Bosé karmelitky vybraly milion na opravu kostela. Díky štědrosti čtenářů pokračují

Bosé karmelitky vybraly milion na opravu kostela. Díky štědrosti čtenářů pokračují
Kromě kaple se návštěvníci kláštera budou moct s karmelitkami potkat v pravém křídle kvadratury, v takzvané fortně (neboli vrátnici). Ve zbylých budovách budou řeholnice žít a pracovat.
Řeholnice mají při budování nového domova i jasně rozdělené funkce. Na to, jestli práce postupují tak, jak mají, dohlíží sestra Milada, nejstarší členka komunity.
Na dostavbu klášterního areálu s veřejnou kaplí, lesoparkem a domem pro hosty v Drastech u Prahy se bosým karmelitkám podařilo přes Vánoce vybrat sta tisíce korun. "Sice nás hodně zasahuje současné zdražování stavebního materiálu a energií, ale díky vaší štědrosti stavební práce stále pokračují," říká sestra Marie z komunity v Drastech, která loni vyhlásila sbírku na serveru Donio.cz. Doposud lidé přispěli asi 1 600 000 korun. A pomoct mohou dál, finance teď sestry shání například na dveře od kostela nebo truhlářské prvky.
Stavba kláštera narušila sestrám jejich řád a rytmus. Běžně pracují s jinými nástroji, než je křovinořez, motorová pila nebo bagr. Za normální situace tráví tři hodiny dopoledne a dvě odpoledne svůj čas v dílnách, kde vyrábějí různé umělecké předměty.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
13. 1. 2023 10:51
Na dostavbu klášterního areálu s veřejnou kaplí, lesoparkem a domem pro hosty v Drastech u Prahy se bosým karmelitkám podařilo přes Vánoce vybrat sta tisíce korun. "Sice nás hodně zasahuje současné zdražování stavebního materiálu a energií, ale díky štědrosti lidí stavební práce stále pokračují," říká sestra Marie z karmelitské komunity, která loni vyhlásila sbírku na serveru Donio.cz.

Během vánočních svátků jim lidé i díky článku na Aktuálně.cz věnovali do sbírky okolo 1 600 000 korun. Přispívat mohou dárci dál na stejné adrese, finance teď sestry shání například na dveře od kostela nebo truhlářské prvky. "Budovaný areál v Drastech bude sloužit nejen nám, ale i všem příchozím, kteří si přijedou odpočinout a načerpat síly," říká sestra Marie z komunity bosých karmelitek.

Jak pokračuje stavba kláštera bosých karmelitek v Drastech. | Video: Aktuálně.cz/Youtube/Terezka P

Řeholnice statek v roce 2018 odkoupily od Vyšehradské kapituly. Přestože většinu svého života stráví v ústraní prací a modlitbami za lidstvo, v posledních dvou letech jezdí s brigádníky na traktoru, umí s křovinořezem i motorovou pilou a v areálu vítají každou pomoc. Bydlí v provizorním zázemí a pracují na úpravě areálu. Do nového kláštera se chtějí přestěhovat už příští rok.

Podívejte se na vývoj stavby.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy