Dokončený okruh a Vltavská jako symbol nového města. Výstava ukazuje Prahu za 20 let

Dokončený okruh a Vltavská jako symbol nového města. Výstava ukazuje Prahu za 20 let
Výstava Pražské priority je rozdělena do pěti kategorií. Každá z nich se soustřeďuje na jiný typ městského urbanismu. V kategorii veřejných prostor přibližuje například  proměnu Václavského náměstí na nákupní čtvrť s promenádou, stromy a fontánami. Návrh vypracoval architekt Jakub Cigler.
Rekonstrukce Malostranského náměstí, která měla být původně hotová do letošního roku, vyjde město na necelých 74 milionů korun. Radní doufají, že investice zlepší infrastrukturu i kvalitu života na Malé Straně.
Město také počítá s rekonstrukcí prvorepublikového Vítězného náměstí v Praze 6. Architekt Antonín Engel ještě ve 20. letech minulého století předpokládal, že ulice a kruhový objezd budou lemovat několikapodlažní budovy. Dostavbu ale zastavila hospodářská krize. V následujících letech chce město náměstí dokončit a tramvajovou dopravu vést místo středem po okruhu.
Dopravní obslužnost, nové křižovatky, spojnice i komunikace jsou pro Prahu, která se chce vyrovnat západním metropolím, do budoucna stěžejní. Jak bude vypadat roky plánovaná spojnice mezi letištěm a centrem města, zatím sice není zcela jasné, výstava ale nabízí odpovědi na to, jaké jsou možné scénáře.
Foto: Fakulta architektury ČVUT
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
Aktualizováno 26. 9. 2020 9:00
Než začne na Vltavské koncert filharmonie, projdete se podél řeky a dáte si večeři v areálu Pražské tržnice. Z bodu A do bodu B se dostanete pěšky nebo pohodlně na kole. Alespoň to slibují představitelé Prahy, kteří berou proměnu Bubnů jako prioritu. Na výstavě "Praha zítra? Pražské priority" je to jeden z 25 projektů, které zásadně změní tvář města. Podívejte se i na další.

Výstavu Pražské priority pořádá Centrum architektury a městského plánování. Celkem představuje 25 projektů, které do dvaceti let změní tvář města.

"Ukazují nám vnitřní rezervy města a jeho potenciály. Nabízí základní vizi rozvoje hlavního města Prahy směrem k sebevědomé metropoli, která zvyšuje kvalitu života svých obyvatel, stejně jako ulic, náměstí, veřejných prostor a dopravních
spojení," říká k výstavě Ondřej Boháč, ředitel Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy.

 

Právě se děje

před 32 minutami

V květnu vzniklo v Česku 2577 nových firem, o 167 méně než v dubnu

V květnu vzniklo v ČR 2577 nových společností, o 167 méně než v dubnu. Naopak počet zaniklých firem se zvýšil o 154 na 1258. V Česku tak v květnu přibylo 1319 společností, o 321 méně než v předchozím měsíci. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou uskutečnila společnost CRIF.

"Počet nových společností byl v květnu na jedné straně druhý nejnižší od začátku letošního roku, na druhé straně šlo o nejsilnější květen od roku 2017," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková. Počet nově vznikajících společností je letos zatím nejen výrazně vyšší než v roce 2020, ale také o něco vyšší než v roce 2019. I díky tomu se výrazně zvýšil poměr nových a zaniklých společností. Na každých deset firem, které v roce 2021 zanikly, připadlo 22 nově vzniklých. Před rokem to bylo 17 nových firem.

V rámci jednotlivých odvětví v květnu vzniklo nejvíce společností v odvětví nakládání s nemovitostmi (416), v obchodu (279) a ve zpracovatelském průmyslu (217). Nejvíce jich zaniklo v odvětví obchodu (433), v nakládání s nemovitostmi (221) a v profesních, vědeckých a technických činnostech (165).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 43 minutami

Zsuzsová se v kauze Kuciak neúčastní nového jednání soudu

Slovenský nejvyšší soud začal v úterý dopoledne projednávat odvolání v případu vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Jedna z trojice obžalovaných Alena Zsuzsová požádala o možnost jednání se neúčastnit a soud jí vyhověl. Není vyloučeno, že verdikt padne už tento den.

Nejvyšší soud se zabývá odvoláními vůči rozhodnutí Specializovaného trestního soudu, který loni v září zprostil podnikatele Mariana Kočnera obžaloby z objednání vraždy Kuciaka a osvobodil i Zsuzsovou, která podle žalobce čin zprostředkovala. Kromě toho rozhoduje o rozsudku, kterým byl soudem prvním instance uznán vinným Tomáš Szabó. Ten podle prokuratury pomáhal nejen při vraždě Kuciaka, kdy byla zavražděna i jeho snoubenka Martina Kušnírová, ale také při loupežné vraždě jednoho podnikatele.

Na líčení k nejvyššímu soudu v úterý přišli rodiče Kuciaka a matka Kušnírové. Rodinní příslušníci zavražděné dvojice se účastnili již líčení u soudu první instance.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnice D1 na Prahu byla za Velkým Meziříčím neprůjezdná kvůli nehodě

Dálnice D1 byla odpoledne za Velkým Meziříčím ve směru na Prahu asi 1,5 hodiny neprůjezdná kvůli havárii cisterny a osobního auta. Původně oznámená byla nehoda cisterny a dodávky. Při nehodě se jeden člověk zranil. S podezřením na těžší zranění ho záchranáři letecky přepravili do brněnské nemocnice, řekl mluvčí záchranářů Petr Janáček. Provoz byl obnoven před 9:30, kolony měly asi osm kilometrů.

Nehoda byla ohlášena krátce před 8:00 přibližně na 140. kilometru mezi exity Měřín a Velké Meziříčí. K nehodě vyjeli i krajští hasiči a také pozemní posádka zdravotní záchranné služby. Před 9:30 byl provoz obnoven dvěma pruhy, havarovaná auta byla odstavena na krajnici.

Zdroj: ČTK
Další zprávy