být původně hotová do letošního roku, vyjde město na necelých 74 milionů korun. Radní doufají, že investice zlepší infrastrukturu i kvalitu života na Malé Straně.
Město také počítá s rekonstrukcí prvorepublikového Vítězného náměstí v Praze 6. Architekt Antonín Engel ještě ve 20. letech minulého století předpokládal, že ulice a kruhový objezd budou lemovat několikapodlažní budovy. Dostavbu ale zastavila hospodářská krize. V následujících letech chce město náměstí dokončit a tramvajovou dopravu vést místo středem po okruhu.
Dopravní obslužnost, nové křižovatky, spojnice i komunikace jsou pro Prahu, která se chce vyrovnat západním metropolím, do budoucna stěžejní. Jak bude vypadat roky plánovaná spojnice mezi letištěm a centrem města, zatím sice není zcela jasné, výstava ale nabízí odpovědi na to, jaké jsou možné scénáře.
Foto: Fakulta architektury ČVUT
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
Aktualizováno 26. 9. 2020 9:00
Než začne na Vltavské koncert filharmonie, projdete se podél řeky a dáte si večeři v areálu Pražské tržnice. Z bodu A do bodu B se dostanete pěšky nebo pohodlně na kole. Alespoň to slibují představitelé Prahy, kteří berou proměnu Bubnů jako prioritu. Na výstavě "Praha zítra? Pražské priority" je to jeden z 25 projektů, které zásadně změní tvář města. Podívejte se i na další.

Výstavu Pražské priority pořádá Centrum architektury a městského plánování. Celkem představuje 25 projektů, které do dvaceti let změní tvář města.

"Ukazují nám vnitřní rezervy města a jeho potenciály. Nabízí základní vizi rozvoje hlavního města Prahy směrem k sebevědomé metropoli, která zvyšuje kvalitu života svých obyvatel, stejně jako ulic, náměstí, veřejných prostor a dopravních
spojení," říká k výstavě Ondřej Boháč, ředitel Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy